| anonim_4396 a întrebat:

Salutare Romania! Cer sfatul atit a baietilor cit si a fetelor.Numai stiu ce sa fac! Simplu-prietenul meu ma ignora pe zi ce trece tot mai tare si mai tare.In intrebarile mele anterioare v-am spus ca tine la mine, dar undeori e indiferent.Si plus la asta acum e plecat intr-un alt oras la invatat.Decind a plecat totul intre noi se destrama. Certuri, dupa certuri, si lacrimi de suferinta. Cei drept e ca vine o data pe saptamana acasa, si atunci deja vine sa ma vada si pe mine. Dar de dara aceasta nu a fost asa. A venit acasa, dar nici nu a sunat.Aseara deja i-am telefona eu caci nu putea rabda pina no sa-i aud motivele. A zis ca-i ocupat tare si nu stiu cind va terminat de lucrat.Peste o ora, am vazut ca intrase pe net, dar nu mi-a scris nimic.Si atunci am inceput sa pling""Cum de net are timp iar de mine ba"". I-am trimis un mesaj unde l-am intrebat ce va alege intre mine si libertatea totala. El a raspuns"'tu"". De la acel raspuns nu am mai vorbit cu el, desi a stat ore intregi pe net.Eu tot ii scriam, iar el nu raspundea.Azi in continuu sta online,, si cel mai rau e ca acus va trebui sa plece inapoi in orasul cela la camin, la invatat.Am hotarit sa nu-l sun o saptamana, tocmai cind va veni inapoi acasa. Ce ziceti asta il va schimba un pic? sa nu vorbeasca cu mine 7 zile defel, va fi vreo schimbare in comportamentul sau, sau degeaba astept? Dati-mi vreun sfat, caci numai stiu cum sa lupt pentru aceasta iubire.Am facut tot posibilul sa fie bine.Si la inceput totul era bine, as zice eu chiar excelent, dar decind a plecat, s-a schimbat enorm de tare.Mentionez nu m-am culcat cu el. Poate asta e cauza, dar eu nu sunt inca pregatita pentru asa ceva. Apropo eu am 18 si el 20 de ani!

Răspuns Câştigător
| Arrum a răspuns:

Sexul nu este o optiune.Desi nu iti recomand in cazul in care se intampla ar putea fi luate in considerare doua ipoteze:Prima ipoteza ar fi ca el va avea doar atractie trupeasca pentru tine.Iar a doua ar fi ipoteza ca sexul se va intampla degeaba fiind o "noapte de aventura"(asa vreau eu sa ii spun,nu are legatura cu noaptea sau ziua).Si oricum e destul de clar ca vrea sa te ignore, poate are si pe altcineva mai "dulce"decat tine. Daca tine cu adevarat la tine sau macar daca mai tine putin la tine, faptul ca nu mai vorbesti cu el o sa il afecteze putin dar daca nu... deloc.Ai foarte mare grija pe unde iti lasi inima deoarece nu toate merele frumoase sunt si sanatoase unele pot fi si gaunoase.Incearca sa il tragi de limba sa vezi ce are in minte despre tine(lucreaza cu subconstientul lui).Dupa ce ai aflat raspunsurile i-a atitudine.Daca iti spune ca te iubeste,atunci tu sa ii raspunzi"Dovedeste-mi!". Dovada trebuie sa fie dupa criteriile tale,daca nu poate sa iti dovedeasca nu iti mai pierde vremea,sentimentele poate si banii cu el."Daca o persoana"iubita"te face sa plangi, sa stii ca nu merita nici macar o lacrima.Iar persoana pentru care ar trebui sa plangi pana la epuizare, nu te va face niciodata sa versi nici macar o lacrima."(un motto al meu). http://www.youtube.com/watch?v=YVx41lZ_Q0A
Sa stii ca iubirea este de trei feluri:
1.Agape->Dragostea jerfitoare, desavarsita
2.Fileo->Dragostea frateasca
3.Eros->Dragostea trupeasca
Daca o relatie este bazata pe Eros nu va dainui niciodata, iar daca o relatie este bazata pe Agape ea va dainui.Sentimentele si agape nu pot atinge trupul dar cand ele ajung la apogeu atunci Eros intrevine si o explozie se naste, iubirea abosoluta dintre sot si sotie.Si aceasta iubire nu poate fi oprita sau deteriorata.Atunci cand sentimentele sunt impartasite doar atunci se poate numi relatie.Toate lucrurile si sentimentele sublime nu pot fi intelese cu adevarat daca nu au fost traite.In final as vrea sa spun:ai grija de tine si sa faci alegerea corecta.Eu chiar daca sunt nascut in 1994 asta nu inseamna ca pot gandi ca un om matur.Priveste dincolo de aparente, gandeste profund nu superficial, nu te lasa vrajita de panza de paianjen care straluceste deoarece atunci cand o atingi devine mortala. Sper ca te-am ajutat in problema ta. Funda?

