| Aly359 a întrebat:

Sper ca nu v-am plictisit cu dorinta mea de a avea un caine. I-am spus mamei ca vreau un catel de ziua mea. Dar ea nu vrea si apoi m-am intors cu fata la perete mangaind un catel de plus ( penibil ). Ea m-a vazut si m-a intrebat ca ce mi s-a pus pata pe caine si imi venea sa-i zic pai da ca te rog de 5 ani. apoi m-a intrebat cum il cheama pe catelu ala de plus si am zis ca nu stiu ( sunt prea mare sa ma mai joc am facut-o doar sa ma vada ca-s suparata ) iar apoi ce rasa e acel catel de plus i-am spus rasa. astazi de dimineata am vazut un caine la tv care avea dinaceea pusa la gat aparatoare sa nu se mai scarpine. m-a intrebat ce e aia si pentru ce e i-am spus si m-a intrebat ca de unde stiu de pe internet i-am zis ca nu stiu de la desene. ce sa fac? crying sunt fffffff trista si imi vn sa plang ca nu pot avea un bichon maltese. e atat de dragalas cum pot sa o conving sa aiba incredere in mine ca o sa-l ingrijesc singura-singurica ( si-au pierdut-o de cand am avut papagali si am promis ca am eu grija de ei si nu a fost asa asta pentru ca cu ei nu ma puteam juca erau speriosi si agresivi ) cum sa o conving? puppy dog eyes va rooog ajutati-ma sunt disperata funda si vot scuze de categorie.

11 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Nu se pot da sfaturi in astfel de situatii.Sunt elemente pro si contra in a avea un animal de casa. Tu, esti un copil inteligent si. un pic cam alintat.Nu chiar tot ce ne dorim in viata putem avea, si chiar daca e dragalas sau ne trebuie sa zicem pentru terapie.Parintii tai sunt singurii in masura sa decida daca poti avea sau nu, nu trebuie sa faci presiune asupra lor.Trebuie sa te obisnuiesti sa fii si refuzata.Iti vei cumpara tu, cand vei fi mare, din banii tai daca iti doresti atat de mult.Eu, am fost in magazine de lux pentru animale, si vreau sa-ti spun ca orice ar face, tot miroase a animal.Eu stau foarte bine cu mirosul si ma cam deranjeaza.Cainele pe care ti-l doresti e mic din cate stiu, dar e tot un animal.Eu daca as avea acum o fetita ca tine, nu i-as cumpara un animal, i-as canaliza eforturile in alta directie.De exemplu, cu banii pe care-i dai pe hrana unui caine, poti sa hranesti un copil amarat dintr-un sat uitat de lume. Unii copii au de toate, iar altii nu au ce manca sau cu ce se imbraca.Nu-ti fac reprosuri, vreau sa-ti spun ca sunt atatea probleme in care te poti implica si tu, care sa-ti aduca tot atatea satisfactii ca si cresterea unui animal.

| glamour a răspuns:

Daca tu te simti pregatita sa ai grija de un caine mai insista. cati ani ai? poate ca parintii nu au posibilitatea materiala de a avea grija de un caine. cainele e un moft nu o necesitate insa pentru moftul asta scoti multi bani din buzunar. si eu mi-am dorit enorm un caine, eram la fel ca tine, plangeam ca vreau un caine si ai mei nu vroiau sa-mi cumpere pentru ca nu erau de acord cu cainele in casa. intr-o zi am vazut ca avea cineva la status pe mess ca are catei de vanzare si am vorbit cu acea persoana, am intrebat rasa, pretul, am sunat-o pe mama si bineinteles ca raspunsul ei a fost un mare "NU!" a mai trecut ceva zile si i-am lasat o scrisoare mamei la bucatarie, i-am scris cat de mult imi doresc un caine si ca as avea grija de el, m-a intrebat ce rasa vreau, i-am spus, avand in vedere ca vroiam o rasa cu potential agresiv s-a documentat toata familia in ceea ce priveste viitorul caine. pana la urma ai mei au fost de acord cu conditia sa imi asum toata responsabilitatea pentru caine(eu sa strang dupa el, eu sa il scot afara, eu sa ii dau mancare, eu sa il ingrijesc) daca nu faceam asta l-ar fi dat altcuiva. iti spun pe cuvant ca erau in stare sa il dea daca nu aveam grija de el. acum cainele are 3 ani jumate si NUMAI eu am grija de el, foarte rar e scos afara de parinti, atunci cand lipsesc eu de acasa. gandeste-te bine daca vrei un caine cu adevarat, daca vei putea avea grija de el, e o mare responsabilitate, vor urma nopti nedormite daca ii e rau cainelui, sau daca nu vrea sa doarma si nu are stare. esti sigura ca vrei sa strangi dupa caine? esti sigura ca vrei sa iti sacrifici iesirile cu prietenii sa stai acasa cu cainele? esti sigura ca sti destul de multe despre caini in general iar mai apoi despre rasa pe care ti-o doresti? eu zic sa te documentezi bine, asa ii vei dovedii si parintilor ca esti responsabila si asa iti vor lua caine.

