| anonim_4396 a întrebat:

Sexul protejat e omor premeditat?

13 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Prea multa inconstienta ( "ma bate Domnul daca nu-l fac") prea multi oameni nascuti nu DE DRAG ci doar ca sa se scoata parintii in fata unei prezumtive acuzatii de omor premeditat sau in fata societatii care ne-a invatat ca trebuie sa facem copii, sa fim in rand cu lumea!
Pai, nu?
PS. Puteai posta si la T/A dar nu ti-as fi raspuns. pam-pam

| DeeaMarry a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile.
Se poate spune si asa, la fel cum se poate spune si ca salvezi un copil de o viata nefericita(nefiind dorit).

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Ew, sunt curios cati ani va trebui sa stau la inchisoarelaughing

| dragon40 a răspuns:

Dnd joc fifa, iauane sunt la arversaru 3 nu mai da buz! rolling on the floor)))))))), urae asta de unde-o mai venit

| anonim_4396 explică (pentru dragon40):

Nu știu cine, ce, cum, de unde a venit, dar tu, cu gramatica asta, te duci în Iad...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, deoarece nu s-a fecundat ovulul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa-l intrebam pe ioandelasal, daca e omucidere din culpa, sau doar complicitate la genocid rolling on the floor
Personal eu cred ca e doar o abatere de la Codul Muncii, unde zice sa folosesti echipament de protectie la servici, nu acasa rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesant.
Deocamdată, eu cred că răspunsul e nu.

In primul rând, dacă in timp ce isi pune prezervativul sau iși ia pilulele anticoncepționale cineva nu gândește:
,, Hai să omorâm potențiale ființe umane.",

ideea de omor PREMEDITAT iese din discuție. In cel mai rău caz, e omucid involuntar, acesta fiind o consecință secundară a actului sexual protejat.

Apoi, dacă ar fi așa, am putea duce raționamentul câțiva pași mai departe și să susținem că fiecare secundă in care NU facem sex ucidem o potențială ființă umană.

Cred că până nu se produce fecundarea per se, nu putem vorbi de avort și deci nici de omucid.

| Rika_Ionutz_1995 a răspuns:

Sexul protejat, nu are cum sa fie omor premeditat pentru ca cea mai buna solutie pentru a nu interveni altfel de interventii este bine sa ne protejam.iar protejarea este un ajutor pentru toti folositi prezervative in caz ca vreti sa faceti sex cu anumite persoane.