| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca un coleg ma place pentru ca mi-au spus prietenii lui si sunt de incredere, fiindu-mi si mie amici si e vizibil si din comportament.Ideea e ca si eu il plac dar m-am saturat sa astept sa isi faca el curaj sa imi spuna.

Se uita la mine in ore,imi zambeste,vorbim des,imi cere uneori ajutorul,alteori i-l cer eu,ma atinge si chiar face glume despre o relatie cu mine, imi trimite pupici si toate astea dar... cred ca nu ma place atat de mult pana la urma pentru ca daca insemnam ceva pentru el ar fi trebuit sa imi zica.

Nu mai suport si e o situatie care ma face sa sufar.Cum pot sa il uit,fiind in aceeasi clasa? sad Sau ce sa fac? Nu pot sa ii zic, sunt timida...

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Tu iti dai seama ce spui? Preferi sa le spui prietenilor lui ca il placi, decat sa i-o spui direct lui? Eu zic sa nu faci asta. Ceea ce e intre voi, e mai bine sa ramana doar intre voi. Din ceea ce imi spui tu, sunteti extrem de aproape...atat de aproape incat ma gandesc ca e nevoie doar de o mica scanteie, ca sa rupeti bariera asta ridicola de comunicare. Aceasta scanteie ar putea fi orice si poate veni din oricare dintre parti...de la un pupic furat prin surprindere, pana la un ''te iubesc'' venit din senin, in timpul acelor momente cand va priviti in ochi indelung. Sincer sa fiu, din ceea ce mi-ai povestit, nu inteleg de ce nu sunteti inca impreuna, pentru ca se intrunesc toate conditiile. Eu pot sa inteleg timiditatea, dar nu si in cazul in care ai deja atat de multe semne de afectiune de la persoana care iti place. Chiar e ridicol, serios.

13 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Atunci cand face glumele despre o relatie cu tine, cand iti trimite pupici, cand te atinge, cand iti zambeste...o face oarecum golaneste, ostentativ, sa fie observat de ceilalti colegi sau o face delicat, si cauta momentele in care sunteti singuri? Din ce stii tu, mai face acelasi lucru si cu alte colege? Daca analizezi intrebarile astea si raspunsurile iti spun ca e serios, te respecta, nu o face la misto, iar tu esti singura cu care se comporta asa, atunci eu zic ca te place, indeajuns de mult incat sa isi doreasca sa fii iubita lui. Eu cred ca motivul pentru care nu iti face o propunere clara (din punctul de vedere) ar putea fi faptul ca el crede ca deja a facut-o, prin gesturile enumerate chiar de tine...si avand in vedere ca probabil nu ii raspunzi in acelasi mod, isi imagineaza ca nu il placi tu indeajuns de mult si se teme de un refuz. Serios acum, ce vrei sa faca omul mai mult? Vrei sa te intrebe direct ca la clasa a 2-a, daca vrei sa fii prietena lui? Ti-a dat o gramada de semne ca vrea sa fii iubita lui. Trebuie sa faci si tu ceva pasi, sa va intaliniti undeva la mijloc.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Face lucrurile alea mai ales cand suntem singuri si nu e genul pus pe mistouri.Eu sunt singura fata de care s-a apropiat mai tare din clasa si vorbim des. Posibil sa fie si vina mea pentru ca el ma place de vreo 2 ani iar eu am inceput sa il plac de vreo 1 an si pana atunci am incercat sa il indepartez dar a continuat..Problema e ca ma gandisem la un moment dat ca in ritmul asta nu va fi nimic si l-am ignorat o saptamana si m-a intrebat de ce fac asta, se prinsese ca am ceva.I-am zis doar ca am fost pe ganduri, nu puteam sa ii spun adevarul.Si m-a bagat in seama mai putin saptamana urmatoare, dar tot vorbeam si era dragut cu mine. Nu stiu macar cum sa ii dau de inteles ca il plac.M-a prins uneori uitandu-ma la el si am zambit usor, l-am atins, i-am cerut ajutorul...dar nu ma pricep la asta. Avem unele momente cand ne uitam unul in ochii celuilalt si nu ne mai oprim si ma simt foarte prost ca nu stie. Oare ar merge sa le spun prietenilor lui ca il plac?

