| Criiss16 a întrebat:

Stau si ma tot gandesc... Ce e IUBIREA? De ce mereu suferi din cauza ei?sad

Răspuns Câştigător
| otypa a răspuns:

Iubirea este un lucru de care nu te poti ascunde si care iti pune cateodata inima pe jar ...insa este un lucru minunat iubirea dar depinde de persoana pe care o tii langa tine,, daca merita

12 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu "suferi" mereu din cauza ei. Daca suferi, suferi pentru ca ai fost intr-o relatie nereusita, pentru ca ti-ai ales gresit un partener sau pentru ca nu stii ce vrei, pentru ca iti imaginezi ca poti controla aceasta entitate-iubirea si pentru ca nu vrei sa dai drumul persoanei de langa tine. Daca te uiti la astea, suferi din cauza ta, nu din cauza ei. Cauta kahlil gibran-despre iubire. E o predica f frumoasa a unui profet indian, despre ce este iubirea.

| elena a răspuns:

" Dragostea-i ca si o raie,
Te mananca si-n calcaie,
Si te scarpini si de-o stanca,
Ziua, noaptea te mananca!

Dragostea-i ca bautura,
Cand o bei, te ia caldura,
Ea te-nmoaie si te-mbata
Si te lasa lesinata!

Cine iubeste si spune,
Ala nu e om pe lume!
Cine iubeste si tace,
Nici dracu' n-are ce-i face!"
Maestrul Zavaidoc

Suferim pentru ca suntem oameni si pe deasupra si foarte simtitori!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Iubire e un "ceva" care nu se poate explica/transpune in cuvinte. Se simte si atat.
Spor!

| Elena0210 a răspuns:

Iubire fara suferinta din pacate nu exista!

| Alexandrinaa a răspuns:

Iubirea chiar nu poate fi definita... E un sentiment specific uman prin care ne putem transforma complet, atat fizic, cat si psihic, in bine, fara sa aplicam nici un "fard", pentru ca dragostea e PURA! Habar nu ai cate poti face cand iubesti, lucruri pe care nu ai fi crezut vreodata ca le-ai putea face!
In plus, viata nu ar fi asa frumoasa daca nu ar exista suferinta, pentru ca prin existenta ei, luptam pentru iubire!

| mami a răspuns:

Asta este viata, cand iubesti simti fluturi in stomac cind parasesti sau esti parasita curg margaritare din ochi care la randul lor fac ochii si mai stralucitori, atractivi pentru noua iubire si asa se repeta pana gasesti iubirea mare, cu care pasesti alaturi, impreuna in viata

| LittleZyzy a răspuns:

Pentru ca iubirea si suferinta sunt uneori niste chestii echivalente.

| Anonimus a răspuns:

Iubirea...este un sentiment exsraordinar pe care il simtim toti odata si odata...suferi atunci cand iubesti iar cel iubit isi bate joc:-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil asta e una din calitatile care ne deosebeste fata de animale, exraterestrii (daca o exista) si alte entitati necunoscute noua.in fond viata fara suferinta nu neaparat din cauza iubirii unde ai vazut? e doar un obstacol al vietii pe care il vei trece si tot asa...life goes on!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ratiunea de a fi si sentimentul unic, divin pe care-l porti celui de langa tine e incomensurabil. E o cala torie spre o destinatie; de multe ori suferinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este iubirea? Multa lume se intreaba ce este, si cei care iubesc, se intreaba! Oare eu iubesc, e iubire ce simt? Iubirea e un sentiment e un "vant" ce bate prin sufletul tau, iar cand te prinde se transforma intr-un uragan! Te face sa vezi toate lucrurile frumoase din jurul tau, dar, cand acest "uragan" te loveste ce faci? Cum reactionezi? Prima reactie care iti vine e sa ripostezi!? Sa te aperi! Cum te aperi? Incercand sa opresti "uraganul", adica sa il ranesti pe celalalt cu cuvinte si cu fapte, cu ce il doare mai tare. Iubirea un sentiment, sentiment este si ura! E foarte usor sa treci de la o stare la alta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un lucru minunat...numai ca te face sa suferi... e foarte dureros stiu si eu am simtit durerea provocata din cauza iubirii. Iubirea doare dar cateodata aduce si fericire asta este roata vieti cand e bine cand e rau, trebuie sa mergem inainte.