| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum scapati de scurgerile acelea vaginale alb-galbui cu miros intepator? [ar fi o problema chiar atat de grava?]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o problema foarte grava. Pare o infectie cu trichomonas si trebuie neaparat sa mergi la ginecolog pentru diagnostic si tratament. Daca nu, in timp, boala se va agrava si va lasa sechele definitive asupra ta (poti ramane sterila in urma unei infectii genitale netratate).

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la ginecolog, o sa-ti prescrie un tratament si vei rezolva problema.

| nicky a răspuns:

Nu trata dupa ureche, mergi neaparat la un medic pentru consultatie si tratament, e vorba de o infectie, exista scurgeri fiziologice care se trateaza cu spalaturi vaginale cu ceaiuri de musetel sau galbenele dar care nu au miros intepator. La tine e vorba de o infectie care trebuie tratata cat mai curand.

| mioara a răspuns:

DRAGA MEA DUTE URGENT LA DR GINECOLOG

pupimik
| pupimik a răspuns:

Brigaela are foarte mare dreptate. Cel mai bine ar fi sa dai fuguta la ginecolog sa vezi ce si cum.Medicul iti va prescrie ori niste antimicotice ori ovule (asta daca ti-ai inceput viata sexuala). Daca ai un partener stabil ar fi bine sa faca si el o vizita pe la medic.

| cely a răspuns:

Spalaturi cu apa in care adaugi bicarbonat. Bei ceai de coada soricelului si galbenele. Poti incerca sa iei nistatina (stamicina) sau NIZORAL. Nu se scapa usor, dar trebuie rabdare.Nu ai voie a iei antibiotic fara stamicina

| andi a răspuns:

Prietena mea avea asa ceva si a inceput cu ceai de musetel, spalaturi interioare si a scapat.

| buburutza a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la ginecolog. Din cand in cand si eu mai am asemenea scurgeri, dar dar ginecologul meu mi-a zis ca nu este nimic grav si ca daca nu as avea scurgerile astea as face chisturi.Asta este la mine dar fiecare trebuie sa mearga la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la medicul ginecolog, adica mergi si tu si prietenul tau(sot)altfel nu vei scapa de scurgerile vaginale. poate fi o candida si cu timpul se agraveaza, poti ajunge la sterilitate, nu mai pun faptul ca este incomod pentru amandoi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Numai medicul ginecolog te scapă prin analize și tratament specific.
O vizită la el, te rog.
Pa, pa.