| gicuu1997 a întrebat:

Scuzati categoria, vreau sa intreb daca la Iphone 4 e pisibil sa faci statie radio, adica sa poti difuza muzica pe care o ai in iphone la un radio apropiat, sau in masina de ex? dau fundita.

2 răspunsuri:
| olivert1310 a răspuns:

Pentru ceea ce vrei tu sa faci exista modulatoarele FM, carora le poti atasa un card de memorie, sau il poti cumpara cu memorie interna, daca ai bani alocati, il "infigi" in bricheta auto si emiti pe o frecventa radio acordata cu aparatul ce il ai la masina(radio casetofon etc) Cu privire la iphone4, ar putea fi posibila chestia asta, daca ai o masina mai de generatie noua, ce are in dotare un cd-player caruia i se pot atasa dispozitive inteligente, gen Iphonul tau, si atunci da, poti face ce vrei tu. In caz contrar nu, Iphon4 din cate stiu nu emite unde radio ce pot fi receptionate de un radio al masinii si nici nu s-a inventat dispozitivul care sa faca posibil asa ceva. Pentru a conecta doua dispozitive electronice multimedia sau... etc trebuie ca ele sa fie din aceeasi generatie, adica apropiate ca tehnologie. Ex: nu poti face o conexiune intre un Iphone4 si un radio-casetofon din 1995, cel putin teoretic, practic este mai greu, este nevoie de o minte agera, un buzunar plin si niste dispozitive de legatura care nu s-au inventat. Mult succes!

| gicuu1997 explică (pentru olivert1310):

Pai de ce la Nokia N97 poti face chestia asta cu radioul?