| Rockass987 a întrebat:

Salutare tuturor!
Ce părere aveți despre următoarea situație?
Sunt într-o relație de imediat 5 ani de zile, cu planuri destul de serioase pentru viitor. însă:
Prietena mea îmi jignește foarte mult familia. Tot felul de apelative cât mai urâte, critici fără rost..chestii care bineînțeles pe mine mă dor. Toate cuvintele aruncate de ea nu au nici un rost, în ideea în care ai mei nu i-au greșit, o respectă și ne ajută cu orice avem nevoie.
Eu nu am avut niciodată nici cea mai mică critică la adresa părinților ei, respectându-i, cum e firesc. Asta e doar o parte din tot.
Mă tot amenință cu înșelatul, că ea o să se vadă cu x sau y când aș fi eu plecat din oraș, lucru care tind să cred că a avut loc zilele astea, fiind plecat câteva zile.
Vorbește cu alte persoane de sex masculin și când e lângă mine fără nici o jenă, ba chiar îmi spune că e mai bine să nu știu ce vorbesc ei, că mi-ar face rău asta.
Altceva: nu că aș fi misogin sau altceva, dar totuși, eu gătesc 80% din mâncarea din casă și tot 80% din cazuri eu fac curat, iar ea restul..eu am un program de lucru mult mai complex decât al ei, iar tot eu trebuie să mă ocup de tot..vi se pare corect? Mie nu prea.
Se consideră net superioară tuturor, ea le știe pe toate, ea e cea mai calculată, și pe lângă ea e cea mai nedreptățită. Dacă greșește ea ceva și e evident vina ei, tot eu sunt..Am încercat de mai multe ori să discutăm, însă doar părerea ei contează.
Eu m-am săturat de atâtea amenințări cu despărțirea și de atâtea certuri fără nici un rost.
Greșeala mea a fost că am închis ochii la multe gafe de-ale ei, iar acum îmi trag consecințele.
Țin foarte mult la relația asta..mai ales că pe mine mă plac părinții ei, ai mei pe ea, avem foarte mult timp împreună și lucruri făcute în comun, dar nu mai pot.
Voi cum ați proceda?
Mulțumesc!

19 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Fratioare, eu daca as fi in locul tau, m-as desparti imediat de ea. De fapt instinctul imi spune ca oricum se pregateste ea sa te paraseasca...eu cred ca prin toate mizeriile pe care ti le face, ea cauta sa creeze un motiv de despartire. Si daca ar ramane cu tine, parerea mea este ca femeia asta iti va face viata un calvar si va fi din ce in ce mai rau.

| Drolja a răspuns:

Dă-i papucii.
Dacă arăți bine, mi-ar plăcea cineva ca tine. Pari exact genul meu și îți promit de pe acum că n-o să-ți jignesc rubedeniile.
Apropos, eu am 26 de ani, sunt miștoacă și îmi plac bărbații docili dar numai dacă arată bine. Mi-ar plăcea să ne cunoaștem. Pupici.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i papucii, ca nimic din ce ai scris nu denota ca te iubeste sau te respecta!
Cu asa femeie nu poti avea un viitor fericit!
scapa de ea cat poti de repede, ca nu pierzi nimic, dimpotriva, elimini raul si rautatea din viata ta!
Iarta-ma ca-ti spun, dar este prost de bun!

| Violleta2022 a răspuns:

Acum 2 ani scriai cam acelasi lucru, dar intre timp nu ai invatat nimic si ai continuat sa-i tolerezi greseala dupa greseala...

https://www.tpu.ro/......ltimele-6/

Daca nu iei repede o decizie sanatoasa, iti nenorocesti viata si a ta si a familiei tale, fiindca femeia aia nu este decat o jigodie care te manipuleaza si-si bate joc de tine.

Da-i liber si cauta-ti o femeie buna la suflet si dragastoasa, ca tu nu ai habar inca cum este sa fii respectat si iubit!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mă tot amenință cu înșelatul. Ce drăguț din partea ei! ...vi se pare corect? Da, foarte corect. Eu m-am săturat. Bine că te-ai săturat!
dar nu mai pot. Dacă nu mai poți, ia praf de putut. Se găsește la farmacie fără rețetă.Cum aș proceda eu? Orice picior în fund e un pas înainte. Asta dacă nu vrei să devii cățelul casei.
Cum, nu știi poezia Cățelul casei, creată de mine? Învață-o pe de rost, că prinde bine.

