| DollyDoll a întrebat:

Am probleme de sanatate de 5 ani, survenite in urma primului contact sexual. Atunci aveam 20 de ani, acum am 25.

Am fost la peste 15 medici primari in decurs de 5 ani. Dar niciunul nu mi-a putut pune un diagnostic. Majoritatea au spus ca este vorba despre o infectie insa nu stiu cu ce.

Urmatoarele analize au iesit negativ:
Chlamydia
Mycoplasma
Ureaplasma
Candida
Gonoreea
Sifilis
Toxoplasma
Toxocara
HIV
Hepatita B, C
E-coli (urina)
Herpes
HPV
Sjogren

ULIMELE ANALIZE SUNT ACESTEA:
Microscopie
SECRETIE COL UTERIN
Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate
si distruse in proportie de 65%.
Celule epiteliale rotunde - absente.
Celule cu aspect de "clue cell" - absente.
Leucocite - frecvente.
Hematii - absente.
Trichomonas vaginalis - absent.
Levuri - absente.
Flora microbiana:
- bacili Gram pozitiv, polimorfi (probabil Doderlein).
- bacili Gram negativ - rari.
- Cultura
SECRETIE COL UTERIN
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena.
Pe mediul Sabouraud nu s-au izolat colonii de Candida spp.
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat Streptococ.
Bacilii Gram negativ - evidentiati pe frotiurile colorate Gram - sunt probabil anaerobi - deoarece nu s-au dezvoltat in aerobioza.

Conform ultimelor analize, medicul mi-a spus ca este o infectie cu siguranta, insa este posibil sa fie cu bacterii anaerobe si mi-a dat antibiotic Metronidazol (7 zile), insa simptomele nu au disparut, chiar s-au accentuat.

Aceasta problema (infectie) mi-a afectat in ultima perioada faringele, zona anala si ochii.

Simptomele sunt urmatoarele:
-uscaciune excesiva
-usturime
-durere
-descuamarea tesutului intern
Eu nu mai am contact sexual deloc de 2 ani, intrucat la contactul sexual simt usturime insuportabila iar apoi sangerez.
La testul Papanicolau mi-a iesit: clasa 1, ceea ce este f. bine.

PS: Mananc foarte sanatos!

Orice sfat/ idee mi-ar fi de mare ajutor! Nu ezitati, va rog sa va spuneti opinia in legatura cu un eventual diagnostic. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Celulele care au rolul de a proteja Colu uterin sunt distruse sau nu isi mai fac treaba cum ar trebuii.Atata cele interne care dau spere Uter dar si cele cu scop protector care dau in Vagin.E ca si cum nu ai fi atins varsta de maturizare sexuala. Probabil ca e o Infectie care cauzeaza asta si trebuie sa identifici cauza.Iei ceva pastile pentru altceva? Ai avut alte problele trecute la nivel Vaginal care au distrus acele secretii de mucus cu rol protector.Folsesti lenjerie care poate fara sa vrei prin transpiratie sau prin ciclu se produce o retroversie si bacteriile ajung inapoi in vagin afectand colulu si structurile acestuia.Traiesti intr-un mediu toxic sau te-ai gandit ca Parteneru tau are vreo infectie la nevelulu Organului copulator fara ca el sa fie afectat. Spui ca nu ai mai avut contact dar nu vad cum ai stat asa atat timp.Sa trecem peste.Caracterele descumate indica prezenta unor bacterii anaerobe sau o infectie implantata in peretii Vaginului. Trebuie sa iti faci o Coloposcopie (sper sa spun corect)sa se vada mai precis ceea ce ai.Ai grija!

| Danysan a răspuns (pentru Danysan):

Colu*

| DollyDoll explică (pentru Danysan):

In primul rand iti multumesc tie si celor ce au raspuns!
Problema mea a inceput la 3 luni dupa primul contact sexual.
Ca si simptome erau doar: usturime si mancarime.
In urma unui control ginecologic, de altfel primul meu control medical, medicul m-a diagnosticat cu candida si streptococ.
Tratamentul pe care medicul mi l-a prescris a fost: spalaturi intravaginale in fiecare seara timp de 1 luna, si cate 1 cp. augumentin in fiecare seara tot timp de 1 luna.
Am urmat in tocmai sfatul medicului, nestiind ce inseamna medicina in Romania. Nici pe net nu m-am interesat din pacate.
In urma acestor tratamente simptomele s-au amplificat, am ajuns chiar la depresie din cauza acestor simptome.
De un an nu mai iau niciun medicament, doar mananc f. sanatos, din pacate fara niciun rezultat, simptomele enumerate mai sus ma omoara crying
La analize nu-mi iese mai nimic, numai flora (frotiu colorat) imi iese de gradul 3, adica nu prea buna. Testul Papanicolau iese intotdeauna gradul 1 (normal), n-am avut nicio mica modificare celulara.
Nu mai pot avea contact sexual deloc intrucat pielea este foarte uscata si sangerez dupa un contact sexual care oricum ma omoara de durere crying
Poate sa-mi spuna cineva ce as mai putea sa fac in aceasta situatie?

Multumesc mult!

16 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Faci cumva spalaturi vaginale frecvent?

| DollyDoll explică (pentru Abh):

De vreo 4 ani nu am mai facut spalaturi intravaginale deloc, ar fi trebuit sa treaca...

