| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog daca luna aceasta am avut ciclul menstrual din data de 11 pina pe 14 iunie
Cind pot intretine relatii sexuale fara griji

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai dat suficiente date pentru un calcul corect.
Este nevoie de frecventa cu care se succede ciclul tau menstrual?
Adica, cate zile te tine ciclul menstrual, si daca este regulat sau neregulat.

Ipotetic vorbind, daca ai un ciclu regulat de 28 de zile, ovulkatia se produce in ziua a 14-a, iar perioada fertila incepe din ziua a 10-a si se termina in ziua a 18-a.

Nu uita ca relatiile sexuale nu sunt niciodata fara griji, ovulatia se poate produce in unele cazuri aleator, deci, nimic nu-i sigur!
Sex fara griji inseamna folosirea prezervativului intotdeauna, pus inainte de inceperea unei partide de sex!
Nu uita, ca si bolile cu transmitere sexuala dau dureri de cap si uneori regrete pe viata, deci, protectie totala, ca prezervativul nu musca, nu doare si nu creeaza disconfort nimanui!

| corbulalbrosu a răspuns:

Doar pe baza informatiei oferite privind data inceperii ultimei menstruatii, este imposibil sa iti dau un raspuns cert sau corect din moment ce nu exista datele minime obligatorii in privinta ciclului tau menstrual. In primul rand cel mai important lucru de stiut se refera la lungimea ciclul tau menstrual si daca numarul de zile dintre 2 menstruatii consecutive este constant acelasi, sau foarte diferit pentru a putea sti daca ciclul menstrual este unul REGULAT sau unul NEREGULAT. Doar stiind data la care va incepe urmatoarea menstruatie, se poate determina DATA OVULATIEI, pe baza acesteia PERIOADA FERTILA a respectivului ciclu menstrual si pe baza acestor 2 date esentiale se pot stabili cele 2 perioade NEFERTILE ale ciclului, prima care se situeaza imediat dupa terminarea menstruatiei si momentul inceperii perioadei fertile si a doua perioada nefertila cea cu perioada fixa de 8-9 zile de dinaintea urmatoarei menstruatii. Perioada in care se poate face sex neprotejat fara a exista posibilitatea de a ramane gravida este cea de dinaintea urmatoarei menstruatii. Insa determinarea acestor perioade se poate face doar in cazul unui ciclu menstrual REGULAT si in functie de LUNGIMEA CICLULUI MENSTRUAL care poate fi cuprins de regula intre 21 de zile cel mai scurt si 35 de zile celmai lung. Ceea ce se poate afirma cu certitudine este aceea ca ovulatia se produce indiferent de lungimea ciclului menstrual INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de data de incepere a urmatoarei menstruatii. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai ciclul regulat de 28 zile, ovulatia incepe din ziua a 10-a de la inceperea ciclului si dureaza pana in ziua a 18-a si deci dupa aceasta data poti face sex fara probleme.