| FlorinaFlori a întrebat:

Spuneti-mi niste proverbe despre dragoste... cele mai bune primesc funda

Răspuns Câştigător
| Roberta a răspuns:

Dragostea este singura pasiune care se plateste cu o moneda fabricata de ea insasi.

Cu cat dragostea vine mai tarziu, cu atat e mai inflacarata.

Dragostea e ca ceata: nu e inaltime pe care sa n-o acopere.

Iubeste-l pe cel care te iubeste, chiar daca nu are nimic; nu-l iubi pe cel care nu te iubeste, chiar daca e sultan in Egipt.

Dragostea e fruct pentru tanar si otrava pentru batran.

Un hot nu poate fura dragostea, dar dragostea poate face un hot.

Prima dragoste seamana cu prima zapada: rareori dureaza.

Dragostea e roua care umezeste la fel si urzica si liliacul.

In dragoste, ca si in vis nimic nu e imposibil.

Totul se plateste cu bani, dragostea se plateste cu dragoste.

Dragostea care corupe adesea inimile pure purifica inimile corupte.

Dragostea fara adevar e ca un rau fara maluri.

Cand exista dragoste imposibilul devine posibil.

Dragostea sare din ochii celui care vrea s-o ascunda.

Dragostea este ca doua flacari ce se imbina si se prefac intr-una singura.

Uite aici cate vrei :) http://www.proverb.ro/category/categorii/proverbe-despre-dragosteiubire/ Funda :)

1 răspuns:
| Crissuuu a răspuns:

Nu e proverb, dar cu siguranta e ceea ce e :
Iubirea e doar un simplu substantiv!