| RedGoat a întrebat:

am si eu o problema care nu pot sa o discut cu cei apropiati mie si am spus sa apelez la dvs.
Am zis sa vin aici pentru ca este o problema care persista de multa vreme si nu vreau sa se agraveze, sa scap de asta odata.
Am 16 ani (clasa a 9a ) si n-am avut niciodata o prietena, lumea imi spune ca sunt serios, ca nu zambesc, de relationat cu ceilalti nu prea o fac (n-am o viata sociala asa buna).
Problema sta in felul urmator: va spun cu mana pe inima 100% ca m-am indragostit pentru prima oara in clasa a 6 a, de o fata intalnita in cartierul meu, am tinut legatura cu ea in clasa a7a,iar apoi n-am mai vorbit cu ea. in clasa a8a mi-am propus sa-i zic ca o plac si am facut ceva mai special: m-am filmat cantand la pian si i-am zis ca asta simt pentru tine, iar ea a reactionat "aww" si dupa "totusi ce vrea sa insemne asta?" (da, mersi frumos ma simt ca un rahat cu intrebarea ta). Problema este ca nu pot sa-mi iau gandul de la ea, chiar daca n-am mai vazut-o de la examenul de a 8 a. In fiecare zi ma gandesc la ea timp de atatia ani. Nu pot sa ma indragostesc de altcineva asa cum am facut cu ea. Nu gasesc fata mai frumoasa ca ea. Cu ea n-am cum sa mai iau legatura (excludeti faptul sa vorbesc cu ea, pentru ca este imposibil din unele motive.da, i-am dat block pe facebook sa n-o mai vad si e la alt liceu si mi-e rusine si probabil are prieten, chiar nu-mi mai pasa)
Intrebarea este : cum sa fac sa imi iasa din cap obsesia asta?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Buna, cu timpul o vei uita crede-ma ca la fel am patit si eu

| mihai69 a răspuns:

Păi simplu - trezește-te! Dragoste e atunci când persoana pe care o iubești te bagă în seamă. Cum naiba să iubești pe una care îți răspunde cu „așa, și?" la o declarație de dragoste?!?

| Emilian65 a răspuns:

Nu te mai gandi la ea si gata ai uitat-o.

| AndreiRadu00 a răspuns:

Pai da si eu stiu cum e e greu sa gasesti pe alta si de obicei cand vezi o fata incepi sa o compari cu ea, esti un introvertit (nu e cv de rau) de asta nu prea ai viata sociala. Ce trebuie tu sa faci e ori sa te duci sa vb cu ea sa legi o legatura treptat( cel mai bine e fata in fata) si sa ii spui ce simti ori sa gasesti o alta fata iar de data asta sa nu icerci sa o mai compari cu ea deci ai 2 variante ori incerci sa iei legatura cu ea ori uito si cauta o fata care sa te iubeasca ea pe tine

| FilipSergiuPaul a răspuns:

Buna uite eu am fost la facultatea de psihologie la cluj la babes sti si vorbeam in anul unu de cum se face cu tratament intens daca ai cu electrosocuri sti iti iese din cap lucrurile si o sa ai un comportament mai normal sti cum se facea la homosexuali in al doilea razboi mondial in marea britanie bine sti n-am terminat anul unu se poate sa fie si alte efecte n-am mai ajuns la cursuri o seara faina sper ca te-am ajutat

| WorldFullOfShit a răspuns:

...E greu de zis. Umm,cred că ar trebui să ieși mai mult,să cunoști mai mulți oameni. Acum ți se pare mai complicat pentru că a fost prima ta iubire, dar trebuie să-i dai timp răni să se vindece. Dar poate, doar poate, dacă încerci să-ți petreci mai mult timp cu prietenii, cu anumite persoane.etc, vei reuși să treci peste. Deși știu că îți ieste greu...

| LostMemory a răspuns:

Sper ca tu sa poti face cumva sa o uiti, ca in cazul meu n-am reusit nici in 4 ani