| Stefi200000 a întrebat:

Buna prietena mea are o nelămurire se poate sa rămână însărcinată dacă nu a avut contact sexual și ea era la menstruație, dar lichidul de la sperma de pe mâna prietenului ei i-a atins …?

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca i-a atins nu, daca a introdus inauntru posibil.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai lasati joaca cu organele sexuale la anisorii astia, ca sunteti atat d emici de varsta ca nu aveti habar nici macar cum se fac copii,, daca voi credeti ca aia se fac cu mana.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si daca prietena aia esti tu, raspunsul ar fi acelasi.Sansele sunt mici, dar pot exista.Depinde de ciclul tau menstrual.Iti recomand sa citesti :

Chiar dacă multe persoane cred că în timpul menstruației nu poți rămâne însărcinată, acest lucru este posibil. „Riscul unei sarcini apare în momentul în care ciclul menstrual are durată scurtă (24-25 zile), este neregulat, existând sângerări în timpul ovulației, confundate cu începutul menstruației", explică ginecologa Valentina Diug.

Spermatozoizii pot rămâne activi în corpul femeii până la 72 de ore. Astfel, există posibilitatea apariției sarcinii în cazul sexului neprotejat în ultimele zile ale menstruației sau la 1-2 zile după. Pentru a reduce riscurile sarcinii nedorite este recomandată utilizarea contraceptivelor de barieră: prezervativul pentru bărbați sau pentru femei. Contraceptive de barieră sunt eficiente și pentru a preveni infecțiile cu trasmitere sexuală, întrucât riscul de contractare crește în timpul menstruației, în special pentru femei. „În afară de prezervativ și alte metode de contracepție, trebuie să faceți duș înainte și după actul sexual", recomandă Valentina Diug. -https://www.moldova.org/......a-o-parte/

,,Este instalarea unei sarcini posibilă în această perioadă?
Deși șansele sunt mici, acestea există. Lichidul seminal poate rezista în sistemul reproducător până la 4-5 zile. Dacă menstruația durează un pic mai mult timp, iar ovulația intervine ceva mai devreme în ciclul menstrual, este posibilă instalarea unei sarcini.'' - https://www.alpha-clinics.ro/......intrebari/

,,Daca folosesti acest mit pentru a exclude o sarcina, este foarte posibil sa ramai suprinsa de rezultat. Este adevarat ca multe dintre paciente sunt foarte putin fertile in perioada menstruatiei, insa acest lucru depinde foarte mult de durata ciclurilor lunare, de regularitatea ciclurilor si momentul in care este eliberat ovulul. Si da, se poate intampla frecvent ca ovulul sa fie eliberat in timpul menstruatiei si tot atunci sa fie fecundat, daca exista un raport sexual neprotejat. Acest lucru inseamna ca poti ramane insarcinata in perioada menstruatiei.

In cazul fiecarei femei exista o "fereastra" fertila. In mod normal, un ciclu dureaza 28 de zile. Ovulatia si implicit perioada de maxima fertilitate au loc cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie. Mai exact, daca o femeie are un ciclu de 28 de zile, considerand prima zi de menstruatie drept ziua 1, ovulatia are loc in ziua 14.

In mod evident, daca durata ciclului este mai mica sau de 28 de zile, ovulatia are loc mai devreme si se poate suprapune peste menstruatie. In plus, spermatozoizii pot supravietui in interiorul tractului genital intre 5-7 zile, adica suficient de mult timp pentru a coincide cu ovulatia.
Faptul ca esti la menstruatie nu reprezinta o garantie pentru faptul ca nu vei ramane insarcinata. Ovulul poate fi fecundat, iar sarcina se poate produce, chiar si in aceste conditii.
Din motivele enuntate mai sus, una din metodele de contraceptie cu cea mai mare rata de esec este metoda calendarului.'' - https://www.medicover.ro/......,737,n,286

| dullcat a răspuns:

,,Dacă odată ce ai început viața sexuală, ești conștient de riscurile la care te expui și începi să te informezi, astfel încât să rămâi protejat, iată că riscul apariției unei sarcini există și în cazul sexului fără penetrare (heavy petting). Cum se poate așa ceva?

Dacă încă nu v-ați început viața sexuală, ci doar practicați petting-ul, adică partenerul atinge vaginul fetei, dar nu are loc penetrarea, atunci nu e cazul să vă faceți griji în privința unei sarcini. Atâta timp cât sperma nu ajunge în vagin, riscurile nu există.

Dacă, în schimb, în timpul jocului, partenerul a ejaculat în afara vaginului, atunci e nevoie să fiți mult mai atenți și să vă spălați bine înainte de a continua petting-ul. E de reținut că și o fată cu himen intact poate rămâne însărcinată și în lipsa unui contact sexual cu penetrare dacă sperma ajunge în zona genitală și intră în contact cu secreția vaginală, deoarece aceasta din urmă poate facilita ajungerea spermei în vagin.

Dacă un astfel de accident s-a produs, totuși, indicat este ca partenera să ia pilula de a doua zi în primele 24 de ore, dar nu mai târziu de 72 de ore.

Este adevărat că riscurile în cazul heavy petting-ului sunt mai scăzute, decât cele în cazul sexului cu penetrare, dar e bine să știți despre ele astfel încât să vă puteți proteja.'' -
https://www.planificaneprevazutul.ro/......penetrare/

https://www.suntmamica.ro/preconceptie/insarcinata-fara-penetrare-7639

| Xox0 a răspuns:

Daca n-a intrat inauntru, n-are treaba.

| User123666 a răspuns:

Sanse sunt daca era in ziua fertila