| vampir004 a întrebat:

Salut,TPU,am si eu o problema,numai inteleg absolut nimic cu lumea asta este prea rea si nu o mai suport simt ca numai pot sa rezist,intotdeauna si la scoala vreau sa fac bine sau spun ceva si nimeni nu ma i-a in seama si totul ce spun e luat in gluma sau unele fete se cred mult mai bune decat mine si serios chiar m-am saturat, as vrea un sfat bun daca puteti sa-mi dati, stiu ca nu sunt singurul cu aceste probleme

10 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

De aia e infinit mai sanatos sa nu iti pese si sa nu incerci niciodata sa le faci pe plac unor persoane insignifiante. Nu inteleg cu ce te-ar incalzi daca ai fi apreciat de catre toti. Incearca sa identifici persoanele care chiar merita atentia ta si cauta sa te intelegi bine cu acelea, daca asta doresti. Niciodata nu vei reusi sa fii pe placul tuturor si oricum, mi se pare mai mult decat inutil si ridicol sa te obosesti pentru iluzia ca ai fi "mai bun" daca ai reusi sa faci asta. Incearca sa te detasezi si sa nu mai iei lucrurile in tragic, ci sa te concentrezi pe relatia cu persoanele care consideri tu ca iti merita atentia, iar de restul uita.

| Gesara a răspuns:

OOO descarcateee! Fi rau. Stiu ca vrei sa fi bun dar trebuie sa le atragi antentia. Daca stii safaci putin de misto va fi haios, nu conteaza apoi daca te iau in serios sau nu. DEMONSTREAZA CE POTI.Nu esti un nimeni si meriti ca ideile tale sa fie ascultate... spune ce ai de gand sa spui apoi prostii nu au decat sa vorbeasca te vei simti mai usurat.

| Jorah a răspuns:

Sfat : OPEN YOUR EYES!

Doar traiesti in Romania, cea mai 'dotata' tara. Te astepti sa fii luat in serios pentru ceva? yawn

| EmaEmax a răspuns:

Si eu am trecut prin faze asemanatoare si inca trec uneori deci imi cam dau seama ce simti sad.
Faza e ca,oamenii nu realizeaza cand fac rau,ei nici macar nu-si imagineaza cat rau fac, pur si simplu scot vorbe pe gura ca sa iasa in evidenta sau ca sa se distreze pe seama altora.
Sfatul meu sincer e sa nu le mai dai atentie, incearca sa ii ignori pe cei care te iau la misto si concentreaza-te pe oamenii care chiar tin la tine (parintii, prietenii apropiati).
Daca chiar te calca pe nervi persoanele acelea ai grija sa le dai si tu o replica buna dar nu te cobora niciodata la nivelul lor, sti vorba aia:"Nu te pune cu prostul ca el are experienta." sau ceva gen.
Te puup si nu mai lua in seama vorbele rele! O viata ai si doar nu vrei s-o irosesti cu astfel de oameni.
Paaa! :*

| Urpaniel a răspuns:

Ţine totul pentru tine, concentrează-te pe propria persoană, altfel eşti pradă.

| vampir004 explică:

Va multumesc pentru toate sfaturile si daca ar fi sa pot as da la toti funda, oricum multumesc mult pentru sfaturi

| dbcovrigeldb a răspuns:

Nu esti singurul/singura...am eceeasi problema ca si tine sad

| Wanted4life a răspuns:

Volt96, am sa presupun ca esti un baiat de vreo 17 ani.

Lumea este foarte rea. Atat de rea incat si atunci cand incearca sa iti faca un bine, iti intind mana cu scopul de a-ti face rau.

Baietii ii poti face scavii tai. Fie cu bataia fie faci lucruri inteligente si ii faci pe toti sa devina dependenti de tine. Vei ajunge sa ti se adreseze toata lumea cu 'Sefule" oricat ar fi fiecare de smecher. Deci ori esti foarte violent, ori esti cel mai prietenos si cel mai bun prieten, dar faci lucruri in asa fel incat toti cei din jurul tau sa te priveasca ca pe un zeu.

In principiu nu este greu sa faci asta, tot ce trebuie sa faci este sa castigi bani mai multi decat toti prin metode prin care cei din jurul tau nu ar putea. Atunci ei vor recunoaste inteligenta ta instinctiv. Secretul este ca ei sa simta ca orice problema ar avea ei, tu ai putea sa o rezolvi fara probleme daca ar fi a ta. ( Pentru ca 99, 9% din probleme se rezolva financiar ).

Sunt multe lucruri de spus despre asta, insa are succes. E drept, nu se invata lucrurile astea ci pur si simplu le faci si tu instinctiv. Important e sa iti dai seama ca trebuie sa le faci.

Referitor la fete... TOATE SUNT CURVE.
tandreturi, iubiri, dragoste. etc etc... toate femeile vorbesc despre chestiile astea, dar niciuna nu crede in ele.

orice femeie o tratezi asa, o pierzi imediat.
dar daca o tratezi ca pe o curva si iti faci treaba cu ea si ii dai viteza... se lipeste scai de tine.
Nu le bati, nu le injuri, le vorbesti frumos, dulce, le vrajesti, le amagesti, dar nu le oferi nimic. daca vor vrea sa te sarute ii spui ca nu vrei, ca te mai gandesti ( 8 din 10 femei refuzate nu se vor lasa pana nu te vor avea ). daca iti cere sex, nu ii oferi ( astfel ai garantia ca atunci cand ii ceri tu, vine si iti da neconditionat ).
Daca iti cere sa o ajuti cu ceva, o ajuti imediat si pleci fara sa astepti nici macar sa iti multumeasca.

Femeile sunt infumurate de felul lor pentru ca asteapta pe unul si mai infumurat.
femeile mint in mod continua pentru ca nici ele nu stiu ce vor, reactioneaza instinctiv la vorbe sau gesturi.
daca te dai baiat bun si esti "baiat rau" te vor iubi toate.
DA! femeile vor sa fie mintite, dar fara sa afle ca le minti. Daca esti sincer cu o femeie te-ai ars.

Si aici sunt multe de discutat.
Raspunsul pentru tine este simplu. Cand iesi din casa, intri in jungla.
ori esti leu si fac toti ce vor de frica, ori esti sarpe si fac si leii ce vrei tu. Pentru ca ei chiar daca sunt cei mai de temuti, se tem de inteligenta ta si te respecta sincer.
Iar fetele lasa garda jos si se transforma in sclavele tale atunci cand esti respectat de cei pe care ele ii considera superiori.

| angelicabella24 a răspuns:

Viata e prea scurta pentru a lua in seama toate vorbele si lucrurile urate ale vietii; incearca sa nu ii bagi in seama,concentreaza-te pe tine si pe fericirea ta,nu pe parerea si fericirea altora,invata sa te bucuri de viata,nu trebuie sa intelegi viata,pentru ca nimeni nu o intelege,trebuie s-o traiesti si sa gusti fiecare parte frumoasa a ei, trebuie sa te bucuri de viata, momentan nu intelegi viata, dar daca incerci sa vezi partea frumoasa a lucrurilor, ea va capata un sens frumos pentru tine! happy