| ViseInCulori a întrebat:

Scurgerile vaginale-ceva normal sau o problema?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Scurgerile vaginale albe (în perioada de ovulație au aspectul albușului de ou) sunt fiziologice și se numește leucoree sau poale albe. Nu trebuie să te sperie dacă pe chilot ai să găsești mici urme alb-gălbui, este procesul oxidării.
În situația în care această scurgere capătă miros înțepător, jenă la micțiune și/sau contact sexual, secreții abundente galben verzui vorbim de o infecție/ciupercă/boală cu transmitere sexuală (B. T. S.) și trebuie făcută analiza secreției pe lamă sterilă de sticlă pentru diagnostic diferențial și tratament specific.
Sănătate.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Atata timp cat sunt in cantitate redusa, nu au miros, nu pateaza chilotul si sunt alb- incolore, nu constituie o problema, e vorba de leucoreea "fiziologica".

| love_1456 a răspuns:

Depinde.

daca sunt incolore sau albe si nu au nici un miros atunci sunt cat se poate de normale.

dar daca sunt galbene, sau au o culoare mai inchisa atunci da, este o probleba. poate o infectie care se trateaza cu medicamene

| yoanna11 a răspuns:

Scurgerile vaginale sunt un simptom comun de prezentare si pot fi fiziologice sau patologice. Desi majoritatea scurgerilor nu sunt determinate de bolile cu transmitere sexuala (BTS) si nu necesita tratament, infectiile transmise pe cale sexuala pot avea acest simptom.
O scurgere normala este alba sau clara, sunt scurgeri inofensive care variaza cu ciclul menstrual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu stiu