| Cosoreanu_Sabina_1992 a întrebat:

Salutari,am si eu o intrebare putin mai personala.Cum as putea sa imi declansez ciclul? Exista cai de a putea sa imi declasez ciclul?(daca se poate, caile sa fie naturale). Problema este ca o fata m-a intrebat daca mi-a venit posta(asta insemnand daca mi-a venit ciclul), iar eu i-am raspuns ca nu mi-a venit inca.Am citit in carti speciale pentru. copii si mi-e teama sa nu fiu ulma din clasa(apropo, am 11 ani, clasa a 4 a). Exista riscul sa imi vina ciclul in clasele gimnaziale? E un lucru rau sa imi vina ciclul mai tarziu?

Răspuns Câştigător
| DaRaspund a răspuns:

Ciclul apare in general intre 11 si 15 ani, la cele mai multe fete apare la 13 ani. Deci nu trebuie sa-ti faci griji si nu trebuie sa te gandesti sa il "declansezi". Ai putina rabdare si o sa vina! happy

10 răspunsuri:
| SefaTa97 a răspuns:

Hei stai linistita.
Abia este inceputul.
Nu este niciun lucru rau daca iti vine menstruatia mai tarziu!

| xCrazyGirl a răspuns:

Mie mi-a venit la 13

| DaRaspund a răspuns:

Ciclul apare intre 11 si 15 ani, la cele mai multe fete la 13 ani. Deci nu trebuie sa-ti faci griji si sa te gandesti sa-l "declansezi". Ai putina rabdare si o sa vina singur!

| Meowyes a răspuns:

Esti in clasa 4-a si te gandesti la probleme din astea? rolling on the floor Mie mi-a venit in a 7-a si in niciun caz nu am vrut sa il declansez =]] daca se putea sa nu vina deloc... laughing

| SElenaAlina a răspuns:

E ceva normal sa iti vina mai tarziu, nu ai de ce sa iti faci probleme.Nu inteleg de ce esti asa nerebdatoare...nu e un lucru placut.Fiecare organism de dezvolta diferit de aceea nu ti-a venit inca.

| Cosoreanu_Sabina_1992 explică (pentru SElenaAlina):

Multumesc pentru raspuns, acum stiu ca trebuie sa am mai multa rabdare, numai ca am pus intrebarea deoarece colegelor mele din clasa am inceput sa aiba simptome ale ciclului, de aceea m-au intrebat.Pt. ca inca nu mi-a venit ciclul, ma simt exclusa fata de celelale, avand in vedre ca eu sunt nascuta in septembrie, adica printer cei mai,, tineri,, copii.Majoritatea sunt nascuti primavera si vara.

| SElenaAlina a răspuns (pentru Cosoreanu_Sabina_1992):

Scumpa te inteleg, dar sa stii ca nu trebuie sa te simti exclusa...nu ai de ce nu ti se intampla nimic rau ca nu ti-a venit inca.Eu nu am avut nici o simtoma inainte...mam trezit cu musafiri asa deodata fara nici un fel de evertizare laughing

| Cosoreanu_Sabina_1992 explică (pentru SElenaAlina):

Dca nu te superi, tie pe la ce varsta ti-a venit ciclul?

| SElenaAlina a răspuns (pentru Cosoreanu_Sabina_1992):

La 13 ani jumate, am avut si eu colege la care leau venit prima...dar pe timpul meu nu purtam discutii de genul cu colegele de clasa, era ceva personal.

| escapefromfear a răspuns:

Ai rabdare sa vina de la sine de ce te grabesti fiindca ai niste stari nu prea placute la mens, o sa-ti vina de o sa te plictisesti