| Amaliagb a întrebat:

Se poate ramane insarcinata cu anticonceptionale?

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dacă-s luate corect, 0.2% şanse sau ceva de genul. Le poţi lua fără probleme. Îţi distrug membrana ovulului şi nu mai are spermatozoidul pe unde să intre. Simplu.

| Amaliagb explică (pentru Gizăz):

Dar daca este o margina de eroare, o ora, 2 maxim? Ora de luat era 22, si le luam la 23 sau 24?

| Gizăz a răspuns (pentru Amaliagb):

Habar nu am. Ţi-am zis tot ce ştiu. Nu-s femeie, nu m-au preocupat niciodată anticoncepţionalele.

| Amaliagb explică (pentru Gizăz):

Multumesc happy

| Holiday a răspuns (pentru Amaliagb):

O ora sau doua intarziere nu conteaza, doar nu-ti imaginezi ca au efect FIX 24 de ore...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă iei CORECT anticoncepţionalele ( FĂRĂ să uiţi vreo tabletă ), NU ai cum să rămâi însărcinată!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru Gizaz, In cele 21 de zile de administrare a pilulelor 1. ovarele sunt impiedicate sa produca ovulul deci spermatozoizii nu ar avea ce fecunda chiar si in cazul ca ar reusi sa treaca prin colul uterin, 2. de asemenea mucusul cervical produs de colul uterin devine impenetrabil pentru spermatozoizi astfel ca acestia nu pot trece din vagin in uter si 3. Inhibă proliferarea mucoasei uterine (inhibă implantarea oului). 4. In săptămâna de pauză se instalează menstruaţia. Menstruaţia sub anticonceptionale este mai redusă cantitativ decât în condiţiile în care nu se iau pilule.

| neutrino a răspuns:

Foarte greu, riscul este foarte mic.