| anonim_4396 a întrebat:

Consumul de alcool poate deregla menstruația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

"Apoi, alcoolul nu te face doar să ai dureri de cap a doua zi, ci poate creşte temporar nivelul de estrogen şi testosteron, ce pot perturba cu fuctuaţiile hormonale necesare ovulaţiei. Cercetătorii nu sunt siguri de cât alcool este nevoie pentru ca menstruaţia ta să fie afectată, pentru că fiecare femeie este diferită, însă este recomandat să nu consumi mai mult de o băutură pe zi."

Sursa: https://www.cosmopolitan.ro/......ia-2150693

| Donsavas a răspuns:

Dacă consumi des sau prea mult, da.