| anonim_4396 a întrebat:

Se poate deregla menstruatia de la masturbare? (tind sa mentionez ca ma masturbez cu un aparat de masaj care vibreaza, nu il bag, e doar extern. Cateodata imi bag degetul)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU ai mentionat care este caracteristica principala a ciclului tau menstrual, adica daca este de tipul NEREGULAT sau REGULAT. DE asemenea NU ai precizat nici daca ciclul a fost dintotdeauna neregulat, sau dereglarea a aparut mai recent, de putina vreme. Trebuie sa afli ca dereglarea ciclului menstrual se produce pe fondul aparitiei anumitor modificari ale activitatii hormonale care se pot produce la varsta pubertatii si a adolescentei. Din acest motiv de multe ori, chiar si cel mai bine reglat ciclu menstrual asa pur si simplu incepe sa prezinte abateri de +/- cateva zile fata de o anumita lungime bine stabilita, care cu un anumit timp in urma de obicei era respectata fara nicio abatere. Periodicitatea (ciclicitatea) ca si timp, cat si lungimea ciclul menstrual ca numar de zile, este programata si dirijata STRICT HORMONAL, fiind stabilita chiar din prima zi a menstruatiei si apoi mentinuta pana in ultima zi a ciclului. Rezulta ca teoretic caracteristica principala a ciclului menstrual, NU poate fi nici moduficata si nici NU poate fi influentata de factori externi de organismul femeii. In concluzie aparatul (vibratorul) pe care il folosesti pentru a te autosatisface prin masarea clitorisului si de asemenea ''degetica'' practicata ocazionala, NU provoaca vreo influenta sau dereglare a activitatii hormonale si nici a ciclului in sine. Dereglarea hormonala apare in momentul in care una sau mai multe dintre glandele endocrine (tiroida, folicul ovarian, glanda pituitara, hipofiza, glande suprarenale, etc,) responsabile cu buna functionare a aparatului reproducator feminin nu mai functioneaza la parametri normali. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Menstruatia este determinata hormonal si se poate deregla numai daca nu ai o dieta sanatoasa sau ramai insarcinata.
Ai grija cu masturbarea, sa nu te infectezi cu obiectele cu care te joci, sau sa-ti rupi himenul.

| alina2k18 a răspuns:

Nu are treabawinking si a mea e cam dereglatawinking

| Mkeynes a răspuns:

Ati facut sex vreodata dupa terminarea menstruatie la cateva zile?