| SilentStriker a întrebat:

Sexul oral face parte din petting / heavy petting?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Petting (denumit si Preludiu)

Pettingul este un fel de a face sex fara ca penisul sa penetreze partea intima a femeii.Deci excitarea organelor sexuale cu mina cu gura, cu limba, cu toate pe rind sau concomitent. Asta poate fii unilaterala cind doar unul dintre parteneri face celuilalt sau bilaterala cind ambii isi excita reciproc in acest mod organele sexuale.

Cand se trezeste interesul pentru sexul opus, creste si dorinta de tandreturi sexuale. Asa incepe palpitanta calatorie pe taramul erotismului! Cititi cum puteti cunoaste propriul corp si pe al partenerului jucandu-va, cum puteti acumula primele experiente si cum va puteti incita reciproc. Permis este aproape totul…

Ce este petting-ul? Sa va uitati in ochi, sa va tineti de maini si sa va sarutati - la un moment dat devine plictisitor si doriti mai mult. Petting este termenul englezesc pentru alintat, giugiulit, pipait, pupacit. Aproape toti baietii si toate fetele sunt curiosi sa decopere corpul sexului opus. Cum se simte, care sunt diferentele? Cand nevoia de sex se trezeste, cautati apropierea unui/unei baiat/fete, mai ales din punct de vedere corporal. Petting-ul este o buna posibilitate de a cunoaste corpul si zonele erogene ale celuilalt - primul pas pe taramul necunoscut al eroticii. Bucurati-va si savurati fiecare moment cand va atingeti, mangaiati si alintati partenerul.

De la ce varsta este permis petting-ul? Aici nu ajuta statisticile. Marea majoritate a baietilor si a fetelor traiesc primele lor experiente de petting la 14 - 16 ani. Unii incep chiar si la 12 ani, altii abia la 17. Regula generala este: incepeti experimentele erotice, cand sunteti cu adevarat pregatiti si nu va lasati imresionati de altii care sunt mai avansati decat voi. Fiecare are ritmul lui individual de maturizare si dezvoltare - ghida-ti-va dupa asta! La un moment dat, veti simti singuri daca a venit momentul.

Prin petting puteti cunoaste corpul partenerului intr-o maniera jucausa

Ce sunt zonele erogene? Sunt acele locuri de pe corp, deosebit de sensibile la stimulari erotice. In special buzele sunt foarte sensibile, dar in pricipiu corpul uman este un intreg organ sensibil la placere. Dintre cele mai erogene zone amintim: bustul feminin (in special sfarcurile), partea interioara a coapselor si bineinteles organele sexuale in sine. La baieti, penisul si testiculele reactioneaza foarte sensibil, la fete clitorisul si intrarea in vagin. Dar: fiecare are si zone erogene proprii. Pentru acestea este valabila descoperirea prin petting. Pur si simplu testati si aflati ce-i place celuilalt mai mult.

Sfaturi de petting pentru fete Baietii reactioneaza puternic la stimulente optice! Daca te dezbraci incet in fata lui, vei putea observa ca incepe sa se excite. Saruta-l apoi usor pe buze, mai tarziu pasional si lasa-ti limba sa se joace. Cu cat te apropii si te lipesti mai mult de el, cu atat creste dorinta lui. Dar trage-te din cand in cand si inapoi pentru ca el sa te mai poata vedea. Cu mainile este cel mai usor sa-i oferi celuilalt placeri. Mangaie-ti prietenul cu multa grija, dar lasa penisul si testiculele pentru mai tarziu. Cerceteaza-i intregul corp - cu buzele, limba si mainile.

Baietii reactioneaza in special la stimuli vizuali... Si saruturile tandre pot incita spiritele

Ce trebuie sa stie baietii Celor mai multi baieti le vine foarte greu sa se stapaneasca in timpul oricarui act sexual, indiferent de natura lui. Nu fii prea direct si temperamental - nici unei fete nu-i place sa fie apucata - in general si mai ales de la inceput - prea dur de sani. Fetelor le place sa fie cucerite cu multa tandrete! Doar daca iti lasi timp, prietena ta va putea savura atingerile tale. Fii delicat si lasa frau liber imaginatiei: un masaj cu ulei poate sa para relaxant, dar o poate face pe fata sa si geama de placere. Baietii trebuie, inainte de toate, sa invete sa fie atenti la reactiile fetelor, care pot sa spuna multe despre ceea ce simt ele. Daca incerci multe lucruri, prietena ta iti va arata cu siguranta ce-i place. Gandeste-te intotdeauna: petting-ul este un joc frumos si pasional, in care poti sa incerci orice iti place

