| Misu2020 a întrebat:

Ce inseamna cand esti atras spiritual si mental de fete, dar esti atras sexual mai mult de baieti? Si exista vreo solutie?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate e doar o curiozitate pornită din dorința de experiențe sexuale. O să-ți dai cu adevărat seama dacă chiar ești atras sau nu doar încercând să fii cu-n băiat

| RoCkKiD a răspuns:

Intrebarea e pusa atat de "pe ocolite" incat ca sa dai un raspuns trebuie sa faci niste presupuneri de ordin semantic.

Nu stiu cum e atractia spirituala, aia ti se poate spune la biserica, dar prin mental se intelege partea cognitive. Ce inteleg eu e ca vrei sa fii atras de fete, si constient vrei sa faci asta, dar sexual merge catre baieti.

Inseamna ca e posibil sa fii gay sau bi dar asta nu o sa afli decat singur. Eu zis ca dai curs curiozitatii si sa afli exact ce te atrage, daca mergi dupa ce auzi sau iti zic altii nu te asteapta decat o viata de tristete si suferinta.

Daca totusi se intampla sa fii gay, daca nu cumva familia e foarte deschisa si va intelegeti bine nu le zice pana nu mai cresti si poti pleca de acasa, de putine ori iese bine.

Exista asociatii cum ar fi MozaiQ au Accept care te pot indruma pentru a iti gasi si accepta mai usor identitatea.

https://www.acceptromania.ro/
https://mozaiqlgbt.ro/

| Violleta2022 a răspuns:

Pana nu ai sex cu ambele sexe, nu poti stii cu siguranta, daca esti gay sau nu.

| corbulalbrosu a răspuns:

DA. Solutia cea mai corecta ar fi sa dai curs ambelor porniri sentimentale. Asa vei ajunge in situatia ca de a impaca ''si capra si varza''. nu-i asa? big grin

| Frank51 a răspuns:

Inseamna ca esti bi sau gay. Incearca sa iti stabilesti cerintele prin experiente, vezi ce iti place la baieti si la fete si hotaraste-te cat de devreme poti ce te atrage per total.

| Sofer a răspuns:

Soluția e sa încerci sa vezi ce îți place. Alegerea e a ta.

| SG1995 a răspuns:

Interesant, well greu de zis, se poate să fii bisexual.
Un mit comun despre bisexuali e că plac ambele genul în aceeași măsură, dar în fac nu e chiar așa, o persoană bisexuală poate fi mai mult hetero sau mai mult homosexuală, deci au o anumită preferință în top, dar sunt capabili să mențină relații sexuale și emoționale cu ambele sexe.
Ipoteza mea era că atracția sexuală e legată de atracția psihologică, iar atracția psihologică e constituită de nevoile psihologice ale individului.
Doar că atracția sexuală nu e complet înăscută, în mod normal, homosexualitatea nu ar trebui să există, e mai degrabă un fel de "defect" evolutiv, deoarece atracția sexuală în principal are scopul doar de-a te reproduce, dar datorită faptului că am descoperit focul am devenit capabili să ne reproducem în orice sezon, de aici a apărut conceptul de sexul de plăcere, de fapt și animalele simt plăcerea sexuală, doar că datorită conștinței de sine noi suntem printre puținele specii care pot fructifica sexualitate for not any reproductive purposes.
Pe scurt teoria mea inițială era ca există o legătură strânsă între atracția psihologică și atracția sexuală, și că hormoni sexuali răspund la nevoile noastre emoționale, pentru că noi inside of our head, avem deja o imagine, un arhietip al persoanei ideal, iar imaginea asta e legată oarecum și de estica vremi, și de ceea ce percepe societatea în totalitatea ei ca frumos. (Că tot o arde Ray aici cu simetria perfectă, simetria e important la o adică, dar de exemplu acum 1000 de ani femeia ideală era o femeie grasă, care era simbolul zeiței fertilități, femeile sex-simbol apar abia în Grecia andică), dar tu vi și îmi dobori teoria. Pentru că nevoile tale emoționale sunt orientate spre femei, dar sexual te simți mai mult atras de bărbați. Vreau să te întreb doar două lucruri? Câți ani ai? Dacă ești la început de adolescență deja se completă treaba, pentru că ești la început și nu te cunoști nu știi ce vrei.
Eh ca idee homosexualitatea nu e o alegere, și nici nu se poate schimba în mod volitiv această orientare, dar... aparent o poți dezvolta, doar că nu îți schimbi efectiv orientarea sexuală, ci devi open spre alte zăvoruri. Pe scurt, modul în care percepe și înțelege un anumit individ sexualitatea se schimbă cu vârstă și experiența, de exemplu, să zicem că nu ai făcut niciodată sex, de unde știi că îți place să îi faci sex oral unei femei? Din cauza faptului că ai văzut în filme porn, sau în literatura erotică, sau în benzi desenate erotice, reviste porno, sau pur și simplu ți-a povestit cineva o experiență, dar te-a excitat, deci ți-ai deschis pe plan sexual orizontul.
Eh, în mod normal când o persoană heterosexuală, vine în contact cu anumite subiecte tabuu, precum un sărut între două femeie sau doi bărbați, ori de-atinge zonele intime ale persoanelor de același sex, au o repulsie, repulsia aceea e o barieră psihologică care face diferența între o persoană heterosexuală și bisexuală, deși faptul că nu te scârbește să vezi un penis nu te face gay, sau faptul că nu te scârbește nu tipe că se sărută, pe tine ca femeie nu face lesbiancă, dar e tot tipul o portiță deschisă spre experiențe de genul.
Întrebarea e, putem reprograma plăcerea sexuală? În mod volitiv, nicio șansă, poți încerca să speli pe cineva creier, dar azi tortura e ilegală.
Adică în teorie poți schimba, pe termen scurt raportul de plăcere și neplăcere, dar nu poți schimba persoana.
Adică ai putea convinge prin terapia de conversie un gay să facă sex cu o femeie, doar că terapia respectivă se lasă cu traume psihice, iar eu am presimțire, că teoria mea nu era în totalite falsă având în vedere că:
De exemplu majoritate tipilor gay în adolescență sunt anxioși, depresivi, ba chiar submisivi, sau efeminați, e ca și cum ar exista o anumită tipologie de personalitate gay care se reflectă și în comportament, atitudine și relații sociale, vestimentație, de-asta mulți homosexuali sunt fie efeminați, fie semi-depresivi.
Deci nu am o concluzie, pentru că ipoteza mea că nu deși nu te naști gay, nici nu e ceva ce dobândești prin voință, sau mai rău se poate schimba prin voință, ci modul în care devi gay/bi depinde de mai mulți factori, unii developează genul ăsta de atracție la nivel incoștient încă din copilărie, de obicei aceștia sunt marcați ca personalitate, sunt foarte timizi, puțin efeminați, alți în adolescență, iar cei care trec de adolescență și developează faptul că persoanele de același sex îi atrage, nu par să aibă mari carențe în personalitate, adică există homosexuali/bisexuali pe care îi vezi de la poștă, și există persoane de genul, mai ales bisexuali, că atunci când îi privești nu ai idee de preferințele lor sexuale sau emoționale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca ești și cu filetu pe left și cu filetu pe right întreține contact sexual și, cu el și cu ea și vezi cu care îți place și care nu. Dacă îți place și cu el și cu ea ești bi.