| andri22 a întrebat:

Se spune ca in dragoste si in razboi totul e permis. Oare e adevarat pentru toata lumea?

Răspuns Câştigător
| jolidon a răspuns:

Da :-). In dragoste si in razboi totul e permis. Dragostea este cel mai amagitor sentiment dintre toate. Apare brusc, pleaca greu, ne mistuie si ne face sa spunem si sa facem lucruri pe care le dispretuim, ne facem sa ne calcam pe orgolii, uneori chiar pe demnitate, ne mangaie dar are grija sa ne si loveasca si de foarte multe ori de injunghie pe la spate. Este cel mai inaltator sentiment, insa reversul sau este cea mai mare pedeapsa. In general, in dragoste luam cele mai gresite decizii, alegem sa ranim cu scopul de a fi iubiti, de a ne implini idealurile, insa toate deciziile, toate faptele nedemne pe care le savarsim in numele dragostei se intorc mai devreme sau mai tarziu impotriva noastra sub diverse forme. In dragoste totul e permis dar nu ai voie sa te joci cu dragostea, asta e un lucru de neiertat pentru ca dragostea este cel mai ascutit cutit. Din pacate, constat ca in dragoste ori ranesti ori esti ranit, ca dragostea s-a transformat intr-un schimb dureros de cuvinte pentru ca dragostea noastra nu mai e ca cea descrisa in Biblie: indelung rabdatoare, dreapta, generoasa, sincera, acum dragostea este cea mai inselatoare oh go on

| Gαηαmα a răspuns (pentru jolidon):

Ce dreptate ai...din pacate chiar asa e...

8 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Cand cadem prada disperarii si exceselor, desigur, putem muta muntii din loc pentru cineva.
Dar, nu se aplica la toata lumea, asa am fost si eu, faceam orice pentru persoana iubita, dar acum sunt indiferenta pentru ca nu merita, unele persoane merita doar indiferenta, daca gandesti nu faci tot posibilul pentru el/ea, asa cum a spus si @Cristina45.
Numai bine!
pa, pa

| Cristina45 a răspuns:

Nu. din punctul meu de vedere este o conceptie aiurea, nu trebuie sa calci pe "cadavre" ca sa obtii ce vrei, trebuie sa mai tii cont si de parerile celor din jur big grin

| mat31new a răspuns:

Adica poti sa **** pe dusman si poti sa lovesti persoana iubita?

| Demonull a răspuns:

laughing)) se spun multe

| AlexeHellsing a răspuns:

În general, în război faci orice pentru a supraviețui, iar în dragoste faci orice pentru a cucerii fata pe care o iubești. De obicei e adevărat pentru mai toate persoanele, dar respectând acest proverb situația devine interesantă într-un triunghi amoros...

| annna69 a răspuns:

CINE STIE CE VREA, POATE OBTINE ORICE, asta daca vrei cu adevarat

| Victoria275 a răspuns:

Da. Calci pe cadrave, obtii ce vrei, dar intr-un mod murdar. Asa e si in dragoste, faci totul pentru a obtine ce vrei, ori din cauza ca ai interese personale deoarece vrei sa profiti de acea persoana sau e iubirea adevarata din Romeo si Julieta, doar ca e ceva cam rar, in ziua de azi. Pa, pa.