Petting - Cele 10 secrete ale tandretei

Ce este heavy petting-ul? La petting-ul normal, locurile intime, adica organele genitale, sunt lasate deoparte. La heavy petting (heavy-greu) pe de alta parte nu exista multe limite: baiatul poate atinge cu mainile sau chiar si cu buzele sau limba intrarea in vagin si mai ales clitorisul fetei. Invers, fata are voie sa se ocupe de testiculele si penisul baiatului. Cum penisul se intareste la heavy petting, asa si clitorisul are o reactie. In plus, vaginul se umezeste si semnaleaza disponibiliatea sa intampine penisul. Dar atentie, exact acesta este un lucru tabu si interzis! La petting orice este permis cu exceptia unui singur lucru: penetrarea vaginului cu penisul. Exact aici se afla limita catre sexul adevarat! Nu minimaliza efectul heavy-pettingu-lui, poate sa produca, ca si sexul in sine, placeri enorme.

Increderea reciproca este foarte importanta la petting

Orgasm la petting? Chiar si multi oameni maturi ajung prin petting la orgasm si mai ales perechile mai in varsta redescopera petting-ul ca pe un frumos joc al dragostei. Atunci, ajung chiar sa nu mai simta lipsa „adevaratei" interactiuni sexuale. Tandreturile reciproce care se termina cu un orgasm, sunt in consecinta perfect in regula. In special pentru tinerii care nu sunt pregatiti pentru „prima data", petting-ul este o posibilitate buna de a produce celuilalt un orgasm. Si sa te topesti de placere impreuna cu partenerul, fara ca penisul sa penetreze vaginul, poate fi foarte excitant!

Ce se poate face gresit Nimic - cel putin atunci cand exista respect, dragoste si incredere reciproca. Cercetarea corpului celuilalt este foarte amuzanta, iar permis este absolut tot ce place amandurora. Foarte important: nu va lasati convinsi sa faceti lucruri pe care de fapt nu doriti sa le faceti. In special fetele trebuie sa stabileasca anumite limite clare: daca de exemplu nu vrea sa ii fie mangaiat clitorisul, trebuie sa-i semnalizeze baiatului foarte clar acest fapt. In acest caz este de ajuns si simpla impingere a mainilor partenerului. Ghidati-le pur si simplu spre zone ale corpului unde va face cu adevarat placere sa fiti atinse. Asa veti invata cu timpul ce va excita. Important: chiar daca aveti retineri sa vorbiti despre sex - dorintele si preferintele partenerului le aflati astfel cel mai repede. Trebuie doar sa aveti un pic de curaj si lucrurile se vor aranja de la sine!

Touch me! Mangaierile tandre cresc dorinta ambilor parteneri

Artificii speciale Nu actionati strict dupa o schema stiuta! Daca din cand in cand mai experimentati si lucruri noi, pastrati o anumita tensiune, care mentine treaz interesul ambilor parteneri. Intoarceti-va insa si la jocurile sexuale cunoscute, de care stiti sigur ca provoaca placeri amandurora. Pentru cine este in cautarea experientelor speciale: frigiderul este o adevarata comoara. A linge frisca sau miere de pe corpul celuilalt, poate fi pentru amandoi o placere intensa. Chiar si experimentarea cu gheata poate fi foarte amuzanta. Sau puteti mangaia corpul partenerului cu o pana. Lasa frau liber imaginatiei!

Mangaieri, atingeri, lins - tot ce place amandurora este permis. Lasati fanteziei frau liber si descoperiti singuri ce va place voua sau partenerului. Asa va deveni o placere calatoria pe taramul eroticii

Boli cu transmitere sexuala sau sarcina prin petting? Chiar si la petting exista posibilitatea imbolnavirii cu boli cu transmitere sexuala. Dar in general, riscul infectarii cu boli ca herpesul genital (herpes la organele sexuale) sau sifilisul este redus. Si o infectie cu SIDA este aproape exclusa. La fel de minima, este si posibilitatea ca o fata sa ramana insarcinata prin petting. Dar, daca baiatul se afla, in momentul ejacularii, cu penisul foarte aproape de vagin, sperma poate ajunge inauntru si fecunda ovulul fetei. De asemenea periculos: cand dupa orgasm ramane sperma pe degetul baiatului si el mangaie fata intim. Cine doreste sa fie foarte sigur, poate folosi si la petting un prezervativ.