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de o forma de meningita, datorita acelor bacili Gram pozitiv polimorfi care sunt un simptom pentru aceasta infectie.
In al doilea rand este posibil sa fie vorba de HPV in primul sau in al doilea stadiu, cand este asimptomatic, din cauza celulelor distruse.
Acum nu stiu sigur, insa poate reusesti sa depisetezi ceva. Multa bafta!

| Danysan a răspuns (pentru OoBunnyoO):

HPV afecteaza structura colului si se extirpeaza dupa ce se anesteziaza zona, se adauga un fel de dezinfectant care sa scoata in evidenta Bacteria la o lumina de spectru.Pur si simplu se rup structurile afectate cu un cleste special si la ea nu e cazu deoarece se vad aceste lucruri la un control Ginecologic mai evidentiat.La care se adauga scurgerii specifice! Descuamarea Vaginala tine si de structura interna a peretilor Vaginului si nu are legatura cu HPV.Meningita nu se manifesta asa si tine cont ca ea are atatia ani de cand are acest lucuru. Odata Medici ar fi reusit sa scoata on evidenta asta.E posibil sa aiba ceva la nivelul celular care impedica formare normala a structuri interne vaginale de la conactu cu partea exterioara care protubereaza in Vagin.

| DollyDoll explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc de raspuns!
Nu stiu ce sa mai cred.
Parca sunt o dilema si pentru medici, pentru ca se vede problema dar nu se depisteaza cauza.
Din fericire, chiar daca as avea HPV, nu m-a afectat deocamdata cu nimic la nivel celular.

| Lizzu a răspuns:

Daca e o infectie ar fi trebuit sa treaca pana acum.
Daca simti usturime, durere, uscaciune, astea ar trebui sa se amelioreze cu un tratament pe baza de antibiotice completat cu un unguent la exterior.

Incearca Baneocin unguent, e foarte bun, pentru raceli si iritatii. Da in fiecare zi, de doua ori pe zi si vezi ce efect are.
Poti incerca si ovule pentru vagin, totusi poate fi o candida netratata. Tu luand tratament pentru altceva, ea s-a agravat in timp.

| DollyDoll explică (pentru Lizzu):

Din pacate nu toate infectiile trec cu antibiotice obisnuite.
Medicul care ma trateaza acum sune ca este sigur infectie cu bacili gram negativi anaerobi, rezultat din ultimul test facut.
Insa nu se stie ce tip de bacili este si nici antibiograma nu au putut sa-mi faca, cu motivul ca la clinica lor nu se fac teste pentru bacterii anaerobe sad

| Lizzu a răspuns (pentru DollyDoll):

Dar de atata timp sa stai cu infectii in corp? ce inseamna asta in sec 21? este posibil sa fi luat in timp si microbi de la toate testele facute prin spitale, te-ai intrebat asta?

Dar starea ta care e? cum te simti? te simti rau, te doare ceva?
Atunci urmeaza tratamentul pe care ti-l da el, dar vezi si fii atenta daca are vreun efect in timp. Daca nu vezi nici un efect atunci inceteaza sa le mai iei.

| DollyDoll explică (pentru Lizzu):

Medicul mi-a spus ca nu imi poate da niciun antibiotic pana nu imi iese exact tipul de bacil si pana nu imi fac antibiograma.
Da, din pacate, asta este Romania, medici de 2 bani, dar mai ales laboratoarele medicale.
Medicul prescrie medicamente in functie de rezultatul de la laborator.
In 1 luna am facut 4 teste la fel la laboratoare diferite, iar testele au fost in nr. de 4 cu diagnostice total diferite....eu ce sa mai cred?! sad
Sper sa nu mai treaca nimeni prin ce trec eu!
Ca si simptome sunt: uscaciunea mucoaselor pana la descuamare, usturime, arsura, aparitia unor rani ce sangereaza din cand in cand, dar ranile se inchid repede.
Bacteriile anaerobe, ceea ce mi-a gasit mie necesita un anumit tip de antibiotic, acesta este rezistent in principiu la majoritatea antibioticelor.
Din pacate nu stiu niciun laborator care sa testeze bacterii anaerobe.
Nici la spitalele de stat nu fac lucrul acesta crying

| Lizzu a răspuns (pentru DollyDoll):

Asteapta sa vezi ce rezultat iese acum, si sa vezi cum decurge si tratamentul asta.
Oricum de la cate medicamente cred ca ai luat nu prea stii de la care poate sa treaca.
Dar daca sunt multe si amestecate, pot dezvolta altceva in corp, ai grija. Antibioticele, din ce le iei mai mult, din atat iti fac rau.

Multa sanatate iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg de ce te duci la medicii primari. Cauta pe cineva din ginecologie, care are titlul de "Doctor in Stiinte Medicale". Sigur va putea sa te ajute sa iti rezolvi problemele.

O zi placuta iti doresc!

| Veromi321 a răspuns:

Ati folosit prezervativ la primul act sexual?

| Cristi94de a răspuns:

Nu stiu de unde esti, dar incearca sa mergi si tu la un medic specializat, de preferat din Cluj, Arad, Timisoara, orasele mari.

| DollyDoll explică (pentru Cristi94de):

Sunt din Bucuresti, am fost la urmatoarele spitale: Sanador, Synevo, Bioderm, Instit. Cantacuzino...etc.