| onlinecool a întrebat:

AM si eu o problema, si am nevoie de un sfat adecvat. Eu am 23 de ani iar iubita mea are 20.Suntem de 3 ani si ceva impreuna, si inca nu am avut relatii sexuale.Mai facem si noi ceva prostioare, dar sex vaginal n-am facut deoarece ea se teme foarte mult sa nu ramana insarcinata.Suntem amandoi virgini.Problema e,ca in ultima vreme,eu imi doresc foarte foarte mult sa facem acest pas.dar ea inca se teme de asta,si nici in ruptul capului nu vrea sa facem. Chestia e ca eu deja sunt disperat. In ultimul timp, nici macar nu ma mai simt atras de ea. De multe ori cand ma uit la ea, de parca vad un "NU" mare scris pe ea.De multe ori cand ma gandesc,mi se pare o chestie atat de simpla, dar ea ma tot amana.Iar eu nu mai suport. Nu vreau sa ma despart de ea, pentru ca e o fata minunata.Dar simt ca uneori imi explodeaza creierul.de ce nu ma intelege? imi tot spune ca nu e pregatita. dar cand va fi pregatita? dupa ce o sa ma duc sa ma culc cu o curva? Nu stiu ce sa ma fac. Eu tot timpul trebuie sa o inteleg, dar ea pe mine? P.S sunt sigur ca e virgina, am verificat.SI ca parteneri ne intelegem foarte bine. Si daca mai puteti cumva sa ma ajutati,Daca ne-am incepe viata sexuala,cum ar trebui sa procedam, ca sa nu ramana insarcinata? Eu m-am gandit sa incep cu prezervativ, si dupa al 2 lea contact sexual, sa mearga la un medic specialist sa ii dea anticonceptionale? sau cum ar fi mai bine? voi cum o faceti? Fiti deschisi.Mersi anticipat

23 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Cred ca tu te-ai masturbat si ti-ai cunoscut cat de cat corpul. Nu ai cum sa o lasi insarcinata daca scoti la timp, inainte sa ejaculezi.
Aveti 3 ani impreuna, nu prea se gasesc baieti ingaduitori care sa astepte atata timp. Ea ar trebui sa inteleaga asta, iar daca te-ar iubi atat de mult pe cat spui tu, nu ar exista nici un impediment in aceasta privinta, ti s-ar oferi fara sa ceri tu!
Incearca sa vorbesti cu ea, spune-i exact ce gandesti si spune-i ca este ceva normal intr-o relatie sa faceti si asta. iar acest act va uneste enorm!

| Simonaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna! happy
Pentru inceput cred ca ar trebui sa discutati ceva mai mult, sa va intelegeti reciproc.Tu sustii ca iti "explodeaza creierul"...calm d-le, cu siguranta si ea se simte destul de ciudat fiind oarecum presata de dorinta ta arzatoare, din ce am dedus.
E normal ca la varsta ta sa iti doresti ceva mai mult, dar vezi si partea buna a lucrurilor ...gen, dupa ce veti discuta mai serios si va accepa intr-un final sa aveti un contact sexual si nu doar amagirea acelor "prostioare" care doar va aprinde, vei stii sigur ca odata convinsa va fi doar a ta, nu ca acea curva cu care vrei sa iti stingi "pasiunea".
Trecand peste, pentru inceput protezeaza-te tu, iar in privinta anticonceptionalelor, nu e tocmai indicat pentru ficat ...incearca tot tu sa fii cel precaut si nu in ultimul rand e valabila si metoda calendarului.
Bafta! sper ca am fost de ajutor :*.

| neutrino a răspuns:

Nu te mai simti atras de ea, dar doresti neaparat sa faci sex cu ea, contrar vointei ei. Tu ce-ai dori, ea sa te inteleaga pe tine, dar tu nu, si sa-si ridice poalele si sa-si ofera fecioria ei, pe motiv ca tie sa nu-ti explodeze creierul? Hai sa fim seriosi si respecta o fata care nu este proasta.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru neutrino):