Mangaiere si dezmierdare. Cuvantul "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul nu este altceva decat mangaierile pe intreg corpul. In acest caz, totul este permis, mai putin a face dragoste. Cand esti pregatit pentru petting? Petting-ul este un adevarat exercitiu pentru a experimenta cat mai mult sexul opus. Unii au aceasta experienta pe la 13-14 ani, altii la 16-17 ani nu se simt inca pregatiti. Cel mai bine este sa-ti asculti vocea interioara si sentimentele. Ele iti vor spune cu exactitate ce doresti. Nu te lasa presata de altii!

Cat de departe poti merge? Dezmierdarea reciproca poate merge pana ce ambii parteneri ajunga la orgasm. Acest lucru se intampla cel mai des, daca sunt mangaiate organele genitale. Puteti sa fiti complet dezbracati sau sa pastrati pe voi cateva piese de imbracaminte. De altfel, baietii si fetele traiesc sexul in mod diferit. Desi reactiile din timpul excitarii sexuale sunt asemanatoare, aceasta ia nastere si se diminueaza insa in mod diferit. La fete, excitatia creste in intensitate la mangaierile mai delicate. In cazul baietilor, totul se petrece mai repede. In afara de aceasta, baietii ajung fara sa vrea la un punct la care nu se mai pot intoarce. Penisul lor scapa de sub control si au orgasm. Uneori, acest punct nu este cunoscut de fete.

Pentru ca petting-ul sa devina frumos: - Fa doar ceea ce doresti. Chiar daca toate prietenele tale povestesc despre petting-urile "fierbinti" pe care le-au experimentat, nu trebuie sa te lasi influentata de acest lucru. - Spune-i prietenului tau cum iti place sa fii mangaiata. Condu-i tu mana sau gura. Daca merge prea departe, stabileste-i limite clare. - In cazul mangaierilor tandre nu exista limite. Lasa-ti fantezia libera si simte ceea ce doresti! - Dupa sunetele pe care le scoate prietenul tau, poti sa-ti dai seama ce ii face placere. Celor mai multi baieti le place sa le mangai penisul cu toata mana. In acest caz, preputiul aluneca in sus si jos si stimuleaza glandul, cea mai erogena zona a penisului. Dar, intreaba-l pe prietenul tau cat de puternica sa fie atingerea ta. - Poti dezmierda delicat penisul cu buzele si limba. - Este in regula daca nu vrei sa-ti atinga vaginul. Este zona cea mai intima si ai nevoie de timp, pentru a fi pregatita.

La un moment dat, soseste clipa in care va dezbracati unul pe celalat si mangaierile devin arzatoare. Aceasta vine de la sine. Petting-ul nu este un lucru pe care trebuie sa-l hotarasti. Vine de la sine, pas cu pas. Asa poti obtine experiente sexuale minunante, fara a te culca imediat cu partenerul. Important este doar sa faci ceea ce simti. Nu este cinstit sa-l obligi pe celalalt. Petting-ul, sarutul si mangaierea te implinesc, doar daca cei doi inteleg in aceeasi masura dorintele si sentimentele fiecaruia.

Mangaiere si dezmierdare. Cuvantul "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul nu este altceva decat mangaierile pe intreg corpul. In acest caz, totul este permis, mai putin a face dragoste. Cand esti pregatit pentru petting? Petting-ul este un adevarat exercitiu pentru a experimenta cat mai mult sexul opus. Unii au aceasta experienta pe la 13-14 ani, altii la 16-17 ani nu se simt inca pregatiti. Cel mai bine este sa-ti asculti vocea interioara si sentimentele. Ele iti vor spune cu exactitate ce doresti. Nu te lasa presata de altii!