8 răspunsuri:
| T4ny4 a răspuns:

Motive pentru care nu ti-a vorbit pot fi nenumarate.Nu cred ca vrea sa va despartiti sau s-a plictisit de tine.Altfel ti-ar fi zis.Sau nu ti-ar mai fi rasp nici macar la mesaj.Tu il cunosti cel mai bine! Daca ai incredere in el n-ar trebui sa-ti faci griji ca face ceva in orasul in care studiaza.Am colegi la fac din alte orase care sunt f fideli si abia asteapta sa ajunga acasa sa-si vada familia, iubitele.E f greu sa stii! Distanta de casa te schimba! Am iscutat si eu cu cativa plecat si le e f greu! Ziceau ca au momente in care se simt atat de singuri ca s-ar lasa de scoala! Te schimba distanta extraordinar de mult.Eu in fiecare vara plec la fratele meu in strainatate si stau cate 2-3 luni in vacanta.Ma intorc atat de indiferenta fata de ceilalti...dar nu cu un motiv anume.Pur si simplu treceau zilele fara sa vb cu nimeni si incepeam sa ma obishnuiesc singura.Intelege-l si pe el! Preferi un iubit care sa stea acasa sa frece buha decat sa-si construiasca un viitor? Sunteti tineri, lasati relatiile astea serioase pentru mai incolo! Bucurati-va acum unul de altul si de momentele pe care le petreceti impreuna! Arata-i ca ii esti alaturi! daca el vine acasa dupa o saptamana nasoala si tu-l bati la cap, iti dai seama cum se simte.Vi acasa suparat/a si obosit/a si sare iubitul/iubita cu gura pe tine.Da-i un timp sa se acomodeze si va fi bine!

| Cosmiinna a răspuns:

Sunt de acord cu ceea ce spune claudiu, îţi dai seama e singur în alt oraş la cămin. are mereu parte de panarame care abia aşteaptă să se bage în pat cu "prospături". încearcă să vorbeşti cu el, o conversaţie serioasă şi sinceră în care să-l întrebi ce se întâmplă cu el şi dacă a găsit pe altcineva happy spune-i dacă după atâta timp meritaţi să suferiţi, cu rele sau bune a-ţi fost mereu unul langă celălalt. sper să îţi fie de ajutor aceste mici sfaturi! baftă:*

| GabrielaSandica a răspuns:

Eu ti-as sugera sa te duci dupa el azi pana sa plece si sa l opresti ca sa discuti cu el. O discutie matura in care sa l intrebi de ce se poarta asa. Cat despre faza online, ti-as sugera sa termini, daca a vut de facut proiecte normal e sa stea pe internet unde sa caute informatii. Discuta cu el linistita fara sa tipi, urli, zbieri si sa l intrebi unde crede ca v a ajunge relatia voastra daca o sa va vedeti 1 data pe saptamana si atunci vorbiti la telefon sau chiar deloc. Ai spus ca te a ales pe tine, atunci sa arate asta. Chiar daca este plecat asta nu inseamna ca trebuie sa te uite complet.

| alexuta4you a răspuns:

Parerea mea e ca gandesti bine nul suna 7 zile daca intr-adevar tine la tine si te iubeste te va cauta el daca nu nu are rost sa suferi, iar ca nu te-ai culcat cu el nu cred ca are vreo importanta sau ti-a cerut el recent sa o faceti si tu la-i refuzat?

| girl001 a răspuns (pentru alexuta4you):

Da mi-a cerut printre vorbe,si eu i-am refuzat,si parca ar fi inteles c anul vreau.Dar de o vreme incoace tot ma satura cu glumele ca ba se duce la una, ba la alta, si imi zice daca o vei face cu mine no sa ma mai duc la nimeni!

| girl001 a răspuns:

Va multumesc mult la toti.multumesc pina la pamint de sfaturile pe care mi le-ati dat.Va sunt recunoscatoare!

| claudiuclaus123 a răspuns:

Sa saturat de tine probabil a dat peste alta fata asa sunt baieti porci tongue o sa te parasesca crede-ma

| Deea2011 a răspuns:

Cred ca s-a plictisit de tine. Si daca tii mult la el sau poate chiar il iubesti... pai hmm arata'i o alta parte a ta, doar daca nu i'ai aratat tot pana acum asta l'ar face sa fie din nou interesat. De aceea nu e bine sa va,, descoperiti'' de tot de pe la inceput, pastreaza ce 'i mai bun si mai interesant pentru astfel de situatii. Cat despre faptul de nu a'l mai suna o saptamana, nu stiu ce sa zic. Mai lasa'i cate un mesaj: Mi'e dor de tine sau cv in gen. Bafta!