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Mersi mult de raspunsuri, ai mare dreptate in tot ce zici...

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce si sper sa fie ceva frumos intre voi.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu iti dai seama ce spui? Preferi sa le spui prietenilor lui ca il placi, decat sa i-o spui direct lui? Eu zic sa nu faci asta. Ceea ce e intre voi, e mai bine sa ramana doar intre voi. Din ceea ce imi spui tu, sunteti extrem de aproape...atat de aproape incat ma gandesc ca e nevoie doar de o mica scanteie, ca sa rupeti bariera asta ridicola de comunicare. Aceasta scanteie ar putea fi orice si poate veni din oricare dintre parti...de la un pupic furat prin surprindere, pana la un ''te iubesc'' venit din senin, in timpul acelor momente cand va priviti in ochi indelung. Sincer sa fiu, din ceea ce mi-ai povestit, nu inteleg de ce nu sunteti inca impreuna, pentru ca se intrunesc toate conditiile. Eu pot sa inteleg timiditatea, dar nu si in cazul in care ai deja atat de multe semne de afectiune de la persoana care iti place. Chiar e ridicol, serios.

| MiruD a răspuns:

Pai el timid, si tu timida, nu se va ajunge in nici un caz la o relatie. Daca nici unul nu face primul pas, si daca tu crezi ca nu poti sa te bagi in seama cu el, uita-l. Nu are rost sa suferi asa. dupa el.
Dar, nu cred ca are rost sa dai cu piciorul la ceva frumos. Daca zici ca va placeti reciproc, vorbiti. Dati-o incolo de timiditate. O sa suferiti amandoi mai tarziu daca nu ia cineva atitudine.

| corhaz a răspuns:

Spune-i in gluma vrei sa fim impreuna? sa vezi reactia si vei decide atunci

| MetalheadSatan666 a răspuns:

Ori e orgolios ori e timid, fa tu primul pas, la mine a mers big grin laughing

| princess004 a răspuns:

100% te place insa probabil e mai timid sau e frica de reactia ta. nu are rost sa incerci sa il uiti pentru ca nu vei reusi si iti vei facem mai mult rau singura. eu zic sa te apropii mai mult de el, sa vorbesti mai mult cu el, poti sa il inviti pe afara la o plimbare, si asa o sa va apropiati mai mult.:* bafta!

| AndutzaTa a răspuns:

Of...pai cum sa-l uiti daca va placeti reciproc si sunteti in aceeasi clasa! Lasa timiditatea si spune-i! Sa nu regreti dupa! Succes!

| Phercine a răspuns:

Adevarul este ca este mai frumos ca un baiat sa te cucereasca. Nu este potrivit pentru o fata sa faca ea primul pas, dar daca nu faci nimic el o sa creada ca nu-l iubesti. Este timid, asta este, asa ca tu va trebui sa faci primul pas. Daca te ignora, atunci va trebui sa-l uiti. Eu spun sa te duci la el si sa-i spui ce simti fara ca cineva si ceva sa intervina in asta, chiar daca esti timida. Nu lasa ca asta sa va srice relatia.

| RuxyyyyyyTha a răspuns:

Pai eu cred ca ar trebui sa mai ai putina rabdare. Daca tot nu iti spune incearca tu sa ii spui. Daca iti place asa de mult de el fa niste sacrificii, sau pune o alta fata sau un baiat sa va combine. Daca tu ii vei spune, mai tarziu te vei bucura ca ai facut pasul asta.El totusi din ce spui tu iti da niste semne ca te place, se cunoaste din comportament.Succes :*

| Georgian01 a răspuns:

Aratai ca si tie iti place de el si sigur o sa te intrebe.
Spun din experienta ca baiat.Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Georgian01):

Cum sa ii arat? sad