| LiFeOrDeaD a întrebat:

Salutare din nou prieteni!

As vrea sa va spun ceva:
1) Daca o fata/baiat are 12-13-14-15-16 ani si vrea sa isi inceapa viata sexuala si va cere ajutorul nu inteleg urmatoarele lucruri?:
-De ce va bateti joc de el? (poate si voi cand ati avut varsta lui vi s-a activat instinctu animalic intelegeti voi)
-De ce ii spuneti sa se ocupe de teme sau altceva?
-Raspundetii daca i se rupe si moare sa va doara undeva a cerut ajutor i-ati raspuns bafta ai luat si o funda ce te mai doare?!

Cand CuaMeaIIpasa ala a pus intrebarile alea 1).2).3).4) etc... ati vazut acea fata a raspun simplu si la obiect asa nu curge mult doar putin ati vazut? a luat si funda care mai e treaba?

Serios nu va inteleg grecee tu vad ca daca cineva ar pune o intrebare de ex : fetelor daca iubiti partenerul i-ati face laba?
Tu ai raspunde sigur :
Da tie ti-ar placea sa o faci unui baiat?
(sau)
Tu i-ai face-o unei fete?
sa te informez baietii ar face-o la fete (frumoas bineinteles)
Dar... ai sa vezi nu stiu ce varsta ai sunt SIGUR *sunt baiat sa mentionez in **** sunt SIGUR ca pe la 18-19-20-21 de ani o s-o iei in gura fara probleme deci...
Stiu ca o sa ma jignesti eu nu incerc sa te jignesc doar sa iti spun ca mi se pare ca nici tu nu prea gandesti ca un ADULT

In ce sens ma refer ca nu gandesti a un adult uite bine de ex:
Esti fata da?

SI iti iubeti FOARTE FOARTE mult partenerul si el la fel pe tine si te-ar excita cum vrea inimioara ta sa te faca sa fii nebuna dupa el nu i-ai luao in gura nu i-ai face si laba? nu va inteleg vorbind la modul cel mai serios.

Mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru ca de cele mai multe ori userii care vorbesti (si multi altii ) actioneza din instict parintesc.Ei au la randul lor copii si incearca sa-i explice despre riscurile la care se supun daca practica sexul la acesta varsta! Ma dor buricile degetelor cat am scris despre asta.
Nu, nu mi s-a,, activat insinctul animalic'' decat foarte tarziu cand eram informata.
Trimitem acei copiii sa-si vada de scoala pentru ca asa este normal la acesta varsta, dar totodata ii spunem ca sexul nu este interzis cand este facut la varsta potrivita, atunci cand mintea, corpul si mai ales ai informatiile necesare

14 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Tii sa discutam acest " de ce" al tau, deschis si fara nici o suparare?
Asculta atunci.

Cand un copil de 12-13-14-15 ani,cere informatii despre sex, inteleg ca el nu discuta in casa lui despre asa ceva, ci la scoala si pe maidan, asa ca doar curiozitatea il impinge sa afle lucruri pentru care mintea lui nu e pregatita.
Daca ar fi fost educat corect,(ar fi avut si o minima educatie sexuala), ar fi stiut ca fiecare lucru are timpul si momentul lui potrivit.

Pentru ca voi, la 12-13-14-15 ani, sunteti exact la varsta la care creierul poate si are nevoie sa fie imbogatit cu cunostinte exceptionale, e ca un burete in care se impregneaza cu putere semnele de viitori oameni si stalpi ai acestei societati.
Te gandesti ca peste 10 ani tu si atati altii veti fi medici,ingineri,mecanici-auto,vanzatori,constructori? Voi o sa reprezentati tara asta si, in loc de cunostinte si un drum deschis frumos inainte, va umpleti mintile si sufletul cu lucruri imposibil de asimilat, cu daune serioase pentru varsta voastra si calitatea de om!

