| noink a întrebat:

Sperma moare daca se usca? moare intr-o ora in care e expusa la aer?

Răspuns Câştigător
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Viata lor este scurta si mor in cateva minute de la ejaculare in vaginul sau in afara tractului genital feminin. Odata ce sperma a intrat in tractul genital al femeii, in colul uterin si uter, cei mai multi dintre el mor in cca 1-2 zile, desi exista si campioni care supravietuiesc pana la 5 zile. Astfel cel mai indelungat timp in care sperma poate supravietui este de 5 zile in uter sau in fluidul cervical. Studiile arata totusi ca cele mai multe sarcini sunt atribuite contactului sexual care are loc cu cu 1-2 zile inainte de ovulatie sau in ziua ovulatiei, dar unele sarcini pot aparea in urma contactului sexual care are loc cu maxim 5 zile inainte de ovulatie.

Sperma nu supravietuieste in mod normal cinci zile, chiar si in fluidul cervical fertil. Durata de viata a spermatozoizilor este de 1-2 zile chiar si in lichidul cervical fertil, mai putin daca nu se afla in lichidul cervical fertil.

Pentru a maximiza sansele de conceptie, este bine sa ai contact sexual in fiecare zi inainte de ovulatie pana cand aceasta este confirmata de o schimbare termica a corpului. Contactul sexual aproape de ovulatie este cel care iti va aduce cel mai probabil sarcina dorita.

| noink explică (pentru CatalinVictor1985):

Ma intereseaza strict expusa la aer, in afara corpurilor. Daca se usca moare? daca mai ating acea pelicula uscata si apoi sa zicem ca, in cazul extrem, ca sa fie concret, iti introduci un deget in vagin, se poate intampla ceva?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru noink):

Pai scrie clar ca mor in cateva minute de cand iti dai drumul(ejaculezi) sau nu ai citit bine ce am postat. Nu apuca sa se usuce si spermatozoizii sunt deja morti

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Inca un raspuns insusit si prezentat ca fiind propriu si original, chiar daca este copiat fara rusine fara sa i se precizeze sursa. Si premiat cu toate ca reprezinta PLAGIATUL PERFECT. :)) Daca ar fi avut chiar si minimul bun simt in mod obligatoriu trebuiau sa fie puse ghilimelele de rigoare in cazul in care textul este copiat integral cu punct si virgula. =)) Reproducerea este identica. Asa procedeaza doar un MARE IMPOSTOR. =)) impostorhttp://www.suntmamica.ro/preconceptie/viata-spermatozoizilor-6143

| corbulalbrosu a răspuns:

Te rog pe tine sa-i transmiti fiindca eu nu pot sa-i raspund ca un mesaj cum este urmatorul, poate fi "opera"doar a unui IMBECIL RETARDAT rolling on the floor CatalinVictor1985
Duminică, 25 Decembrie 2016, 11:48 pm
Sugi **** cu Maica-ta
Eu unul am recunoscut ca ajut oameni cu linkuri sau raspunsuri de pe google nu stau sa pierd timpul la toate intrebarile. Dar voi plagiati din TPU raspunsurile altora cacati cu ochi frustrati cu zeci de mii de raspunsuri in TPU si conturi multiple. Apropo se castiga bani in TPU de asta pierzi timpul aici? fomistule Mare "om", mare "caracter" rolling on the floor rolling on the floor NO COMMENT

| mihai69 a răspuns:

Și mai repede.

| Randomuser2000 a răspuns:

Da, esti un ucigas