| JessicaIoana a întrebat:

Scurgerile maronii sunt semne de sarcina?

Răspuns Câştigător
| Crissu3005 a răspuns:

Nu neaparat.Scurgerile maronii pot aparea in mai multe situatii printre care si atunci cand esti insarcinata.Eu am avut asemenea problema cand am avut o raceala la ovare.Cel mai bine mergi la un ginecolog pentru a afla cu exactitate ce ai.

11 răspunsuri:
| DouaPuncteD a răspuns:

Cred ca scurgerile maronii pot fi efectul unei raceli sau pot fi si chisturi ovariene, nu neaparat sarcina. Scurgerile maronii reprezinta resturi de cheaguri de sange eliminate cu greutate.

| JessicaIoana explică (pentru DouaPuncteD):

Ai dreptate, ma bucur ca mai exista si oameni normali... am facut si test de sarcina, nimic happy, posibila o mica raceala.

| DouaPuncteD a răspuns (pentru JessicaIoana):

Ma bucur ca ti-ai facut si testul! De acum inainte sa ai grija de tine, ai grija la apa rece, la curent, sa nu stai pe ciment ca de acolo ti se trage. Asa am patit si eu... Mi-a intarziat menstruatia 2 lui, eram speriata, logic dar pana la urma m-am calmat, mi-a venit.
Sanatate multa!

| JessicaIoana explică (pentru DouaPuncteD):

Multumesc la fel!

| aisha01eu a răspuns:

Nu sunt. Si eu aveam aceeasi impresie, insa am fost la doctor si mi-a zis ca, daca sunt in perioada ovulatiei sunt semne ca esti fertila.

| JessicaIoana explică (pentru aisha01eu):

Multumesc,acelasi raspuns mi-a dat si doctorul.

| ale23 a răspuns:

Nu

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU neapărat!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost astfel de scurgeri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

Sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| JessicaIoana explică (pentru bursuc001):

Multumesc la fel! Am fost la doctor si mi-a spus ca sunt in perioada ovulatiei si ca am o simpla raceala.

| bursuc001 a răspuns (pentru JessicaIoana):

Cu plăcere!
Ai GRIJĂ de tine.

O seară frumoasă.

| grab a răspuns:

Nu prea iti dai seama din asta, dar macar avem si noi motiv de bataie de joc aici happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt semne de botez, ma ofer ca nas doar daca pastram obiceiul, ala cu doar odata vede nasul... bine?

| Vi003 a răspuns:

Nu, sunt semne ca pe teava este multa rugina. surprise

| JessicaIoana explică (pentru Vi003):

Mda,multumesc m-ai lamurit ce sa mai zic.

| Vi003 a răspuns (pentru JessicaIoana):

La o asa intrebare, risti sa primesti raspunsuri pe masura. Diagnosticul de sarcina il da medicul. Poti sa faci testul de sarcina, asa, pentru tine, dar in final tot la ginecologie ajungi.

| h3r a răspuns (pentru Vi003):

Hello bello

| Vi003 a răspuns (pentru h3r):

Pupam fataaa!

| h3r a răspuns (pentru Vi003):

Pupăăăă

| bella19 a răspuns:

laughingMai inainte citeam o intrebare despre pustii care isi incep viata sexuala la varste cuprinse intre12-14 ani...si e amuzant faptul ca citeam raspunsurile si erai si u pe acolo ca o virgina de 18 anilaughing.Si apoi am dat fix la intrebarea asta.

| JessicaIoana explică (pentru bella19):

Hm,ce vrei sa spui prin asta? Ca n-am inteles happy

| JessicaIoana explică (pentru bella19):

Stii inca mai sunt virgina si am pus intrebarea asta din alt motiv, uite-te la celelalte intrebari ale mele si o sa-ti dai seama de ce am intrebat. Nu mai intreba ca nu stii.

| bella19 a răspuns (pentru JessicaIoana):

laughing.Nu trebuie sa te ambalezi asa.

| All3x4You a răspuns:

Bunawinking eu zic mai bine sa te consulte un doctor el te va lamurii. Sper ca te-am ajutat.Succes!

| EveLorre a răspuns:

Din cate stiu, da. Multe femei au aceste scurgeri maronii in perioada sarcinii.