Cățelul casei
Daca poți începe, fără a turba,
Ziua, dimineața, fără de cafea,
De poți fi în formă, fără ingrediente,
De la farmacie, birt sau cafenea,
Dacă o durere, de stomac sau cap,
Poți să o elimini fără nici un hap,
Dacă de mâncare tu preferi fasole,
Iar fazan și icre de Manciuria,
Nu dorești chiar zilnic, chiar dacă ai vrea,
Fără plictiseală, s-asculți pe-oricine,
Ce fără să sune, el, în casă îți vine,
Fără supărare, să accepți ranchiuna,
Și învinuirea, critica și ura,
Și să-ți muști consoarta, făr' să-ți rupi dantura,
Dacă cei din preajmă, nu au timp de tine,
Tu nu-i latri tare, ci tot ții în tine,
Dragostea și ura, ce li se cuvine,
Dacă ignoranța și chiar nepăsarea,
Celor ce se poartă, așa cum le vine,
Cu persoana-ți proprie, fără de rușine,
Nu le-ntorci tu, ură, spre a lor uimire,
Dacă sărăcia, sau magnificența,
O tratezi cu aceeași binevoitoare
Liniște în spirit, plină de splendoare,
Și treci printre semeni, evitând prezența,
Dacă poți petrece fără somnifere,
Nopțile de iarnă și fără durere,
Relaxarea-ți cauți în lecturi ușoare,
Fără violență și făr-de alcool,
Fără de agitație, dar nici mototol,
Ești tot timpul vesel, cred că în decor,
Chiar și în vitrină, sau pe dușumea,
Ești cățelul casei, poate, o cățea...

| Drimmero a răspuns:

I-as fi dat jet, din ce povestesti aici pare o mizerie de fata. Te sfatuiesc ca altii de aici sa inchei socotelile cu ea.

| Emma30555 a răspuns:

Te plângi dar nu faci nimic. Singur trebuie sa ieși din aceasta relație, dar se pare ca îți place să nu fii respectat, sa suporți un comportament destul de toxic altfel ai renunța, fii un bărbat mai puternic. Eu as încheia relația și m as concentra pe lucruri utile apoi mi as cauta pe altcineva

| VoidEternal a răspuns:

Daca iau de bun tot ce ai spus tu (pentru ca fiecare moneda are 2 fete, si fiecare poveste are doua versiuni), atunci stiu o metoda foarte simpla pentru a scapa de amenintarile ei. Te desparti tu de ea. Pana atunci nu o stie ce are de peirdut.

Sincer, asa cum ai prezentat-o tu, relatia voastra are o problema foarte mare. Ea considera ca prezenta si eforturile tale sunt din oficiu si aportul ei in relatia voastra poate sa fie zero. Iar faptul ca vorbeste cu altii IN FATA TA, arata clar ce respect are pentru tine. Come on, dude, nu te lasa calcat in picioare. Have some dignity.

Eu zic sa-i arati cat de "usor" este sa iti gasesti un partener in ziua de azi. Las-o sa vada adevarata valoare a celor cu care vorbeste si sa vezi cum o sa vina plangand inapoi la tine.
Moment in care tu ii zici sa caute in continuare.

| CleanHeart a răspuns:

Și uite așa majoritatea fetelor rele au un noroc fantastic.
In cazul tau, la fel ca in toate cazurile comunicarea e cea mai buna soluție și bineînțeles depinde de tine cat ii permiți și cât nu, iubirea când devine toxica, nu mai e iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu o dădeam afară din casă pe aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Își bate joc de tine în ultimul hal.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Deși sunt femeie nu sunt de acord cu ea și cu comportamentul ei.Se crede superioara pentru ca tu o iubești și i-ai permis multe.
Fa un pas în spate, luați o pauza de câteva zile.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Ce nasol, frate sa nu te aprecieze la cate chestii faci pentru ea.Barbatii ca tine,sunt extrem de rari,dar din pacate asa se intampla in ziua de astazi, se profita in ultimul hal de omul care iti face bine, si aici ma refer la ambele sexe.E clar ca o iubesti mult, daca ai suportat atatea ifose din partea ei, dar este cazul sa te opresti.Incheie tu relatia cu ea, altfel o sa suferi toata viata din cauza ei, nu este prea tarziu.Ea nu o sa se mai schimbe, de asta sa fii sigur, deja iti cunoaste punctul slab si te are la degetul mic.Sunt ferm convinsa ca parintii tai nici nu stiu ce gandeste iubita ta despre ei, pentru ca nu le-ai spus. Daca le spuneai prin ce treci din cauza ei, crede-ma ca acelasi sfat ti-ar fi dat si ei, ca sa o termini cu ea.Stiu ca o sa suferi la inceput, dar pe masura ce va trece timpul, o sa iti treaca si poate iti gasesti pe cineva care sa te merite la adevarata ta valoare.Consider-o ca pe o lectie, de unde ai avut ce invata, ca in viitoarea relatie sa nu ti se intample la fel.Cand vezi ca nu esti respectat, impune-ti punctul de vedere in ceea ce te priveste, nu te mai lasa calcat in picioare pe viitor.Multa sanatate!

| Danny28 a răspuns:

Dă-i un șut în fund și treci mai departe (adică desparte-te de ea, nu o lovi). Meriți o femeie cu capul pe umeri, nu o maimuță cu bășini în cap cum e asta.

| Daz01 a răspuns:

De ce mai sunteți împreună? Tu nu vezi că femeia asta nu te apreciează în niciun fel? Înțeleg că o iubești și că îți dorești relația asta, dar să îți spună direct că se vede cu altcineva sau că vorbește mereu cu băieți... nu știu câte poți să înduri și mai ales pentru ce să înduri?
Crede-mă, dacă vă despărțiți o să fie cea mai mare favoare pe care ți-o poți face. Succes.

| MariannN20 a răspuns:

Iti zic sincer ca eu era sa iti zic sa mai vorbesti cu ea. dar cand am vazut ca ai zis ca te ameninta cu inselatul. scoate-o din viata ta cat mai repede, daca o fata este intr-o relatie si incepe deja sa ameninte cu inselatu e clara situatia, numai are ce cauta in viata ta. stai singur, calatoreste, distreaza-te si dupa iti vei face alta relaatie cu o fata care nu este asa, si faptul ca iti jigneste familia si pe tine te doare e nasol. daca o relatie ajunge sa te faca sa simti durere, sa-ti consume toate energiile aia numai e relatie intelegi?

| paul123paul123 a răspuns:

Du-te la Sfanta Biserica

| AlexiaDascaleciu a răspuns:

Mai bine dai o laba

| ionutsz995 a răspuns:

Cred ca îți este frică ca daca o sa renunți la ea, o sa rămâi singur si nu o sa mai găsești pe nimeni, dar daca te gândești la asta te înșeli frățică, renunță la relația asta, tot ce explici aici arată sclavie si te-a prins, te-a prins de prost si niciodată nu se va schimba, poate da dar in și mai rău, bossule ridica capul in sus, pieptul in fața, respiră adânc si spune-i direct toooot ce deranjează, ba da sa nu uiți nimic, tot frate ca un bărbat cu ****, după devino indiferent nu o mai caută, dai timp o mică perioada (max o lună) sa vezi ce schimbări face, dar dacă face o un pic de schimbare, e bun joacă dur incontinuare, puneți ******* in joc bărbate nu te lăsa, daca stai logic si te gândești tu dacă te despărți de ea pierzi o gaură unde să-ți bagi pl in rest stres, frate viața e scurtă in *** de ce sa nu guști frumos din toate, deci regula nr 1( spune tot ce te deranjeze de fiecare cand simți ca e nevoie si joaca orgolios, indiferent cum ca ti se rupe pl de ea, si caută alte ocupații frate daca ti-o da nasoală băgate la agățat si futei șut și block peste tot