Cat de departe poti merge? Dezmierdarea reciproca poate merge pana ce ambii parteneri ajunga la orgasm. Acest lucru se intampla cel mai des, daca sunt mangaiate organele genitale. Puteti sa fiti complet dezbracati sau sa pastrati pe voi cateva piese de imbracaminte. De altfel, baietii si fetele traiesc sexul in mod diferit. Desi reactiile din timpul excitarii sexuale sunt asemanatoare, aceasta ia nastere si se diminueaza insa in mod diferit. La fete, excitatia creste in intensitate la mangaierile mai delicate. In cazul baietilor, totul se petrece mai repede. In afara de aceasta, baietii ajung fara sa vrea la un punct la care nu se mai pot intoarce. Penisul lor scapa de sub control si au orgasm. Uneori, acest punct nu este cunoscut de fete.

Poti ramane insarcinata daca practici petting-ul? Chiar daca penisul nu este introdus in vagin, poti ramane insarcinata! Spermatozoizii unui barbat pot patrunde in interiorul corpului, daca intra in contact la intrarea in vagin cu lichidul secretat de acesta. Trebuie sa fii foarte atenta ca baiatul sa nu-si lipeasca penisul de labiile tale in timpul orgasmului. Iar daca aveti sperma pe maini, nu trebuie sa atingeti vaginul. Cel mai indicat este sa te speli pe maini si pe organele genitale, imediat dupa eliminarea spermei – chiar daca acest lucru nu este foarte comod.

Termenul de petting acopera mai multe activitati sexuale : sarutul profound si atingerea erotica a partenerului. Atingerea, mângâierea, masajul si sarutarea corpului partenerului poate avea loc prin haine sau pe sub haine si termenul de "heavy petting" de obicei implica înlaturarea unor obiecte de îmbracaminte si atingerea sub mijloc.

Consecinte negative: Faptul de fi prins este deseori o consecinta negativa pe care majoritatea tinerilor o sufera la un moment dat în adolescenta – uneori dau de necaz, alteori e doar stânjenitor. Pe un ton mai serios, este logic ca atât timp cât petting-ul devine din ce în ce mai sexual sa atraga din ce în ce mai multe riscuri si consecinte. Acesta este primul comportament sexual care poarta riscul de însarcinare sau de îmbolnavire, desi nu e frecvent.

Am mai discutat despre riscurile sarutatului si nu exista consecinte negative la atingerea deasupra mijlocului sau la atingerea sub mijloc prin haine (unii ar putea argumenta ca riscul acestor atingeri ar fi ca duc la "heavy petting" si ca tinerii nu se pot controla si ajung la a face sex – noi nu suntem de acord ca tinerii nu au autocontrol si consideram ca o educatie sexuala bine facuta din timp va ajuta tinerii sa-si controleze hormonii).

Riscul mai mare este cu "heavy petting", si anume petting sub mijloc, sub hainele celuilalt, dar doar daca aceeasi mâna atinge oreganele genitale ale amândurora (astfel se poate face transfer de fluide, incluzând sperma, la organul genital al partenerului). Acelasi risc este valabil în cazul în care doua persoane folosesc în comun jucarii sexuale. Chiar si o cantitate mica de fluid este de ajuns sa transfere o boala sau sa provoace sarcina (sperma poate supravietui si în afara corpului, chiar daca pentru putin timp).

Un alt risc al petting-ului, mai rar discutat, este ca poate deveni periculos sa sugi sânii unei femeii care alapteaza, deoarece se pot transmite boli prin lapte.

Consecinte pozitive: Pe lânga faptul ca este extrem de placut si excitant, petting-ul este un pas normal în dezvoltarea sexuala, permitându-ti sa experimentezi si sa înveti ce este intimitatea. Chiar daca stii cum arata sexul opus din copilarie, în adolescenta afli cum e. Petting-ul îti permite sa descoperi ce atingeri si mângâieri excita partenerul si sa înveti mai multe despre corpul partenerului. Majoritatea adultilor, daca încearca, îsi vor aminti cu placere prima atingere a unui sân sau a unui penis.

Riscuri specifice: Transferul de fluide de la organele genitale ale unui partener la ale celuilalt poate duce la sarcina sau la boli cu transmitere sexuala. Cea mai buna protectie o reprezinta cunoasterea partenerului, a istoriei lui sexuale si testarea împotriva bolilor. "Heavy petting"-ul cu mai multi parteneri creste dramatic riscul de imbolnavire.

Cu alte cuvinte implica orice fel de sex care se desfasoara fara penetrare.