| L0lady a întrebat:

Salutari TPU! Am si eu o intrebare. Am avut o scurgere urat mirositoare si am fost la doctorul ginecolog care mi-a dat un tratament cu ovule Klion si spalaturi cu irigatorul. Mi-am consultat si doctorul de familie care m-a sfatuit ca nu este cazul si pentru spalaturi. Dupa ce am terminat tratamentul cu ovule, la o saptamana mi-au reaparut scurgerile. Doctorul de familie mi-a recomandat spalaturi cu irigatorul cu Septovag. As vrea sa merg la ginecolog din nou sa imi dea si niste anticonceptionale si acum, intrebarea mea este urmatoarea: daca o sa continui aceste spalaturi o sa scada efectul anticonceptionalelor? Si daca stiti vreun medicament mai puternic decat Septovagul.

Răspuns Câştigător
| mada_5472 a răspuns:

Si eu cred ca este candida.Nu stiu ce sa zic despre spalaturile cu irigatorul, parerea mea e ca sunt de evitat pentru ca pot distruge flora vaginala si exact asta e una din cauze pentru care apare candida, poate ca de aia nici nu ti-a trecut, pentru ca ai facut spalaturi. mie de ex nu mi-a folosit KLION, in schimb am folosit ovule LOMEXIN si crema cu acelasi nume.Cel mai bine ar fi sa mai mergi odata la ginecolog si sa iti ia o analiza de secretie ca sa stii cu exactitate ce este acea scurgere. Te sfatuiesc sa renunti la spalaturile cu irigatorul si sa nu iei ovule dupa ureche, pana nu iti ia analiza de secretie. Bafta!

1 răspuns:
| karlaa a răspuns:

Ceea ce ai tu cred ca este candida nu sfecteaza cu nimic spalaturile este foarte ok pentru aceea scurgere exista o crema dar nu mai stiu cum se numeste o sa ma interesez