| Roxiuttzaaa a întrebat:

Daca iubitul meu e pocait iar eu nu, si am vrea sa ne casatorim, la ce biserica facem nunta? si in ce zi sambata sau duminica? cum sa-i spun ca nu vreau nici in ruptul capului sa ma pocaiesc >? fara sa se supere?

Răspuns Câştigător
| ven0m a răspuns:

Nu poti, religia e totul pentru oamenii aia. Sugestia e sa te desparti daca nu vrei sa te pocaiesti, altfel va trebui sa te botezi pentru ca nu vor accepta necredinciosi in familie

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu ii spui, nu esti sincera, si dupa casatorie vei descoperi ca trageti fiecare in alta parte, ceea ce va fi foarte grav, caci trebuie sa mergeti pe aceeasi cale, si vei avea atit tu, cit si el de suferit.
Ti-e teama ca il pierzi? Dar nu e mai bine sa il pierzi acum, decit dupa nunta, mai ales ca pentru el nunta inseamna ceva, si odata casatorit, nu are voie sa divorteze? Daca tii la el, te-ai gindi la asta.
Fii sincera cu el! Iubeste-l cu adevarat, nu te gindi doar la tine.

| Angel0 a răspuns:

Ai idee macar carui cult apartine, sau nu te intereseaza?

| Roxiuttzaaa explică (pentru Angel0):

Martorii lui iehova

| unul1 a răspuns (pentru Roxiuttzaaa):

Fara suparare dar cam grav... Va puteti cununa la ambele religii dar ai grija sa nu faci plozi doar ca va da domnul, ai grija daca ai un accident ca el poate sa ceara sa nu-ti faca transfuzie de sange, sa refuze daca o esti gravida sa nasti prin cezariana si copilul sa se nasca cu tot felul de malformatii. Lamureste chestii ca acestea cu el ca sunt foarte importante. Cred ca mai grav ar fi un divort decat sa nu va mai casatoriti. Intreaba-l si daca familia lui e de acord cu casatoria si cu, cunia religioasa. Lamureste lucruri ca sa nu te trezesti ca maine ai nunta si nu o sa o mai faci.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu va mai casatoriti religios, ci doar legal. Oricum nu exista doamne doamne.

| RAY a răspuns:

Deveniti ateii copii si scapati de probleme legate de casatorie, culmea aveti o singura carte si o mie de secte o interpretaati in miliarde de miliarde de miliarde de ori diferit atunci ma intreb ce baza are o carte care e atat e controversata

| DyNo a răspuns:

Sa inteleg ca iubitul tau face parte dintr-o secta religioasa? "A te pocaii" nu inseamna a adera sau a face parte dintr-o secta, ci a-ti recunoaste pacatele/greselile si a-ti parea rau pentru ele.
Daca nici unul din voi nu vrea sa renunte la religia sa, indicat ar fi sa nu lasati asta sa va desparta, puteti sa va casatoriti religios, si la biserica sectei lui, si la biserica ortodoxa, cred ca esti ortodoxa, nu?

| Roxiuttzaaa explică (pentru DyNo):

Da, multumesc pentru raspuns dar eu vreau la biserica ortodoxa el nu...

| DyNo a răspuns (pentru Roxiuttzaaa):

Mai bine ar fi ca amandoi sa renuntati la religie...

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Cel mai bine e s-o lasati balta! In primul rand martorii lui iehova nu sunt "pocaiti" si nici crestini, asta ca sa definim termenii! Dar daca tu stii ce crezi si spui ca ceea ce crezi este real (nu "m-am nascut in religia asta si asa vreau sa mor" asta e credinta de paie)!, Daca el vine in contradictie cu ceea ce crezi tu o sa fie mereu conflicte! Dar daca tu esti crestina de paste si de craciun si el iehovist o slujba pe an nu aveti nimic de pierdut! Oricum credinta pentru voi e un accesoriu pe care poti sa-l schimbi!
Voi hotarati daca se merita sau ba!

| RaduMD a răspuns:

Ieşiţi cât mai repede din relaţia asta. Fiţi înţeleaptă. Mai bine plângeţi acum un pic, decât să vă daţi cu capul de toţi pereţii pe urmă.

| vitbsk a răspuns:

În Biserica Ortodoxă nu există dublă cununie.
Ambii soţi trebuie să fie botezaţi ortodocşi pentru a primi Sfintele Taine.
Scopul principal al căsătoriei este slăvirea lui Dumnezeu şi purtarea crucii împreună.
Tu trebuie să înveţi să spui nu indiferent de consecinţe, dacă asta e ceea ce ai ales.

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

In biserica ortodoxa banul guverneaza daca ai banii te cununa orice ce religie ai avea

| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

Nu ştiu ce clerici ai văzut tu, dar pravilele sunt clare.

Răspuns utilizator avertizat