| Elenat89 a întrebat:

Am început sa vorbesc cu un băiat mai mare decât mine cu 4 ani.Eu am 17 ani.Noi vorbim de 7 luni.I-am explicat ca nu pot sa-i ofer ce poate sa-i ofere o fata mai mare decât mine, a înțeles asta.Pot discuta cu el deschis orice.Problema este ca el de Crăciun își dorește sa mergem împreuna intr-o vacanța,sa fim noi doi(sa ne plimbam, sa vizitam).Eu sunt încă mică și nu știu ce sa fac.Voi ce părere aveți, sa mă duc?
Cum sa-i spun mamei mele despre asta, ea știe ca noi vorbim dar nu i-am spus și de plecat.Eu cred ca el tine la mine.Am nevoie de un sfat de la fetele care au trecut prin asta. Fără răutăți, va rog!

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

E simplu, orice ar incerca vreun gigel sa-ti zica, o relatie serioasa implica si sex, e normal, e uman si nu se poate altfel. Insa nu orice sex, trebuie sa fie acceptat de ambele parti.

Daca vrei sa fii cu el e normal si sanatos sa ii spui ca nu esti pregatita dar nu merge sa-i zici asta la infinit, trebuie sa-i zici ca nu acum dar in nu stiu cate zile/luni/ani o sa fii. Astfel incat omul sa stie la ce sa se astepte, daca vrea sa stea cat ai zis tu bine, daca nu isi cauta alta tipa. Ai 17 ani, de punct de vedere fizic esti perfect apta pentru sex, nascut etc insa momentul in care esti pregatita emotional tu il decizi.

Totul se rezuma la ce vrei, daca vrei sa mergi cu el pentru ca iti pare interesanta excursia nu e nici o problema, dar trebuie sa ii spui si mamei tale (si sa fie si de acord) precum si lui s-i comunici termenii excursiei, mai exact faptul ca nu vrei sa se intample nimic.

Problema cu voi astia mai tineri e ca nu stiti sa vorbiti, si va asteptati ca partenerul sa va citeasca gandurile.

| Elenat89 explică (pentru RoCkKiD):

Am vorbit foarte deschis cu el și a spus ca nu i problema de a face dragoste, a zis ca așteaptă pana sunt eu pregătită...

| RoCkKiD a răspuns (pentru Elenat89):

Pentru ca ala e raspunsul standard, ce era sa zica saracul. Din moment ce tu esti aia care stabileste limita ar trebui sa ii stabilesti si asteptarile.

Poate in capul lui omul gandeste ca esti gata in 2-3 luni, nua vem de unde sa stim. Tu ai luat raspunsul ala ca fiind un cec in alb valabil la infinit si nu e cazul.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu te du pentru ca poate avea intentii ascunse. Pana nu ajungi la 18 stai mai bine acasa

| Iulian03 a răspuns (pentru mgtow):

Si daca ajunge la 18 ani ala nu poate avea in continuare intentii ascunse cu ea sau ce?

| Elenat89 explică (pentru Iulian03):

Asta am vrut sa zic și eu.Momentan nu mi-a arătat ca ar avea intenții ascunse, plus ca părinții noștri se cunosc.Și mama îl cunoaște pe el. Daia am și cerut o părere de la fetele care au trecut prin asta.

| Eireann a răspuns (pentru Elenat89):

De asta se cheama intentii ascunse, daca ti-ar fi aratat ar fi intentii dezvaluite. :-) Si nu esti chiar asa mica. Pana la Craciun se pot schimba multe, vezi cum se continua relatia, cum sta treaba si cu pandemia si pe la sfarsitul lui Noimbrie daca tu vrei poti sa le spui parintilor de intentiile de plecare. Pana atunci poti sa le spui cat e de dragut cu tine, politicos, grijului, sa ii creezi o imagine buna sa prinda si ei incredere in el.

| mgtow a răspuns (pentru Iulian03):

Macar stie ce face e adulta sa riste

| Emma30555 a răspuns:

Dacă pleci cu el în vacanta trebuie sa fi conștientă ca el are anumite așteptări, e si normal sa aibă dar contează ce vrei tu, dacă nu vrei sa se întâmple nimic între voi mai bine nu te duci căci cel mai probabil va fi dezamăgit. Părinții trebuie sa știe oricum.

| Catalin77945 a răspuns:

Mie nu imi suna safe intentia lui, chiar poate are unele ascunse

| Jade20 a răspuns:

Daca vrei sa mergi in vacanta cu el spune-le si parintilor tai. Da-le numarul lui de telefon inainte de plecare si daca se poate vorbeste si cu el si adu-l sa il cunoasca si ai tai. In caz ca se intampla ceva cu tine e bine ca ai tai sa stie in perioada aia in permanenta de tine (ce faci, cu cine esti, unde sunteti si cum poate da de voi amandoi daca e nevoie). Si vezi de share location pe what'sapp, e oricand bine de stiut si de asa ceva.