| Iancugeorgiana a întrebat:

Simt ca numai am putere sa merg mai departe si sa o iau pe drumul meusad.Imi este atat de dor de fostul meu prietensad numai suport lipsa lui.Cu fiecare zi care trece tot am aceea speranta ca poate va reveni la mine si totul sa fie cum era inainte, dar stiu ca nu se va mai intampla asta niciodatasad.Imi lipseste pe zi ce trecesad.Din tot ce a fost frumos au ramas doar amintiri si lacrimisad. Orice vis mi sa spulberat si am ajuns sa numai cred in nimicsadCu toate ca el ma ranit destul de mult ar fi trebuit sa numai ma intereseze de el dar nu este asa.Din contra il iubesc enorm de mult.As face orice pentru el dar pacat ca pe el nu il intereseaza.A intrat atat de adanc in inima mea incat imi este greu sa il scot de acolo oricat as incercasad.
A fost primul meu prietensada durat relatia un ansadTotu era bine pana cand intr-o zi el a pus punct si a luat-o pe drumul lui.De atunci simt ca numai imi revinsad, parca numai sunt eu...m-am schimbat atat de mult(a trecut o luna de la despartire).
Ce as mai putea face?
Am nevoie de sfaturi de la voi pentru ca simt ca numai rezistsad

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

O persoana cunoascuta mie a patit la fel, de fapt chiar mai rau. S-a maritat cu respectivul, si el, impreuna cu familia lui, i-a facut viata groaznica. La un moment dat si-a zis ca asa nu se mai poate, si i-a spus lui sa plece. Asta nu a fost prima oara, dar de data asta a fost decisa sa nu se mai impace. Si a crezut ca viata ei s-a sfarsit.
Dar a intalnit pe altul, un tip care a stat langa ea cand plangea, cand mergeau pe drum impreuna si treceau prin locuri care ii trezeau ei amintiri.
Au trecut vreo 10 ani de atunci si acum este casatorita cu acela care a ajutat-o sa treaca peste toate, si au un copil impreuna.

| 95Cosmin a răspuns:

Pai gandeste-te ca sunt o gramada de baieti la fel ca el sau poate mai buni, incearca sa nu mai gandesti in trecut ci sa iti vezi de viitor, incearca sa faci iti ocupi timpu cu cat mai multe lucruri ca sa nu te mai gandesti la el, si poate, ai putea sa incerci sa iti faci un alt prieten, si sunt sigur ca il vei uita. Oricum, daca tu zici ca el te-a lasat asa atunci nu cred ca se mai gandeste la tine, incearca sa te impaci cu gandu asta si iti va trece happy
Mult Noroc

| neutrino a răspuns:

Atunci cand ai inceput aceasta relatie stiai ca ea se va si termina. Nu cred ca ai avut pretentia ca ea sa dureze o vesnicie. Acesta e jocul in care de obicei fata pierde. Timpul rezolva astfel de probleme.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A naibii ironie! Când încercăm să uităm o persoană, sfârșim prin a ne fi și mai dor de ea...
Știi cum e, iubirile mari se uită cel mai greu.

| Georgeeeeeeeee a răspuns (pentru floresdemayo):

Asta, şi cele care nu şi-au găsit scopul, cele oprite neaşteptat. Mă lupt de câteva luni bune cu una...

| Georgeeeeeeeee a răspuns (pentru floresdemayo):

în primul rând să-ţi găseşti cât mai multe ocupaţii cu care să te simţi bine, care să umple timpul, ieşi cu prietenele, prietenii, plimbă-te, sunt o GRĂMADĂ de lucruri pe care sunt sigur că le-ai neglijat până acum.
Apoi ar mai fi şi ideea de a ieşi cu alţi tipi. Dar asta încet, treptat, e cam greu după relaţia ta să îţi găseşti din prima un tip care să ţi se pară 'wow'. Asta se va întâmpla, cumva, cândva.
A, şi când faci asta, nu gândi comparativ cu ultima relaţie. Mereu fac greşeala asta...

| floresdemayo a răspuns (pentru Georgeeeeeeeee):

Drăguțe sfaturi, dar totuși, nu cred că mi le-ai adresat mie( altcineva a postat întrebareawinking! La momentul "nefast" le voi pune și eu în practică, îti promit că nu le voi uita applause
Vorbeam în general, eu chiar n-am după cine să sufăr din iubire.
Da, chiar și dintr-o iubire mare, unul poate dispărea fără urmă, din sufletul celui drag. Uneori, pe neașteptate. Pentru că sufletul omului e un mister. Ca și viața, dealtfel.

| Georgeeeeeeeee a răspuns (pentru floresdemayo):

Ha! te-am citat greşit la a doua, era pentru Georgiana.
revenind. exact, şi în jurul nostru se clădesc lucruri misterioase, de cele mai multe ori din pricina noastră, cred că noi, prin tot felul de moduri de la necunoaştere până la ascundere contribuim la construirea unui mister.

| Georgeeeeeeeee a răspuns (pentru floresdemayo):

şi mai e ceva...

| floresdemayo a răspuns (pentru Georgeeeeeeeee):

?

| Georgeeeeeeeee a răspuns (pentru floresdemayo):

Să mă adaugi la prieteni. eu n-am cum, şi îmi place cum scrii

| floresdemayo a răspuns (pentru Georgeeeeeeeee):

Mersi pentru cuvinte, dar chiar am închis "lista de prieteni" în urmă cu ceva timp.

| Delia92murc a răspuns:

Cat de rau imi pare pentru tine! sad Si eu am trecut prin ceva asemanator. Important e sa iti gasesti mereu ce sa faci. De-asta avem prieteni. Stiu ca iti e greu..ca plangi mult, ca suferi, ca il vrei inapoi, ca ai impresia ca nu poti face nimic fara el. Dar gandeste-te ca orice sfarsit e un nou inceput. La mine.a durat ceva timp sa imi revin... Cam vreo 3-4 ani. Oricum, incercam sa ne impacam, mereu intervenea ceva. Pana la urma am renuntat. Si dupa multa suferinta am reusit sa cunosc pe cineva. M-a ajutat enorm si acum suntem fericiti dupa 9 luni de relatie. Iti doresc din suflet sa treci cat mai repede peste, sa te ajute Dumnezeu sa iti gasesti fericirea. Te pup si mult succes! Vorba frizerului : "Capul sus!"