| Davidelutzu05 a întrebat:

Salut,Am o problema mai jenanta. Am 13 ani si nu-mi pot decalota complet penisul nici in erectie nici in stare flasca! Am nevoie de un tratament(nu operatie). Am auzit ceva de creme cu steroizi, si lubrefiant. Si vreau sa va intreb daca imi va afecta producerea spermei? Sau viata sexuala? Adica sa fac copii?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul folosirii metodei/procedeului Beauge's, de largire a deschiderii preputiului, pentru a inmuia pielea mai ales cea existenta in inelul fibros din capatul extrem al preputiului, poate fi folosit unul dintre urmatoarele unguente; Nivea, Dermovate, sau Betaderm. Nici unul dintre unguentele recomandate NU are in continutul sau substanate chimice care ar putea sa afecteze calitatea spermei. Cu atat mai putin sa aiba vreo influenta in desfasurarea vietii sexuale. In cazul aplicarii metodei Beauge, tesutul preputiului supus tensiunii mecanice se intinde prin cresterea de noi celule aditionale de piele. O crestere permanenta apare cand se aplica o intindere usoara intr-un interval de timp mai indelungat. Tratamentul nu este traumatic si nici distructiv. Intinderea manuala poate fi efectuata fara ajutorul medicului. Tratamentul nu este costisitor. Eliminarea fimozei prin acesta tehnica are avantajul pastrarii intacte a tesutului preputial si a nervilor receptori care contribuie la placerea sexuala. Metoda Beaugé si-a dovedit succesul in peste 85% dintre cei care au folosit-o. Ai mai putea incerca/apela si la metoda de largire progresiva a adeschiderii preputiului prin folosirea unor inele special create pentru asa ceva. Spor la lucru bafta, si ...Multa sanatate! https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g

| Donsavas a răspuns:

Deloc. Procedura este simplă. Esti anesteziat local. Nu iti afectează testiculele si nici marimea/circulația penisului.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca preputul (pielea) este inca lipita de cap, nu e fimoza. Dezlipirea se va face cu timpul, tu putand da un ajutor, tragand usor pentru a se dezlipi putin cate putin.
Daca, in schimb, capul penisului nu poate iesi pe orificiu, acesta fiind prea mic, e fimoza si acest lucru se rezolva pe cale de incizie chirurgicala.
Sa nu-ti fie frica sau rusine sa mergi la medic. Este ceva omenesc, iar operatia este foarte usoara.

| Andrei258 a răspuns:

Aveti fimoza trebuie sa va consulte medicul am avut si eu incercati sa l decalotati usor

| Andrei258 a răspuns (pentru Andrei258):

In mod normal gelurile și lubrifiantii nu afecteaza producerea spermei nici viata sexuala insa nu trebuie administrate dupa ureche cu cu recomandare si consult medical

| VagnerLoveVL30 a răspuns:

Parerea mea este sa-l lasi si sa-l decalotezi pe la 14, 15, ani cand este pubertate eu asa am facut.