| TheLoneyOne a întrebat:

Salutări!
Eu si prietena mea facem cam de 6 luni dragoste neprotejat,termin afara,n-am avut niciodata probleme, însă recent i-a întârziat 3 zile deja, ce sanse ar fi sa fi rămas însărcinată?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform statisticilor efectuate in aceasta privinta s-a ajuns la urmatoare concluzie privind incidenta formarii sarcinii in cazul in care sunt folosite diferite metode de protectie contraceptiva, cat si asa zisa ""metoda de protectie"" a coitul intrerupt :
PROBABILITATEA DE FORMARE A SARCINII in decursul unui an de zile de utilizare a diferitelor metode de contraceptie :
Diafragme vaginale : spermicide : 15 -20%
Numai spermicidele, de circa : 20% -26%
Buretele vaginal : 20% – 40%
Capisoane de col uterin : 20% – 40%
Prezervativele pentru bărbaţi : 2 -14%
Prezervativele pentru femei : 5 -21%
Actul sexual întrerupt : 19 -25%
Act sexual intrerupt + calendar menstrual : 8 - 15%
Contactul sexual neprotejat, fara protectie : 85 - 90 %
Pastilele anticonceptionale (AC-uri), Inel NuvaRing : 0, 1-1%
Norocul, (ne)sansa, depinde de nivelul de experienta al biecarui barbat in parte. Trebuie avut in vedere si faptul ca in anumite cazuri chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, din cand in cand, in mod aproape inexplicabil, pot sa apara si mici abateri de lungime a ciclului menstrual ca numar de zile de +/- si de 2-7 zile fata de lungimea obisnuita. Daca in continuare va intarzia sa porneasca menstruatia atunci peste 4 zile se poate efectua testul de sarcina pe baza urinei, al carui rezultat va fi in proportie de peste 98% valida, valabila si corecta. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Foarte mari.

| Emilian65 a răspuns:

Sansele de a ramane gravida sunt mari.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Toate sansele.

| AMa19 a răspuns:

Buna. Este adevarat ca in timpul acrului sexual, din penis iese un lichid care continu spermatozoizi, insa intr-o cantitate foarte mica in comparatie cu lichidul seminal in sine. Este adevarat si faptul ca o femeie poate sa ramana insarcinata datorita acelui lichid, insa sansele sunt foarte mici.
Din punctul meu de vedere, cred ca nu ar trebui sa nu te ingrijorezi inca, daca sustii si esti sigur ca nu ai ejaculat in interiorul vaginului. Menstruatia nu este mereu regulata, pot avea loc si dereglari. Cred ca ar trebui sa astepti cam o saptamana, daca continua sa intarzie, incepeti s-a luat masuri. Intre timp puteti face un teste de sarcina sau ceva. Te rog sa iei in considerare faptul ca nu sunt doctor, mi-am exprimat punctul de vedere si ti-am spus cum as proceda eu.
Multa bafta