Un om traieste, in medie, 80 de ani si voi la nici un sfert din varsta asta vreti sa aflati TOTUL, cerand-o si intr-un mod ingrozitor de indiscret si ireverentios, ba va mai si suparati cand vi se explica ca NU e momentul potrivit!
Ce veti face pana la 80, daca va incepeti viata sexuala la 12-13-14-15 ani?
Ce fel de viata ai senzatia ca veti avea?
Obositi de sex si bolnavi la 25-30 de ani, veti umple cabinetele medicale, fetele incercand sa scape vii de un cancer de col uterin, baietii ingroziti de problemele de erectie sau pricopsiti cu vreun BTS...nu e tragic?

Am doar doi copii,dar v-as infia pe toti,numai ca sa va invat ceea ce nu va invata nimeni corect!
Nici acasa,nici la scoala!
Parintii sunt prea ocupati sa va mai si asculte, la scoala auziti si voi barfele si fanfaronadele celor mai mari, pot sa inteleg ca va ia foc curiozitatea!
Stiu ca aveti nevoie sa va afirmati, dar NU inteleg de ce trebuie s-o faceti prin sex!

Niciodata n-am refuzat sa ii explic unui adolescent ce se intampla, de fapt, cu organismul lui.In amanuntime, citeste-mi raspunsurile si vei avea mari revelatii.
Dar, unui adolescent, nu unui copil la pubertate!
Te-ai urca intr-o masina condusa de un copil de 5 ani? Nu cred! Ei bine, e cam acelasi lucru...total nefiresc!

Pe urma,mai e ceva care,din cauza ca nu stiti si nu puteti sa asimilati corect informatiile primite,va da un ciudat statut de paria.
Se numeste intimitate si se bazeaza pe discretie si bun simt.
De ce nu mergi pe strada gol,fara haine?
Din simplul motiv ca te-ai face de ras sa zicem,poate ti-ar fi si rusine,ma gandesc.
Deci,e rusine sa-ti dezvelesti corpul,in totalitate,in public.
Atunci,de ce ar mai putin jenant si deranjant sa-ti dezgolesti sufletul?
Fiecare avem un om langa noi,o pereche,o jumatate pe care o iubim,o traim si am cautat-o o viata intreaga.
Cum este posibil sa fac publica viata mea particulara,raspunzand amanuntit la intrebari de genul celei care te-a suparat pe tine?
Tine strict de fiecare pereche ce face si cum,in intimitatea ei!
Doar "firmele" de jalnica calitate isi mai publica pe fb si pe toate posturile tv,aventurile si viata...dar nici macar ei nu discuta despre subiecte ca cel pe care insisti tu!
Vezi bine,ca undeva ai gresit...
Erotismul dintre doi oameni,trebuie sustinut si aparat de oricare al treilea... tine de sansa de supravietuire a oricarei relatii,de intimitate si puterea legaturii dintre doi oameni.

In afara de toata polologhia mea,esti pe un site public,care are niste reguli si chiar ca nu poti intreba ORICE!

Si acum,hai sa masuram cate greseli de gramatica am eu si cate tu...
Nu crezi ca,intr-adevar,ar trebui sa fii interesat de lucruri pe care le poti intelege,gramatica,de exemplu?
Si NU NUMAI de sex, pe care oricum ti-l va aduce viata in fata?
Dar vezi, eu nu tin sa-ti servesc o intreaga postare indignata pentru asta, ci las la aprecierea ta sa alegi singur ce e mai important.

Nu te grabi si, mai ales, nu te grabi sa judeci!

| neutrino a răspuns (pentru greece12):

Daca Mircea Carturescu ar (re)reedita cartea "De ce iubim femeile", atunci ar trebui sa tina seama si de acest raspuns al tau. Sincere felicitari si scuze pentru interventia mea.

| greece12 a răspuns (pentru neutrino):

Poate sa apara una noua "De ce iubim copiii"...
happy

| pietrean a răspuns (pentru greece12):

Buna!
Si iata ca tot ai scris un roman! Crezi ca a inteles ceva?
Nu-si dau seama ca noi poate din greselile noastre, incercam sa-i invatam, sa nu greseasca si ei.
O seara buna, ca mie mi-a stricat-o(asa suntem noi astia batrani, cicalitori)!

| greece12 a răspuns (pentru pietrean):

