| alcapone a întrebat:

Se permite sa am o relatie cu o verisoara de-a 3-lea?

2 răspunsuri:
| Farcas a răspuns:

De prietenie da, de cuplu in nici un caz.

| matchpoint a răspuns:

Deoarece consangvinitatea prin incest apare doar după un număr de generaţii, având în vedere că acest raport de rudenie apare între persoane care au acelaşi tată, dar nu şi aceeaşi mamă, este permisă căsătoria între veri primari.
Codul Penal românesc, prin Art. 203, reglementează astfel infracţiunea de „Incest": „Raportul sexual între rude în linie directă sau între fraţi şi surori se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani."

Prin rude în linie directă se desemnează străbunici, bunici, părinţi, copii, nepoţi, strănepoţi, etc.