Dar totusi prietene (daca esti reprezentat al sexului frumos si dur), tu ai sta cu o fata 3 ani fara sex? are si sexul rostul lui, au totusi o varsta la care sexul nu reprezinta un tabuu, eu sincer dupa 8 luni o lasam pe domnisoara in fecioria ei si cautam alta mai maturawinking

| sofisis a răspuns:

Ok. Teama ei este o aberatie si la 20 de ani ar trebui sa stie ca exista enspe mii de metode sa nu ramai insarcinata.
Sfatul meu e urmatorul : ia-o frumusel de mana si mergi cu ea cu tot la un ginecolog. Stai acolo cu ea si sa-i explice ginecologul cu ce se mananca viata sexuala si contraceptia. Asa, odata ce intelege ca nu e musai sa ramana gravida daca isi incepe viata sexuala, se va mai detensiona si va incepe sa priceapa.
Daca totusi te lovesti tot de un NU atat de categoric, problema e alta si nu vrea sa o impartaseasca cu tine.
Eu de ex nu ma protejez deloc. Are el grija. Ce-i drept acum daca s-ar intampla sa raman nu ar fi un capat de tara.
Cand eram mai mica apelam fie la prezervativ, fie la anticonceptionale. Sau diafragma.
Cred ca fata e foarte putin informata in ceea ce priveste viata sexuala de cuplu.
Si sa punem raul in fata da? Ramane gravida. Se mai intampla. Ce ar impiedica-o sa faca o intrerupere de sarcina daca chiar nu doreste un copil? Nu e nici prima nici ultima femeie care o face. Mamele si bunicile noastre au la activ cel putin 5-6 avorturi (in cel mai bun caz). In ziua de azi mi se pare o aberatie sa te temi de o sarcina.

| Alcyon a răspuns:

1. Asteapta atunci pana la vara, s-o faceti dupa nunta. Daca ea asa vrea, de ce incerci sa-i distrugi visul asta? Ai stat dupa dansa trei ani, ce mai conteaza cateva luni?
2. Eu una sunt impotriva anticonceptionalelor, fiindca sunt periculoase pentru sanatate. Anumite marci au fost interzise in Franta, fiindca au murit mai multe femei de la ele (la noi, acele marci inca sunt pe piata). Iti pot mari tensiunea, afecta ficatul, cresc riscul de a face atac cerebral si cauzeaza aparitia de chisturi. Fiecare organism reactioneaza in felul lui la aceste pastile. Unele femei n-au nimic, in timp ce altele se imbolnavesc grav. Prezervativul nu e la fel de sigur, dar macar nu patesti nimic de la el. Si oricum, daca-l folosesti alaturi de alta metoda, gen coitus interruptus sau metoda calendarului, riscul scade considerabil.
3. Doare cand te dezvirginezi si nu doar cinci minute. Te doare pana cand vaginul devine elastic. Si daca stai o perioada mai indelungata fara sex, pe urma, la primul contact ai probleme, deoarece muschii vaginali isi pierd "antrenamentul" si te simti ca si cum te-ai dezvirgina din nou. Oricum, e o vorba: nu exista placere, fara durere. Asta este, trebuie sa suporti ca n-ai ce face. Pe urma, daca-i dai de gust, nu mai vrei sa te opresti happy
4.Am impresia ca te-ai cam saturat de fata asta si ai inceput sa dai inapoi. Esti sigur c-o iubesti?

| onlinecool explică (pentru Alcyon):

1. pai, poate as mai astepta cateva luni, dar mie foarte greu sa am rabdare.doar 2 zile mi se pare mult, ce sa mai zic de cateva luni?
2.O sa mai fac cercetari cu anticonceptionalele astea, ca asa de stresant e, de parca Dumnezeu a facut sexul, sa nu putem face doar o data in viata. pfoo. :/
3.Stiu ca o doare si o inteleg, si ii tot explic, sa se gandeasca la momentele placute dincolo de acea durere, dar e tot greu pentru ea.
4.Is satul sa mai astept. Nu stiu daca o mai iubesc,cred ca o mai iubesc, dar problema e, ca ceea ce imi face, ma afecteaza pe plan psihic, afectiv..ma enerevz,n-am nici pofta de mancare,de somn, ne indepartam unul de altul,ne certam,si de multe ori imi surade ideea sa o las,si sa plec la alta. Dar,nu o pot lasa, incerc sa tot sper ca o sa rezolvam cumva, si stiu, ca daca o sa las, o sa fac o mare prostie. :/ habar n-am,

| Alcyon a răspuns (pentru onlinecool):