Cam scriu romane eu, e un defect vechi, nu-l mai pot indrepta acum!
Si-mi pare rau de seara ta stricata, in compensatie, iti doresc o zi splendida!
Din tot sufletul!
happy

| mgtow a răspuns:

Copii mici nau voie sa faca sex de aia nu sfatuim asa ceva

| DNSK a răspuns:

Si daca faci lucrurile alea? ce are? am niste diplome, un post la servici care e in urcare, o fata frumoasa pe care o iubesc si-mi va fi nevasta. ce treaba are lumea cu ce fac eu in pat? cand vorbesti de +18, nu cred ca nu esti luat in serios. (depinde si de intrebare, asta asa e.) dar cand o fetita de 12 ani ne intreaba de ce ii curge o substanta din vagin cand face sex, 17 mii am tensiunea. tie poate ti se pare normal, noua nu ni se pare. cativa dintre noi la 12 ani umblam dupa jucarii si cuvantul "sex" nu trebuia pronuntat ca radea un cartier de tine. asa ca..respira!

| sofisis a răspuns:

Pentru ca nu este normal ca un copil sa faca sex.
Pentru ca la 12-13-14-15 ani nu esti informat destul si nu esti destul de copt (din toate punctele de vedere) pentru a face fata complexitatii vietii sexuale.
Pentru ca, chiar ieri am vazut la stiri ca suntem tara europeana cu cele mai multe mame minore (dintre care cele mai multe au sub 16 ani). De ce crezi ca se intampla asta? Pentru ca sunt prea mici fetele si nu stiu cum si ce sa faca si se lasa pe mana partenerilor, care de cele mai multe ori nu vor decat sa si-o scuture putin in ele si gata.
Mai ieri citeam o intrebare de genul "cum sa nu ramana gravida fara prezervativ?" si raspunsul halucinant : "o pui sa ia pastila de a doua zi".Cum sa nu te infurii cand vezi niste aberatii de genul asta?
Eu la 14 ani nici nu stiam exact cum arata un penis.Pe la 15-16 am vazut unul intr-o revista.Si nu, nu sunt nascuta pe vremea lui Pazvante, nu am fost vreo tocilara sau o fata retrasa. Din contra.
Sexul, iti place sau nu, este o treaba de adulti, nu de copii.
E adevarat ca nu jignind rezolvi ceva, dar crede-ma ca la un moment dat explodezi de atatea chestii aiurea.
Cat despre restul, fiecare face ce vrea in pat. Daca mie si partenerului meu ne place sa facem sex cu picioarele legate de tavan, nu vad de ce e treaba lui Gigel, Costel si restul "ulitei".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ii cert din oftica!

Doar ca eu nu ii cert. Dar daca i-as certa, i-as certa din oftica! De ce astia mici sa faca sex si eu nu? Doar ca fac sex. Dar, daca nu as face, i-as certa pe toti! Pe unde i-as prinde. De ofticos si frustrat! Asa, cum fac majoritatea de pe aici...

Hai ca plec pentru ca, dintr-o data, nu ma mai simt in siguranta...

| LiFeOrDeaD explică (pentru anonim_4396):

laughing)))

Se vede ca noi barbatii gandim la fel adica
daca nu as fii facut sex la 16 ani i-as certa pe toti de 15-16 ani sa stii
doar de oftica laughing))))))

Răspuns utilizator avertizat
| justsummer a răspuns:

E destul de simplu multe raspunsuri de aici sunt influentate de ideile societatii in care tot auzim ca vai e oribil sa-i faci oral partenerului sau ce se intampla in pat ramane in pat. Si e normal sa nu incurasezi un copil de 12, 13, 14 ani sa-si inceapa viata sexuala pentru ca perioada asta de iubire inocenta cu plimbat in parc si tinut de manuta nu se mai intoarce.

| LiFeOrDeaD explică:

Amu am venit cu una noua fiti atenti numa:
Deci raspundetii la intrebarea pe care o pune.

Dar: spunetii cateva probleme care pot aparea din cauza acestui lucru :

winkingCe zici de astawinking

Daca nici asta nu va convine e ok.

bine m-am informat si eu de la @greece12