| GeorgeMihai a întrebat:

Când o persoană speră la cineva sau la ceva, înseamnă că acea persoană își dorește pe acel cineva sau ceva?

Mulțumesc!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu mane. Cand speri sa obtii ceva sau pe cineva inseamna ca tu de fapt nu iti doresti acel lucru dar vrei doar sa iti induci in eroare adversarul. Hai ma pe bune?!

| JicaContra a răspuns:

Spera la cineva... nu prea se foloseste
insa, da, sensul e dorinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider că a spera la ceva sau la cineva e în strânsă legătură cu a dori acel ceva sau pe acel cineva.
În concluzie, da! Acea persoană doreşte acel ceva sau pe acel cineva.