| LordCristobal a întrebat:

Salutare oameni dragi!
Am vazut o ciudatenie si as vrea sa o dezbat cu voi.
Am doua cunostinte care erau cuplati cu femei care le acordau o libertate mare in tot ceea ce faceau si nu erau genul de femei care sa ii controleze.
Dar acei barbati s-au despartit de acele partenere care ii lasau mai liberi si s-au cuplat cu niste femei care ii controleaza cu strictete tot ceea ce fac adica asa cum zice o vorba romaneasca, ii tin sub papuc.
Intrebarea mea e in felul urmator:
De ce unii barbati prefera sa stea cu femei care ii tin sub papuc si nu stiu sa aprecieze o femeie care ii lasa mai liberi?
E vreo explicatie psihologica?
Am vazut chestia asta la multi barbati din Romania.
Cel mai bun raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| iulia0514 a răspuns:

Unor bărbați le place sa fie ținuți mai din scurt și altora sa fie mai liberi de obicei se căsătoresc fără să-și dea seama de aceste preferințe și pe parcursul căsătoriei își dau seama ca le-ar place ca soția să fie puțin mai posesiva

8 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Aceia sunt clar SCLAVII SOTIEI

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai vazut mai mult ca sigur nu ai inteles, fiindca relatiile erau probabil doar de amicitie, sau relatii stricte cu beneficii comune si atat.
De aici si lipsa de responsabilitate sau de obligatie sa iasa cu acele femei, avand toata libertatea din lume si facand numai ce voiau ei.

| LordCristobal explică (pentru Violleta2022):

Violeta,chiar am inteles totul.
Acei barbati erau si casatoriti cu acele femei si aveau si copii cu ele.(cu cele care ii lasau mai liberi) si era vorba de casnicii de peste cinci ani in ambele cazuri.
Si au divortat si acum sunt casatoriti cu femei care ii tin sun papuc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LordCristobal):

Pai, este vina ta, fiindca nu ai mentionat nicaieri ca barbatii erau insurati, asadar ne-ai dus tu in eroare cu date incomplete!

Ma rog, uite aici explicatia celeilalte situatii, cu noile date:

Deci, prima casatorie se incheie de obicei din dragoste, cand partnerii au iubire multa si incredere totala unul in celalalt, de aceea isi acorda liberatati, dar evident ca un curvar isi da in petec mai devreme sau mai tarziu si isi face amanta, asa ca, sotiile lor au aflat si au divortat in final de ei.

A doua nevasta care l-a luat stia deja ca-i infidel, odata ce era divortat, asa ca isi ia masuri preventive inca de la inceput si ii pune conditii ori lant si ingradiri, ca sa-l poata supreveghea si tine din scurt, ca stie adevarul despre el.
In general, un curvar nu se astampara niciodata si daca a isnelata odata, va insela intotdeauna. Acum depidne de cat de toleranta este nevasta lui de acasa, ca de aflat va afla oricum... dar unele ajung sa faca pact cu ei, ca fiecare sa-si faca de cap cu cine doreste, fara sa rupa casnicia, de dragul copiilor.

| blackann a răspuns:

E vorba de preferinte, clar. Fiecare alege ce ii place.

Nu o asculta pe Violetta....mereu se baga sa comenteze, ca ea le stie pe toate. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încă nu am ajuns așa departe cu psihologia deci nu aș dori să mă implic în dezbatere, dar totuși îți pot transmite ceva ce am auzit la cursul de psihologia traumei din anul 2.

Vorbeam noi de relații la un momentdat și proful de la curs ne-o zis că oamenii tind să-și aleagă partenerii de viață după relația cu părinții și că de multe ori se vede cel mai bine treaba asta la oamenii abuzați, ne spunea astfel o teorie cum că, oamenii care au avut părinți abuzivi sau relații abuzive în copilărie tind să aleagă, ca să vezi, nu destinul ci ei singuri își aleg relații sau parteneri abuzivi. Cumva că ei atrag chestia asta. Cumva că ei se identifică în treaba asta.

Acum o să spui că dar ce treabă are asta cu întrebarea ta, sincer, nici eu nu știu. laughing Dar ar fi o paralelă bună de luat în calcul, nu crezi, atunci când spui că acele cunoștințe ale tale au dat cu piciorul la libertate și femei libere/lejere pentru niște autoritare/șefiste? Poate au avut aceste tipare în copilărie, cunoștințele tale...

Mai mult nu dețin deci mă voi opri aici cu scrisul, dar nu lua prea în serios nici ce am spus mai sus, deoarece în acest moment vorbește mai mult vinul din mine decât eu, deci poate creierul meu își mai amintește de la curs sau poate nu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e trendul acum

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Numai unii bărbați preferă astfel de femei.