| starchaser a întrebat:

Nu credeam că voi ajunge să cer sfatul anonim pe net (deși iau în considerare de mult varianta asta), dar nu cred că am de ales.
Iubesc de ceva vreme o fată pe care o cunosc de peste un an, deși am început să vorbim mai des de câteva luni. Eu nu am avut niciodată o prietenă până acum, dar de când am cunoscut-o am început să iau în calcul varianta asta. Cu timpul, am devenit cel mai bun prieten al ei, i-am fost mereu alături, am ajuns vorbim foarte deschis, nu am vrut să-i spun de la început că o plac pentru. că avea prieten și nu mi se părea corect, dar pe măsură ce a trecut timpul, am ajuns oricum să țin mult mai mult la ea decât la început pentru că am cunoscut-o mai bine.
În cele din urmă ultima oară când ne-am văzut, s-a întâmplat să ne sărutăm (btw, my first kiss), știu că și ea ține mult la mine, dar ea s-a simțit foarte ciudat, pentru că nu vrea să stricăm prietenia. Eu nu înțeleg, nu de la sinceritate și ținut la ea ar trebui să înceapă totul?
Urmează să mai dau și alte detalii pe măsură ce mi se răspunde, doar că momentan sunt foarte abătut și chiar nu știu de unde să încep, sunt foarte multe lucruri care s-au mai întâmplat. Momentan mi-a propus să nu mai vorbim câteva zile, îi respect decizia, m-a rugat să nu le spun prietenilor mei de ce s-a întâmplat sau să le cer vreun sfat, lucru pe care oricum nu-l pot face pentru că prietenii mei oricum nu înțeleg de ce și cât de mult țin la ea, dar am zis până la urmă să dau o șansă și la TPU.

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

In primul rand doresc sa te felicit pentru modul frumos si elegant in care ti-ai redactat intrebarea. In al doilea rand, te felicit pentru maturitatea cu care ti-ai analizat situatia. In celelalte randuri, seriozitate, delicatete, puritate. Rar se intampla pe TPU acest lucru si mai ales din partea unui baiat. Dragul meu, situatia se prezinta asa. Daca ea a acceptat sa vorbeasca cu tine, deschis, inseamna ca are incredere in tine.Sunt convinsa ca si ea apreciaza la tine ceea ce e de apreciat(am spus mai sus). Ceea ce a bulversat-o, este faptul ca ai "avut" curajul sa o saruti, deoarece nu s-a asteptat la acest lucru, si rastoarna situatia ei cu 180 de grade. Eu zic ca daca procedezi in continuare cu tact, poti sa o convingi sa-ti fie prietena.In primul rand iti ceri scuze, dar motivezi ca te-a luat valul, ca oricum prietenia ta fata de ea s-a transformat in alt sentiment.mult diferit si profund. Asteapta sa faca ea primul pas, da-i timp de gandire, de reflexie si totul va fi ok, pentru ca stiu ca esti deosebit.

8 răspunsuri:
| MititiCa a răspuns:

As fi norocoasa sa am asa un prietenhee hee.
pai respectai decizia, si las`o o vreme sa isi puna ordine in ganduri. Poate asa e cel mai bine. Gandeste`te ca nimic nu se intampla din pura coincidenta. dar cand o sa vb cu ea, spune-i ce simti pentru ea, si spune-i ca nu se va schimba cu nimic ceea ce e intre voi. Are dreptate. pierde un prieten ft bun.
am fost in aceeasi situatiestraight face. am ales sa ma departez de omul care ma putea iubi cel mai mult pe lumea asta, si inca o face,, pentru ai fi lui mai bine. am considerat eu. n`as fi putut tine la el mai mult decat ca la un frate. asa il vedeam. am incercat sa avem o relatie, si pur si simplu nu s`a nascut nimic intre noi. imi pare rau ca a ajuns sa ma iubeascasad. azi de abia mai vb`im. el era omul care ma ajuta cu orice. imi zicea ce sa fac, ma incuraja. imi lipseste mult un prieten la fel.
poate simte la fel. lasa putin timp sa treaca si apoi o sa vezi ce o sa decizihappy

iti doresc multa fericire:*

| crysty08 a răspuns:

Prietene am vesti proste pentru tine in general fetele rar se co, mbina cu prieteni buni ori usor usor vine relatia de al sine ori ramaneti prt buni stiu e nasoala senzatia am simtito si eu le e frica sa nu piarda prietenia dar eu unu cand sunt dezamagit mai repede o pierd decat daca ne-am certa

| Maariaa a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa discuti liber cu ea. Deoarece si eu am fost pusa in situatii gen in care unul dintre baietii cu care ma intelegeam cel mai bine m-a intrebat daca nu vreau sa stau cu el. Si m-am simtit super nasol si rusinata. Si dupa nu am mai vorbit la fel ca inainte. Ne-am distantat. Totusi, e mai bine sa iti faci curaj si sa ii spui ce simti, pentru ca totusi, chiar daca tie ti s-a parut evaziva, poate era asa doar din cauza ca ii era frica sa nu strice relatia de prietenia pe care o are cu tine. Nu te-ai gandit ca poate si ea te place? Incearca sa vobesti cu ea, sa fii cat mai sincer desi stiu ca e foarte greu. Sau macar incearca sa afli daca simte ceva pentru tine. Daca totusi v-ati sarutat inseamna ca nu-i indiferenta. Si incearca sa ii explici ca orice s-ar intampla prietenia voastra nu va fi afecata. Sau cel putin ca vei face tot posibilul sa va mentineti prietenia. Sper ca te-am ajutat cat de cat:*

| DeMonLaDy a răspuns:

Las'o sa te caute ea, e cel imi bine, iti spun din proprie experienta. Are nevoie de un timp de gandire pentru a analiza ce s-a intamplat intre voi si pentru a vedea daca sa inceapa o relatie cu tine sau sa ramaneti la stadiul de simpli prieteni.

| DeMonLaDy a răspuns:

Daca nu te'a respuns imediat dupa ce v'ati sarutat e de binetongue inseamna ca si ei ii place de tine>.

| starchaser explică:

Mulțumesc pentru feedback, asta intenționam și eu, să stau câteva zile până ma va căuta, apoi să vorbim mai mult despre asta și să o asigur că va fi bine.
Oricum, înainte când ceream sfaturi de la prieteni aflasem concepte gen Friends zone și Confort Zone, eu susțineam sus și tare că-s o prostie, e normal să fi în Friend zone înainte de a începe o relație mai solidă, dar aparent m-am înșelat.

| starchaser explică:

Și mi-am amintit că discutasem des în ultima perioadă despre iubire adevărată, sinceră și alte lucruri de genu', problema este că încerc să-mi dau seama dacă toate lucrurile care s-au întâmplat au însemnat ceva, sau doar le-am interpretat eu într-un fel pentru. că o iubesc.
Oricum, la asta ultimă întâlnire, totul a mers ciudat, trebuia inițial să nu ne mai vedem, a intervenit ceva, ne-am întâlnit, trebuia să mai vină un prieten de-al ei, a sunat că nu mai poate veni, mai era o singură masă în pub, etc.
A da, iar a doua zi a fost eclipsa big grin

| starchaser explică:

Bun, acum realizez că a fost o idee bună să întreb aici, pentru că văd că există oameni cu experiențe similare și contează să știu ce au făcut și cum a decurs situația. Mă simt puțin prost că am promis că nu voi cere sfaturi, dar tot ce fac este spre binele ei, am ajuns într-o stare foarte ciudată în care fericirea mea depinde cumva de fericirea ei. Până la urmă soluția cred că va fi să îi promit că nimic nu ne va despărți vreodată, în fine, trebuie să-mi aleg bine cuvintele când va veni timpul. Eu trebuie să fac cumva să mă liniștesc, trebuie să mă pregatesc pentru un test foarte important dat în străinătate în mai putin de două săptămâni, unde cea mai importantă este pregătirea psihică.
Mâine voi da și fundițe, mulțumesc încă o dată pentru răspunsuri, nu ezitați să mai răspundeți dacă mai puteți contribui. happy