| ComfortablyNumb a întrebat:

Stiti cateva ponturi pentru un sarut perfect?

Răspuns Câştigător
| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Iti spun eu cel mai simplu, sarutul perfect este atunci cand niciunul nu are habar ce face, dar va placeti amandoi ca nebunii si nimic nu mai conteaza decat ca sunteti impreuna. Acela e sarutul perfect tongue

3 răspunsuri:
| Seepty a răspuns:

Igiena este importanta

Unul dintre cele mai importanta aspecte de care trebuie sa tii cont atunci cand vrei sa ai parte de un sarut perfect este igiena orala. Gandeste-te asa: tie ti-ar placea sa saruti pe cineva a carui respiratie nu este proaspata? Cel mai probabil, nu. Prin urmare, asigura-te ca ai o dantura cat mai ingrjita si ca, la nevoie, ai o guma de mestecat la indemana.

Pe langa igiena orala, insa, igiena intregului corp este la fel de importanta. Inainte de a merge la o intalnire, asigura-te ca faci un dus, ca imbraci haine curate si ca folosesti deodorant. Un aspect ingrijit va crea o impresie favorabila, spre deosebire de un look dezlanat, presarat cu mirosuri dezagreabile!

Saruta cu gura inchisa

Nu te repezi asupra celuilalt cu gura deschisa! Politicos si mult mai placut este sa initiezi sarutul cu buzele lipite. Sfatul este valabil in special daca saruti pe cineva pentru prima data - nu te grabi si bucura-te de fiecare clipa. Aminteste-ti ca un sarut rapid cel mai probabil va fi uitat la fel de repede.

Atentie la intensitatea sarutului

Intensitatea sarutului perfect variaza de la o situatie la alta si de la un cuplu la altul. Insa, de regula, atunci cand saruti pentru prima data, intensitatea ar trebui sa fie moderata. Un sarut prea apasat va crea disconfort, iar unul prea subtil va crea confuzie in mintea partenerului/ei, lasand senzatia ca nu te implici.

Durata sarutului poate varia

In mod cert, nu exista o durata anume, ideala pentru un sarut perfect. Tu si partenerul/a va puteti saruta atat cat va simtiti bine. Poti deduce daca jumatatea ta se simte confortabil din pozitia corpului (ar trebui sa fie un pic aplecat inspre tine) si din sarutul propriu-zis. Daca tu esti cel/cea care nu se simte foarte bine, incearca sa variezi intensitatea sarutului, pozitia corpului, miscarile limbii etc.

Foloseste-te de maini

Ar fi usor ciudat sa presupunem ca mainile nu joaca un rol important in obtinerea sarutului perfect. Gandeste-te doar ce faci cu ele ori de cate ori saruti - cel mai probabil, nu le tii de-a lungul corpului tau, ci le pui pe mainile, spatele, chipul etc. partenerului/ei de sarut. Insa miscarea si pozitionarea mainilor trebuie sa fie facute cu prudenta - risti ca acela/acea pe care il/o saruti sa nu fie multumit/a de o eventuala indrazneala! Ca sa mergi la sigur, mai ales cand saruti pe cineva pentru prima data, tine mainile la nivelul capului.

Sarutul nu este neaparat un preludiu pentru sex

Poate ca te imaginezi deja dezbracandu-l/o, dar nu grabi lucrurile: un sarut poate sa fie doar un sarut, nu neaparat un preludiu pentru o partida de sex! Fii atent/a la gesturile jumatatii tale si nu forta o situatie care, de altfel, nu se indrepta catre actiune in dormitor. Tine cont ca partenerul/a s-ar putea simti ofensat/a de propunerile tale, mai ales daca el/ea nu se grabeste sa ajunga in pat cu tine (cu alte cuvinte, inarmeaza-te cu rabdare si traieste clipa)!

| AgathaRo a răspuns:

Nu saliva!