Poate ar fi bine sa luati o pauza, sa va puneti ordine in ganduri. In felul asta, o sa-ti dai seama ce-ti doresti si daca e bine sa mai continui aceasta relatie. Daca te casatoresti fara sa fii sigur de sentimentele tale, n-o sa-ti fie bine. Pe urma ce faci? Dai divort?
In legatura cu contraceptia, iti faci prea multe probleme. Daca esti atent tot timpul, nu se-ntampla nimic. Femeile care ramana insarcinate, in general o mai fac si neprotejat, folosesc metode nesigure gen metoda calendarului sau pur si simplu nu au grija, sa se protejeze corect. Eu una n-am cunostinte, care sa fi ramas insarcinate aiurea. Doar o ruda de-a mea a facut doua avorturi, fiindca se baza pe metoda calendarului. Teama ei de sex, cred ca isi are sursa in educatia stricta primita de acasa. Daca se teme de o amarata de dezvirginare, ce-o sa faca cand o sa trebuiasca sa nasca?

Răspuns utilizator avertizat
| zaratu a răspuns:

Incearca cu o cina romantica si totul vine de la sine

| piisycutzza a răspuns:

Daca nu vre, nu vrea. poate nu te place asa mult si nu vrea sa se culce cu tine

| PuffyPuffulete a răspuns:

Incearca sa-i explici ca tu, asa cum are ea nevoie de timp sa se mai maturizeze, sa se gandeasca cu privire la acest pas si sa-l faceti impreuna, asa ai si tu nevoie de anumite cerinte..acestea rezumandu-se la relatiile sexuale.

| numeletrandafirului a răspuns:

Probabil are alte motive pentru care nu vrea iar daca cu adevarat motivul pentru care nu vrea este acela ca nu isi doreste o sarcina poate folosi foitele chinezesti, o prietena de-a mea le foloseste de cativa ani si sunt ok. Se cumpara de la farmacie si costa in jure de 4 lei, inainte cu 10-15 minute de contactul sexual se intorduce in vagin si are efect pana la 30 de minute dupa ce a fost introdus, sau puteti folosii prezervativul.Ca sa n-o doara puteti cumpara lubrifiant de la farmacie si sa fii mai delicat, odata si-odata tot trebuie s-o faca.

| Sleepybeautyisawake a răspuns:

Intr-o zi oarecare du-o undeva sa se simta foarte bine si speciala fa-o sa rada ofera-i toata dragostea sarut.o pasional mangai-o incet fi tandru apoi seara ia si tu o camera la hotel sau daca ai cum la tine acasa ..scrie pe jos te iubesc din lumanari fa.i un filmulet cu poze cu voi fa o baie cu spuma si petale de trandafiri ofera-i ceva de baut o sampanie apoi uita-tiva la un film de dragoste si intre timp tu mai sarut-o spune-i ce minunata e si nici nu veti apuca sa vedeti tot filmul ia-o usor nu uita! Mie asa mi-a facut iubitul si tot mult timp aveam impreuna si a fost foarte frumos tot virgini eram aman2 a fost de vis! Si daca nu iti dai drumu in ea nu are cum sa ramana insarcinata daca iti dai drumu in ea a 2a zi da.i pastila de a2a zi escapelle e 60 de lei si gata nu pateste nimic crede.ma ...nu folosi prezervativ e mai frumos fara mai ales daca e prima oara. Daca asta nu merge spune.i deschis verde in fata ce simti!

| Paulaskumpha a răspuns:

