| madalinaaa199 a întrebat:

Buna, am si eu o problema: luna trecuta mi-a venit menstruatia pe 9 martie, iar pe 19 martie am facut sex neprotejat, dar nu a ejaculat in mine, menstruatia mi-a intarziat 12 zile, am facut un test si era negativ, mentionez ca inainte de a-mi incepe viata sexuală mi s-a mai intamplat sa nu-mi vina o luna. Helpp!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din 9 Martie si pana azi 21 Aprilie au trecut 44 de zile (09.03 - 21.04 = 44 zile) si 33 de zile de la data la care a fost intretinut actul sexual. Fiindca actul sexual amintit a fost intretinut in cea de a 11-a zi a ciclului in mod sigur inaintea perioadei fertile si s-a finalizat cu ejacularea spermei in afara vaginului, se poate aprecia ca formarea unei sarcini a fost practic imposibila. Daca testul de sarcina a fost efectuat zilele acestea, adica mult dupa trecerea celor minim 21 de zile necesare producerii cantitatii minim detectabile de hormon hCG in urina, rezultatul NEGATIV indicat de tester este in proportie de 100% valabil si corect.
Poti fi 100% convinsa ca neinceperea menstruatiei se datoreaza faptului ca este vorba de o dereglare hormonala severa/grava si majora. Motivele producerii unor astfel de dereglari hormonale majore ar fi bine sa fie investigata si stabilita de catre un medic ginecolog sau endocrinolog in urma unor consultatii de specialitate. In mod foarte sigur si garantat aceasta ''intarziere'' a inceperii menstruatiei NU este provocata de existanta unei sarcini, ci se datoreaza activitatii hormonale grav afectate, cel mai probabil de existenta unor chisturi ovariene, care afecteaza functionarea ovarelor si impiedica dezvoltarea si maturizarea ovulelor. Multa sanatate!