| shtephie a răspuns:

Aceeasi problema am ca tine! Tot bichon maltese vreau!

| cOnTexT a răspuns:

Iara incep toti cu 'bla bla bla" laughing eu iti zic scurt, din moment ce te'a intrebat ce rasa e, restul e clar ca s-a ganidt sa-ti cumpere unul, tu doar insista pana la urma tot noi (copii) castigamlaughing, dar trebuie sa intelegi ca rasa care o vrei tu e scumpa (peste 100 euro) care sunt bani straight face... Si daca vei avea un caine :X n'ai sa regreti toata viata... Ai grija de tine!

| razvan1305 a răspuns:

Da, stiu prin ce treci si eu ma rog de ai mei si ma omoara cu aceeasi prop de 4 ani.Stam la bloc catelul are nev de spatiu. Nus un prieten de-al meu a facut o faza : In timp ce se prefacea ca doarme, o vazut-o pe maicasa si taicasu ca se uitau la ei is o inceput sa zica in,, somn" hai cutu, bravo baiatu si tot flu de chestii de astea si a doua zi eu luat caine laughing incearca

| BLUEishot a răspuns:

Deci nu pot sa cred si eu imi doresc foarte mult un bichon maltese :X:X:X e viata mea eu acum imi caut si imi caut caine de acela doar ca a zis mama ca sa ma lase doar cu pedigree adica sa il duc la concursuri si asa si nu gasesc cu pedigree deloc acum sa trecem la tine u documenteaza`te in cat sa stii multe despre el si explica`i cat de benefic e un caine in viata unui copil cat de istet jucaus si micut poate fi ca nu e bine sa stea la casa pentru ca el mic si trebuie sa locuiasca intr-un apartament si spune-i mamei tale ca daca chiar nu vei avea grija de el sa il duca inapoi( asta a mers la minehee hee ) incearca sa faci curat sa nu ai de loc mizerie la tine in camera sa faci lucruri care pana acum nu le ai facut etc nu stiu sa tina de curatenie fi responsabila in fata ei si nu numai incearca sai demonstrezi ca meriti un caine, daca te certi cu ai tai incearca sa sa dai la oparte toate certurile voastre si sa fii mai buna cu totul incearca unpicut sa te schimbi. Asta nu tine doar daca vrei un bichon maltese asta ii va arata ca poate sa aiba incredere in tine si ca nu si-ar mai putea dori o asemenea fata incearca asta max 0 luna de zile iti va merge cu siguranta din prima zi va da roade :*

sper ca te-am ajutat daca vrei sa mai vorbim de asta trimite`mi un msj cu id tau:*

p. s dovedeste ca poti!

| DeEeA_2049 a răspuns:

Pai poti sa ii spui ca esti mai informata despre cum sa ingrijesti un animal de companie de cand ai avut papagali.Dovdeste-i asta si spune-i ca vrei un caine asa de mult deoarece cainele e cel mai bun prieten al omului si ai dori sa ai pe cineva care sa te inteleaga cand ceilalti nu te inteleg. Poti sa ii mai spui ca avand grija de el, vei invata sa fii mai responsabila pe viitorwinking. Optional, poti incerca si varianta "mami"winking Gen: "mami, te rog frumos:*:*:". Sau ii poti spune ca renunti la ceva ce vroiai sa iti cumperi...
Sper sa fii fost de ajutor
Succes:*

| AnkaOfficial1 a răspuns:

Daca ai vreau prieten care are un caine du-l la plimbare, hraneste-l... ai grija de el o zi intreaga dar sa vada si mama ta. Cred ca atunci poate avea incredere in tine.

| webkinz1294AJ a răspuns:

Sa stii ca am un bichon maltese f. obraznic dar dragut. Tre sa ii dau de mancare sa ii curat dupa el si etc.

| mayucadeoptluni a răspuns:

Asa eram si eu dar chiar in ziua cand imi era mai greu ma_am trezit cu el la usa cand ma intorceam din parc mult noroc

| คℓєχα13 a răspuns:

Să ai un animal e o responsabilitate foarte mare. Poate mama ta vrea ca tu să-i demonstrezi că eşti responsabilă la creştera unei vieţi. Încearcă să îi arăţi această schimbare a ta către maturitate.De exemplu poţi să hrăneşti pisicile de la tine din oraş, poţi să te joci cu un bebeluş când eşti sigură că ea te vede...etc.Sau,mai bine spune-i că aşa cum ea a avut grijă de tine când erai bebeluş aşa trebuie şi ea să te lase sa ai un animal. Şi spune-i că numai aşa vei putea să devii sigură pe tine într-o situaţie grea şi astfel vei avea griă de acel animal ca propriul tău copil.Eu aşa am convins-o pe mama sa-mi i-a un motan. Dacă te lasă să-mi zici cum e cu căţeluşul.Mult noroc!