Deci,poate ca fata vrea sa aiba primul contact numa dupa ce se marita, chiar de poate fi demodat pentru unii, sau nu stii ce familie are ca mai stiu cazuri in care tatal fetei l-a amenintat pe baiat ca daca se culca inainte de a se insura cu ea o omoara poate si aici e asa numa ca invers
Deci, eu iti spun ca ar trebui sa incerci sa vorbeti cu ea si despre asta poate ii este rusine sa recunoasca explica-i tu ca nu are cum sa ramane gravida daca va protejati:*
Si daca accepta uite ca sa faci: prima data poti folosii prezervativul si dupa daca e de acord sa foloseasca anticonceptionale da sa meraga mai inainte la ginecolog nu sa pateasca ceva ca niciodata nu se stie.
Da sa stii ca daca esti si tu virgin va fi teroare durere si ff greu iti spun din propria experienta am 16 ani iar iubitul meu are 19 ani si amandoi eram virgini si a fost foarte greu de abia a 2 oara am avut sangerari...
da iti urez bafta si explica-i ca nu mai poti stiu cum is tentatiile mai ales la virgini e oarte greu sa te abtii
bafta:*
fundita?:***

| onlinecool explică (pentru Paulaskumpha):

Familia e o problema,deoarece sunt pocaiti,dar stie si ea, ca daca avem grija, no sa afle. oricum, ei deja banuiesc ca noi o facem, dar noi nici macar n-am facut-o.
I-am explicat ca nu are cum sa ramana insarcinata daca se protejeaza si daca avem grija pana trece pe anticonceptionale.Chestia e ca imi doresc mult acest lucru, m-am saturat sa tot vad, si sa aud cum altii o fac si se bucura, si noi nu putem incepe. In ianuarie am incercat de 2 ori,dar a durut-o si nici macar n-am reusit sa intru. Iar a doua oara,ii tremura tot corpul de frica.mi-a zis sa ii dau ceva timp,sa am rabdare un pic,dar asa am facut si anul trecut, si acel un pic, s-a transformat in luni de zile.
Incerc sa-i explic, da durerea e ceva normall si va dura doar cateva minute, dar tot se teme. Ma satur de ea. nushu ce sa fac.
Ma bucur ca tu ai reusit.si desi te-a durut atunci, acum e cu adevart placut, asa-i? -asta ca dovada sa - i arat, ca va fi bine.

| Paulaskumpha a răspuns (pentru onlinecool):

Da dupa durere e un moment foarte placut, nu stiu ce sa-ti spun incearca cumva incet odata, iubitul meu nu stiu cum m-a luat ceo facut da am simtit durere numa prima data cand a...da dupa era foarte frumos

| Deea_Andreea_1999_g6q3 a răspuns:

Mau baiatule...Lasa fata in pace poate ca provine dintr-un sat care rade de toate fetele care isi incep viata sexuala...Sau e mai "Bisericoasa"" si stie de Dumnezeu pentru ca e pacat mare sa faci sex inainte de casatorie practic cam faci un pact cu satana dupa Dumnezeu...Nu vrea nu vrea uita-te la un porn ceva ca vad ca se poarta la baieti..NO HATE! Dar sunt fata si nu as vrea sa imi incep viata sexuala pentru hormonii iubitului meu. Apropo daca o iubesti acceptai decizile.

| onlinecool explică:

Va Multumesc mult pentru raspunsuri. Toate m-au ajutat foarte mult,deci nu stiu care sa fie cel castigoator. Am cules din fiecare,ceea ce cred ca era mai important pentru noi. Ideea e ca am discutat cu ea, asa ca am renuntat la dorinta mea puternica, pentru binele relatiei. stiu ca unii nu pot intelege asta. poate o sa ii fac ceva surpiza acum de valentine's day, poate dupa nunta, poate in primavara candva..cine stie. mai vedem. Oricum mersi tuturor. Ceea ce as vrea sa va mai intreb,este sigur sexul neprotejat,daca nu ma termin in ea. Am auzit ca se poate face sex neprotejat,si ea nu ramane insarcinata,daca nu ma termin in ea,dar ceea ce ma framanta,este ca,atunci cand ma excid,imi iese ceva lichid transparent, care nu stiu, e posibil sa contina spermatozoizi? Undeva pe net, scria, ca se poate..deci,voi,care o faceti neprotejat, aveti ceva regguli, sau cum o faceti? Mersi anticipat