| GeorgeMihai a întrebat:

Când o persoană speră ca cineva să se schimbe, înseamnă că persoana aceea își dorește pe acel cineva?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neapărat. Pot fi mai multe motive, cum ar fi: acea persoană dorește ca cineva să se schimbe poate pentru că îi vrea binele (dacă acel cineva are niște obiceiuri proaste).
Ar mai fi și o cauză posibilă nevoia de ordine și disciplină a acelei persoane; perfecționismul său.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Din potriva, se minte că se va schimba pentru că speranța nu e reala, te aștepți ca lucrurile să se întâmple asa cum ai vrea tu. Iar atunci cand vrei ca omul ăla sa se schimbe pentru că nu îl placi, sa fii convinsă că nu pe el ti-l doresti, altfel nu ti-ai dori să se schimbe din cine este el, simplu. Succes!

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

O persoana se poate schimba dupa parerea mea in momentul cand nu mai repeta aceleasi greseli, acum eu nu ma refer ca o persoana trebuie sa se schimbe pentru altcineva neaparat, ci pentru el insusi in special daca stie ca ceva nu este in regula la el si trebuie schimbat.Pe de alta parte, intr-un cuplu de exemplu, nu poti sa ii impui partenerului tau sa se schimbe in felul in care doresti tu pentru ca asta denota posesivitate, si atata timp cat ai intrat intr-o relatie cu persoana respectiva esti constient atat de calitati cat si de defecte si trebuie sa il accepti asa cum este.

| Valentina8 a răspuns:

Nu, inseamna ca acea persoana spera in ceva ce nu e posibil. Oamenii nu se schimba. Stii cum se zice "Lupu-si schimba parul dar naravul ba"
E inutil sa speri in asa ceva. Iar daca cineva spera la o persoana sa se schimbe, inseamna doar ca ii vrea binele si da poate il si doreste insa nu il poate accepta asa cum ii in prezent. Oricum ar fi, oamenii nu se schimba! (doar de haine eventual)

| GeorgeMihai explică (pentru Valentina8):

Deci un gram de sentiment și iubire are acea persoană pentru acel cineva, nu?

| Valentina8 a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Dar desigur. Chiar mie mi s-a intamplat cu un baiat care se "droga si bea mult" am incercat sa l schimb initial pentru binele lui pana cand mi-am dat seama ca eu ma indragosteam si am renuntat 1-pentru ca oamenii nu se schimba si 2- pentru binele meu.
Crede ma, acel baiat voia sa se schimba insa. e facut asa. in prezenta mea parea un alt om dar cum nu mai eram impreuna. cum era din nou acelasi tip...
Daca incerci sa schimbi pe cineva. nu o fa iti vei face rau pentru ca nu vei reusi. Daca cineva chiar vrea sa se schimbe. o va face singur insa ii va lua extrem de mult

| Valentina8 a răspuns (pentru GeorgeMihai):

E greu pentru o persoana sa se schimbe. Eu am facut-o. Dar pentru asta o fost nevoie sa schimb orasul. tara laughing
Dintr o fata careia ii placea sa stea numai prin care mai de care anturaje. sunt intr o alta tara. care invata cel mai bine din clasa. ba chiar au zis profesorii "cred ca invata cat toti la un loc" laughinginsfarsit am un raport bun cu familia mea. si se pare ca nu mai ies cu nimeni. caci nu vreau sa mai dau de persoane toxice. Insa ca sa ma schimb. o fost. cred ca cel mai greu lucru de facut. Dar cum ti am zis. schimbarea vine de la persoana aia. tu nu poti schimba pe cineva.

| GeorgeMihai explică (pentru Valentina8):

Deci un gram de sentiment și iubire există pentru acel cineva până la urmă, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentina8):

Daca esti aceiasi persoana ca ieri este o problema, oamenii se schimba, evolueaza zilnic, nu ai cum sa fii aceiasi persoana ca acum o saptamana. eu de exemplu lucrez 5 ore pe zi la mine, la dezvoltarea mea, sa inteleg mai multe chestii si sa fac mai multe lucruri practice.

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu spun de faptul ca tu personal sau eu personal nu putem schimba o persoana. E logic ca o persoana se schimba dar porneste de la acea persoana schimbare nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic.
E clar ca o persoana nu va fi aceeasi ca acum 3 ani poate sa imbunatateasca sau poate sa devina mai rea ca inainte. Insa sa incerci sa schimbi o persoana. nu poti, in asta zic eu "oamenii nu se schimba" caracterul va ramane acelasi daca persoana respectiva nu doreste sa faca ceva.
Eu cand am dat exemplul meu. m-am referit la faptul ca eram o persoana "oribila"as zice. si sa ma schimb a fost cel mai greu. Dar prin incercarile a mamei surorii mele. de a ma schimba nu au reusit. A trebuit sa vina de la mine.
In a te schimba si in a evoulua si lucra la personalitatea ta sunt lucruri diferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentina8):

Ai dreptate, schimbarile le decizi tu si vin de la tine, din alegerile tale