| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa nu va plictisesc cu povestea mea, mai lunga...Am un iubit de doi ani.Am avut o relatie frumoasa,cu multe obstacole pe care din fericire le-am trecut, cu suisuri si coborasuri, ca orice relatie de altfel.De ce spun "am avut"? Pentru ca lucrurile in ultima perioada s-au schimbat, radical pot zice.Asta-vara am stat impreuna timp de trei luni,in care am muncit la un restaurant.A fost frumos, ne-a ajutat foarte mult sa ne cunoastem mai bine. Dupa asta fiecare a revenit la casa luireluandu-ne vechile obiceiuri. Ceva s-a schimbat, s-a rupt odata cu venirea acasa.Am avut tot felul de probleme, cea mai grava find minciunile unora care nu aveau treba, cum ca m-au vazut umbland noptile cu vecinul meu de aproape 40 de ani(eu avand 18)! Asta a dus la o cearta foarte mare si la indepartarea familiei lui de mine,in special tatal lui a inceput sa ma priveasca cu alti ochi. Dupa ce am discutat si am lamurit lucrurile, ba chiar s-a descoperit si adevarul, nu a mai mers nimic bine.Ne-am racit din ce in ce mai mult, el, ca eu il iubesc in continuare la fel de mult.Nu ma mai alinta,e rece,il simt distantat fata de cum era inainte. Vreau sa fie cum era, nu imi mai acorda atentie ca inainte, nu am mai auzit un "imi e dor de tine" de cateva luni...Numai eu il alint, il giugiulesc. Abia ma mai baga in seama ca pe o iubita, mai mult ca pe o amica.Am incercat de mii de ori sa vorbesc cu el,sa ii explic ca simt ca nu ma mai iubeste,dar zice ca mi se pare,ca sunt prostuta i apoi schimba subiectul,ba chiar ajungem sa ne certam pe tema ca eu il preses sa ma alinte si pe mine, sa imi acorde atentie. Ceea ce dupa parerea mea, ar trebui sa vina de la sine intre doi oameni care se iubesc.M-am saturat sincer sa ii tot spun.Ma simt foarte rau din cauza lui,plang zi de zi,ma gandesc la el nonstop si situatia asta ma omoara. Oricat de mult l-as iubi,m-am gandit,si i-am si spus asta,sa fac si eu la fel, poate asa realizeaza. Spuneti-mi voi, cum e mai bine?sad

Răspuns Câştigător
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Ma bucur ca a inceput sa se schimbe. Incearca sa fii putin indiferenta, sa nu ii arati ca nu poţi trăi fara el, mai lasă-l si pe el sa faca ceva pentru relatie. Sper sa fii mulţumită de el :*

8 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Ar trebui sa luati o pauza,sa vedeti cum va fi fara celalalt. Daca nu te mai cauta,si nu iti mai ofera afectiune, e clar ca ceva s-a schimbat, si ca nu mai merge relatia. Sau daca nu vrei sa iei o pauza, incearca sa vorbesti serios cu el, sa ii spui clar ca daca nici el nu face ceva pentru relatie, nici tu nu o sa mai faci.

| AditzaAditsssa a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Ne-am intalnit in seara asta, a venit de la niste prieteni si avea cam 200 g de wiskey la bord.S-a comportat cum nu a mai facut-o de mult, cu toate ca a stat doar 20 de min maxim.Era mult mai cald cu mine,primul lucru pe care l-a facut cand m-am urcat in masina,a fost sa ma ia in brate si sa ma sarute, spunandu-mi intruna cat de dor i-a fost de minesad dar totusi, cu o floare nu se face primavara, iar mie mi-e greu sa ma stabilizez, ma gandesc ca a facut-o doar pentru ca a baut(si inainte cand bea putin era cel mai dulce)...

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru AditzaAditsssa):

S-a comportat asa pentru ca era beat, ai dreptate. Dar stii cum se spune, ca oamenii beti spun adevarul. Vezi cum se comporta in zilele urmatoare si fa-ti o idee, si ia o decizie. Sa imi spui ce faci. :*

| AditzaAditsssa a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Multumesc frumos pentru raspuns! Ce sa zic, a doua zi dupa seara aceea lucrurile au fost la fel de rele ca pana atunci, insa i-am scris un mesaj in care i-am explicat ca ma simt rau din cauza lui si ca nu mai pot in felul asta.Nu mi-a raspuns in niciun fel, insa am vazut o schimbare in bine in ultimele zile.Parca il simt iar aproape si eu nu mai par atat de dependenta de el. Sper sa ramana asa, sa nu ma fi bucurat degeabasad Maine seara vom petrece trecerea dintre ani impreuna la niste prieteni, alalteieri am fost impreuna la ziua unui prieten, eu fiind singura dintre iubite care a venit, ceilalti baieti lasandu-le pe ale lor acasa.Aseara a fost la mine...Ca sa nu mai spun ca acum doua seri am facut dragoste cum nu am mai facut-o de mult... Sper doar sa nu ma bucur degeabasad Tu ce crezi?

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru AditzaAditsssa):

Ma bucur ca a inceput sa se schimbe. Incearca sa fii putin indiferenta, sa nu ii arati ca nu poţi trăi fara el, mai lasă-l si pe el sa faca ceva pentru relatie. Sper sa fii mulţumită de el :*

| HeadUpAndSmile a răspuns:

Eu nu sunt de aceeaşi părere cu Roxxanne4ever, deoarece, din moment ce el nu pare a arăta interes la fel ca înainte, şi nici nu îţi acordă la fel de multă atenţie, dacă ai începe şi tu să faci la fel lucrurile ar putea deveni mult mai rele. Relaţia s-ar putea răci mult mai rău decât este în prezent, iar voi v-aţi îndepărta unul de celălalt. Nu am nici cea mai mică idee ce alt ceva ai putea face însă părerea mea este că nu-i o idee tocmai bună.

| JustRoxanne a răspuns:

E o idee buna. Comporta-te exact cum se comporta el cu tine. Poate asa va realiza ca greseste fiind atat de ignorant si poate totul va reveni la normal. Multa bafta!

| sunatelefonul a răspuns:

Sti vorba aceea ochi pentru ochi si dinte pentru dinte, chestia asta functioneaza dar poate da si gres. daca il tratezi cu indiferenta poate va realiza cum este sa fi in pielea ta si poate va veni singur la stine sa iti ceara scuze pentru modul in care s-a comportat sau sa te intrebe ce este cu tine. dar poate este genul de barbat incapatinat care o sa inceapa sa te acuze ca ai gasit altul si de asta esti rece cu el. tu il cunosti mai bine. eu zic sa il iesi frumusel si sa ii spui ca ai de discutat cu el ceva foarte serios si ca vrei sa te asculte cu atentie. ii insiri toate gandurile dar cu seriozitate in glas si ii spui ca daca nu isi revine la starea lui obisnuita preferi sa inchei toata treaba. in acest fel il vei testa si vei vedea daca ii pasa de tine. daca te iubeste o sa incerce sa isi revina la starea lui initiala si va intelege si gravitate situatiei. sper ca te-am ajutat.

| Octavian_Chistol_1992 a răspuns:

Daca el te trateaza cu indiferenta, ar trebui sa faci si tu la fel o perioada de timp sa vezi cum reactioneaza. Daca te iubeste isi va reveni si te va alinta din nou. Daca nu ii va pasa de faptul ca il tratezi cu indiferenta si va face in continuare la fel inseamna ca poate nu mai tine la fel de mult la tine si ar trebui sa cauti pe cineva care te face sa te simti fericita. Succes!