| anonymousk1029 a întrebat:

Salut. Am 15 ani si acum 1 luna nu-mi puteam decalota glandul complet nici in stare flasca nici in stare erecta. Acum reusesc foarte usor in stare flasca si putin mai greu in stare erecta, dar reusesc datorita metodei Beauge. Numai ca atunci cand decalotez capul in stare erecta, am o durere nu foarte mare dar iritanta si nu reusesc sa trag pielea foarte jos, se strange un inel subtire dupa cap si in 4-5 minute se invineteste acel inel pentru ca nu prea circula sangele. Precizez ca nu am parafimoza deoare reusesc sa calotez glandul cu ajutorul degetelor imping pielea deasupra lui. Care este cauza si o sa am probleme cand fac sex din cauza asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acel inel situat in capatul extrem al preputului, care este numit si INEL FIBROS, inca NU ai reusit sa-l intinzi suficient de mult si din acest motiv deschiderea preputiului in acest moment este inca insificient de bine largit. Din acest motiv dupa ce preputul este complet retras de pe gland, acel inel fiind stramt ramane blocat in santul balanopreputial situat intre glandul si trunchiul penisului si provoaca stangularea vaselor de sange si toata zona se inflameaza si/sau se invineteste daca preputiul nu este retras la loc. Trebuie sa folosesti in continuare metoda Beauge inca o anumita vreme, pana in momentul in care inelul fibros nu se va mai bloca intre glandul si trunchiul penisului. Doar in acel moment decalotarea penisului se va produce lin, fin, usor si fara nicio piedica si actul sexual se va putea intretine fara probleme. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cauza este că încă ai puțină fimoză. Cu perseverență și răbdare se rezolvă.

| confusedgirl223 a răspuns:

Adica tu vrei sa spui ca nu ti-ai spalat penisul complet niciodata? Du-te la doctor!