| Stefancalin1997 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema asa mai jenanta, este vreun tratament pentru a largi acel inel fibros din jurul penisului, nu pot decalota chiar complet in stare erecta, pot dar incepe sa ma doara putin, multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DA EXISTA. Pentru a putea fi largita deschiderea preputiului tau, incat preputiul sa poata sa fie trecut cu usurinta peste glandul mult marit si intarit atunci cand penisul este in starea de erectie, se poate folosi metoda clasica - Beauge, in care se foloseste un unguent, o crema (chiar si Nivea la o adica) sau prin metoda de largire a inelului fibros in care este folosit un set de mai multe inele elastice speciale, care sunt fabricate special in acest scop : INELE PENTRU LARGIREA PREPUTIULUI afectat de FIMOZA : https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Pielea mobila (preputiul), care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea sa fie posibila atat in stare flasca cat si in stare erecta. Gravitatea fimozei in cazul tau (din cele 4 grade de clasificare), poate fi stabilita ori de medicul de familie, sau de medicul urolog. Astfel ca ar fi indicat ca prima data sa fii examinat de medicul de familie care sa-ti dea o trimitere la UROLOGIE pentru a fi consultat medical.
Dar fiindca tu ai o forma de fimoza usoara, ai putea incerca sa-ti largesti deschiderea preputiului acasa fiindca se pare ca in cazul tau afectiunea se incadreaza intre minora si cea usoara (medie), probabil intre gradul 1 si 2. Astfel ca : prin decalotari repetate, cat mai dese a penisului aflat in stare flasca, adica prin aplicarea procedeul Beauge, care este de fapt o manopera in mare masura sinonima cu masturbarea ai putea in cateva luni sa-ti largesti la dimensiunea necesara deschiderea preputiului. In vederea realizarii acestui ''tratament'' este necesar ca pielea preputiului sa fie cat mai bine imbibat ori cu un unguent sau cu o crema pentru a inmuia celulele pielii care formeaza inelul fibros si dupa aceea sa inceapa largirea deschiderii preputiului cu ajutorul a 2 degete. Unguentul recomandat sa fie folosit in vederea inmuierii celulelor "inelului fibros" poate fi: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05 %), ori crema NIVEA, cumparate din farmacie. Cu unul dintre cremele amintite se unge din belsug preputiului aflat in zona glandului (capului) si dupa ce unguentul/crema este absorbita in intregime de preputiu, se va masa si intinde cu 2 degete introduse prin deschidere sub preputiu si intinderea acestuia in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Doar daca in cazul tau metoda nu da rezultatele dorite, in acel caz va trebui sa fii consultat de un medic urolog specialist. Spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru a folosi una din cele 2 metode prezentate care pot fi efectuat acasa. Multa sanatate!