| Mangicelxkwa0 a întrebat:

Salutare TPU!
Am o mica problema!
Am făcut sex neprotejat dar nu a ejaculat in mine ...Menstruația obișnuia să îmi vina pe data de 24-25 dar acum mi-a intarziat și mi-a venit azi pe 29 decembrie.
Menționez că am avut și o infecție urinară și am luat uractiv lito.
Cred că nu e problema daca mi-a venit azi.
Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Valentina8 a răspuns:

Uite, pe net poti gasi tot felul de informati pe care le poti interpreta gresit, neffind informata in acest context.Sangerarea de care vorbesti tu la sarcina, e o sangerare ce poate dura maxim doua zile, de culoare aproape roz, si se verifica dupa 2, 3 saptamani de la fecundare, adica dupa ce ai ramas insarcinata. Menstruatia nu-ti poate veni in aceeasi luna pe data de 24, 25, dar (daca ai o menstruatie regulata) iti vine dupa 28-29 de zile mereu(incepand cu prima zi de menstruatie). Cred ca nu ti-a intarziat dar ti-a venit normal. Pastila de a doua zi, nu stiu daca stii, dar e o bomba de hormoni ce-ti poate deregla ciclul. Oricum, sa te tina doar 2 zile menstruatia nu cred ca e bine, in norma tine intre 3-7 zile. Iti recomand sa vezi un ginecolog daca ai posibilitatea, sau sa vorbesti cu medicul de familie cat mai repede despre problema ta. Poti vorbi cu medicul de familie despre orice, exista secretul de stat, deci el nu poate vorbi cu altcineva despre problema ta. Revenind la ceea ce ti-am spus anterior, despre o metoda de contraceptie, daca ti-ai inceput viata sexuala ar fi bine sa o iei in considerare. Nu trebuie sa-ti fie frica doar de o sarcina dar si de toate bolile transmisibile. Nu cred ca inainte de a face sex cu acel baiat i-ai cerut vreun examen sau ceva sa demonstreze ca-i sanatos, si nu cred ca ai vrea o infectie pe toata viata netratabila.
Oricum, stai linistita, nu esti insarcinata.
Fii mai atenta

10 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Dacă îți întârzie menstruatia, nu înseamnă ca ești însărcinată. Menstruatie întârzie dun N motive, de la stres, oboseala, dereglari hormonale pana la alimentație, etc. De acum protejează-te pentru a nu mai sta cu grija după!
Consulta-ti medicul ginecolog și alege metoda potrivită pentru tine, asta in cazul in care ai o relație. Dacă nu, prezervativ

| Valentina8 a răspuns:

O intarziere de pana la 9 zile e considerata normala, daca ti-a venit menstruatia regulara, e totul ok. E posibil si de la medicamente sa-ti fi intarziat, sau stres sau alimentatie, sau pur si simplu s-a intamplat. N-ai de ce sa-ti faci griji, dar pe viitor foloseste si tu prezervativul, sau o alta metoda, nu conteaza absolut deloc daca a ejaculat sau nu in tine, poti ramane oricum insarcinata.

| Mangicelxkwa0 explică (pentru Valentina8):

Îți mulțumesc mult!
Am citit pe net că dacă e sangerarea aia de la sarcina nu ar trebui sa te doare burtica și să ai crampe și e in cantitate mica... Eu am crampe de mor mai ales azi dimineață am avut puternice și de câteva zile dureri de sâni dar acum nu mă mai dor de când mi-a venit azi dimineață pe la ora 6:00
..Deci daca am crampe și mi-a venit acum pe 29 in loc de 24, nu sunt însărcinată? Nu?
Menționez că de câteva luni bune de 6 luni cred de când am luat pilula de a doua zi menstruația mea venea la data fixa 24-25 ale lunii și mă ținea doua zile adică îmi venea azi și mă ținea până poimâine dimineață sau chiar mâine seară ..doua zile așa mă ține de 6-7 luni de zile... Deci n am cum sa fiu însărcinată?

| Mangicelxkwa0 explică (pentru Valentina8):

? Ce spui e ok?

| Mangicelxkwa0 explică (pentru Valentina8):

El este iubitul meu? nu are probleme, suntem impreuna de 3 ani... Deci daca mi-a venit azi și am durere de burta nu am cum sa fiu însărcinată? Daca era scurgerea aia trebuia să nu am dureri și să fie doar pete?
Îți mulțumesc mult pentru atenția acordată și timpul pierdut

| Valentina8 a răspuns (pentru Mangicelxkwa0):

Nu e timp pierdut, nu-ti mai fa griji si linistete-te. Vezi cum merge in urmatoarele zile, acea scurgere de sarcina sunt doar putine pete rozali, nu e ciclu normal.
Nu cred ca esti insarcinata, ai avut si crampe ai zis ceea ce e perfect normal. Ai grija

| Mangicelxkwa0 explică (pentru Valentina8):

Multumesc mult!
Un an nou fericit!

| Valentina8 a răspuns (pentru Mangicelxkwa0):

An nou fericit, poate-mi dai si mie fundita laughing

| Mangicelxkwa0 explică (pentru Valentina8):

Ia vezi, ti am dat? Ca nu ma pricep ca nu folosesc?

| Valentina8 a răspuns (pentru Mangicelxkwa0):

Dada,multumesc :*

| Valentina8 a răspuns (pentru Mangicelxkwa0):

Uite, pe net poti gasi tot felul de informati pe care le poti interpreta gresit, neffind informata in acest context.Sangerarea de care vorbesti tu la sarcina, e o sangerare ce poate dura maxim doua zile, de culoare aproape roz, si se verifica dupa 2, 3 saptamani de la fecundare, adica dupa ce ai ramas insarcinata. Menstruatia nu-ti poate veni in aceeasi luna pe data de 24, 25, dar (daca ai o menstruatie regulata) iti vine dupa 28-29 de zile mereu(incepand cu prima zi de menstruatie). Cred ca nu ti-a intarziat dar ti-a venit normal. Pastila de a doua zi, nu stiu daca stii, dar e o bomba de hormoni ce-ti poate deregla ciclul. Oricum, sa te tina doar 2 zile menstruatia nu cred ca e bine, in norma tine intre 3-7 zile. Iti recomand sa vezi un ginecolog daca ai posibilitatea, sau sa vorbesti cu medicul de familie cat mai repede despre problema ta. Poti vorbi cu medicul de familie despre orice, exista secretul de stat, deci el nu poate vorbi cu altcineva despre problema ta. Revenind la ceea ce ti-am spus anterior, despre o metoda de contraceptie, daca ti-ai inceput viata sexuala ar fi bine sa o iei in considerare. Nu trebuie sa-ti fie frica doar de o sarcina dar si de toate bolile transmisibile. Nu cred ca inainte de a face sex cu acel baiat i-ai cerut vreun examen sau ceva sa demonstreze ca-i sanatos, si nu cred ca ai vrea o infectie pe toata viata netratabila.
Oricum, stai linistita, nu esti insarcinata.
Fii mai atenta