| cristinaanamaria a întrebat:

Suferinta mea este imensa, de cand m-a parasit nu mai sunt om, nimeni nu ma intelege nici macar parintii nici prietenii, nu ma sprijina nimeni, mi-am taiat venele si tot nu mi-au inteles suferinta, nu pot trai fara el e aerul meu, simt ca innebunesc de durere, cum pot sa il uit? m-a parasit si a zis ca nu ii pasa ca nu ma mai vrea, nu mi-a dat nici o alta explicatie, plang intr-una nu imi pot reveni am incercat sa reiau legatura cu el si nu s-a sinchisit nici macar sa raspunda indiferenta doare enorm, as vrea sa uit tot si sa incep o viata noua dar nu reusesc el e non stop in mintea mea, toate amintirile, am incercat sa ies in oras sa ma distrez dar nu mai sunt eu cea de alta data vesela si plina de viata, sunt o pers f sensibila si ma "ranesc" imediat la orice vorba, si dureaza, nu cred ca a simtit nimeni niciodata ce simt eu acum, scriu cu lacrimi in ochi, ce sa fac sa il uit? atata vreau SA IL UIT (nu pot iesi cu alt baiat ca s-ar putea sa nu tin la el si sa il ranesc) am 22 ani

14 răspunsuri:
| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Elena eu cred ca deja ca ai facut o obsesie pentru acest baiat
am citit si intrebarile anterioare
intelege ca iti faci rau, nu e singurul baiat din lume. incearca sa-ti faci alt prieten, la mine a mers. nu neaparat sa aveti o relatie serioasa ci sa vorbesti cu el, sa iesiti in oras, in cluburi, in parc, sa va distrati si asa vei uita de el vei vedea...peste cateva luni va ramane decat o amintire urata de care nu vrei vrea sa-ti mai aduci aminte.

| BruneTTe a răspuns:

Suferi, nu e deloccc placut. Dar hai, macar pentru o secunda alunga-l din mintea ta si intreaba-te : "merita?!". NUUU. de ce sa suferi si sa iti irosesti viata plangand dupa un tip caruia nici macar nu ii pasa. Gandeste-te ca nu merita lacrimile tale. Trebuie sa fii fericita, sa vada si el ca poti fi fericita si fara el. Iesi afara, cat mai mult, stai cu prietenii. succeshee hee

caramela
| caramela a răspuns:

Hey, capu sus, nu te descuraja, crezi ca esti singura parasita? ai incredere in tine, in orgoliul tau, in sanatatea si frumusetea ta, daca a ales sa te paraseasca, inseamna ca nu stie sa prestuiasca ceia ce a avut si a dat cu piciorul unei iubiri sincere si frumoase...ce crezi ca incerci sa faci daca iti tai venele? iti vinzi sufletul raului, si nu e bine, roaga-te sa fii sanatoasa, si vei vedea ca o sa rasara soarele si pe strada ta, si fiica mea a trecut printr-o deceptie la 18 ani, dar am fost langa ea, si am incurajat-o sa mearga mai departe, astazi traieste o frumoasa si sincera iubire cu viitorul ei sot, a te omora nu este o solutie, viata e frumoasa si trebuie traita aici pe Pamant, nu sub.nu incerca sa cauti si sa ceri explicatii de ce a ales despartirea X, cauta sa vezi drumul drept si partea curata a paharului, ce e rau lasa in urma, e pacat ca tu sa suferi pentru el, si el ce face? crezi ca il intimidezi daca decurgi la astfel de situatii? nu iubita, nu faci decat sa ii inspiri mila, ori vrei sa stea langa tine din mila? nu cred.pop ai grija de tine, iar daca vrei sa mai vb, da-mi un mesaj pe privat.:*

| Maria_Alina_1996 a răspuns:

Stiu cum este sunt in aceeasi situatie ca tine happy el este cu alta si am si plans la telefon, lui nici macar nu-i pasa de mine.Azi il suna aia si in loc sa vorbeasca cu mine aleasa sa vb cu ea, si crede-ma cel mai bine este sa fii indiferenta doare cel mai rau, stiu ca nu poti ti-ar veni sal suni non-stop da fii tare pentru tine eu am facut tot ce a fost posibil in 2 zile, dar daca el nu ma mai vrea n-am ce sa fac... fi puternica si nu face greseala ca mine s-ai arati slabiciunea ta... te pup :*

| iceclub a răspuns:

Buna!
Elena:*.
Sa iti spun ca si eu am avut aceaiasi poveste ca tine.
O relatie de 2ani jumate si sincer tot ce ai facut tu eu le-am facut la 15 si acum am 17 si le faceam de disperare ca il vroiam langa mine il iubeam si il iubesc dar pentru ca a fost primul meu baiat pe care l`am iubit cum se intampla de fiecare data:p...si pot sa iti spun ca timp de 2 ani jumate mi spus de N ori ca vrea sa ne despartim si nu o facea eu nu i-am spus nici macar odata,si nu era un sfant,i-am inchitit multe foarte mult, ma jignit in public, ma tratat foarte urat si niciodata nu i-am spus ca ma doare mereu am tacut si am incercat sa trec peste nu sa uit si cand am implinit 1an ma izolase de prieteni mei si mereu ieseam cu el nu era nimic nenregula pentru mine dar certurile se inmultise zi de zi reprosuri peste reprosuri nu am fost sfanta dar am stiut sa ii demostrez ca am fost si eram al lui trup si suflet dar el nu a vrut sa inteleaga lipsea foarte mult increderea intre noi adica a lui in mine si sa iti spun motivul de ce m`am despartit de el e ca a dat in mine pentru un lucru foarte penibil cum ti-am spus nu aveam voie sa ies fara el din motivele lui "bolnave" si intr-o seara ma certasem cu el si am vrut sa ies sa ma limpezesc si sa ma calmez si mi-a propus fratele

| Anonim a răspuns:

Incearca sa treci peste astasad nu poti sta toata viata pisand ochii dupa un baiat, viata e prea scurta si merita traita din plin, sunt o grmada de baieti frumosi si dotati in lumea asta asa ca proifita si cauta kiss nu uita: sex e actiune kiss succes kiss

| gigiro a răspuns:

In viata aceasta.am invatat ca nu exista persoana care sa nu poata fi inlocuita! Gandeste-te la un sef. Isi pierde o secretara fff competenta, e disperat, cauta.Cu siguranta va gasi alta, mai buna chiar. Stii ce se intampla? E multa obisnuinta in toate, chiar si in dragoste. E acea chestie care ne macina :de ce tocmai eu? Nu prea acceptam ca suntem parasiti. Dar trebuie sa o facem! Altfel, ne autodistrugem! Daca te-a parasit pur si simplu, imi dau seama ce caracter are.Pentru un asemenea om, nu trebuie sa suferi. Si eu am fost parasita, stiu cum e acea stare, dar, eu am avut puterea sa merg mai departe. Stii ce m-a remontat foarte tare? Faptul ca l-am vazut cu cine iesea in locul meu.Si tu poti gasi lucruri care te pot motiva sa-l uiti, dar cred ca nu ai incercat sa le gasesti. Chiar a fost perfect totul? Nu te-a suparat cu nimic?

| Romancutza a răspuns:

1) Intreaba-te daca impacarea cu el ti-ar face bine. De multe ori relatia merge prost din ambele perspective. Faptul ca ea ii pune capat prima nu inseamna insa ca tu nu ai fi facut-o peste cateva luni. Intreaba-te daca nu cumva faptul ca o vrei inapoi este doar o chestiune de orgoliu si posesivitate, daca nu cumva e vorba doar de ceva "al tau" care ti-a fost luat, nu de o femeie impreuna cu care ai avea un viitor real.

2) Nu uita ca el ti-a dat papucii. Asta ii da un plus de incredere in sine, iar acest plus se traduce ca minus pentru propria incredere in sine. Pe masura ce el e mai increzatoare, tu devii mai putin increzatoare si nesigura. Nesiguranta te face sa cauti siguranta si ai impresia ca siguranta e el, dar e o falsa siguranta. Ai nevoie de el pentru ca te-ai obisnuit cu el.Chiar il iubesti sau ai nevoie sa il iubesti?

3) Considera despartirea voastra ca o a doua sansa pentru amandoi. Daca el cauta altceva, fa si tu la fel. E posibil sa existe acolo undeva o persoana cu adevarat deosebita, care sa isi doreasca sa fie cu tine. Acum ai deja experienta in relatiile de cuplu si iti va fi mai usor sa recunosti cand lucrurile merg prost... si sa corectezi sau chiar sa previi greselile. Asta daca iti pasa...

4) Nu te mai intreba de ce v-ati despartit, desi ti-a spus ca te iubeste. Nu te mai intreba de ce iubirea este "perisabila" si pentru unii e doar o chestiune de moment. Nu te mai intreba cum e posibil sa te uite asa usor. Nu te mai intreba cum e posibil sa dea cu piciorul atator momente frumoase. Asa e el. Asa sunt barbati(?)

5) Nu ascunde si nu arunca ceea ce te-a legat de el. Poze, animale de plus, lucruri comune. Te vor ajuta, vazandu-le zi cu zi, sa suporti mai usor ideea ca el nu mai e acolo si sa iti amintesti cu placere de clipele frumoase. In fond, sunt amintirile tale! Le poti detasa de el.

6) Nu incerca sa il inlocuiesti cu altul. Ii vei frange inima cele noi si vei realiza repede ca nu o poate inlocui pe "el". Lasa timpul sa treaca, incearca o noua relatie cand te vei simti pregatita. Pana atunci distreaza-te.

| Paula007 a răspuns:

La 22 de ani?

| Just a kid a răspuns:

Poate is prea mica sa iti dau un sfat, insa stiu doar ca te inteleg, stiu doar ca trec si eu prin asta si invat de la sfaturile ce leai primit tu.stiu doar ca e a 5-a oara cand patesc asa cu un singur baiat, doar cu EL, si de ce l-am iertat mereu? ca is prea slaba si cred ca fara el nu pot,. da uite ca de 4 ori am putut, si m-am descurcat chiar bine. poate zici ca un an, mare scofala, da pentru mine a fost MARE de tot, primul la care chiar am tinut, m-am schimbat pentru el, acum imi dau seama ca m-am si umilit degeaba desi sunt o fire destul de orgolioasa si mandra.si toate pentru ce? pentru ca el din senin sa dea cu piciorul la tot? eu ma intreb de ce sa tot intors la mine, ultima oara chiar era cu alta fata, care il intelegea, se purta frumos, nu se supara, de ce a lasat-o pentru mine? nu stiu.acum stiu doar ca nu-i mai pasa, ma doare asta da ma face sa trec peste. DACA EL TRECE PESTE EU DE CA SA NU O FAC?
un lucru stiu, indiferenta doare cel mai tare, indiferenta imi ofera, indiferenta ii ofer.doare sa vad ca dupa un an nici nu ne mai salutam, da daca asta vrea asta facem.si ma consolez cu gandul ca INTRO ZI il va durea si pe el idiferenta cu care m-a invatat sal tratez.
de ce sa suferim pentru cineva caruia nu-i pasa de noi? si acum raspundeti tie sincer, ce iubesti? sa se poarte asa cu tine? sa iti zica lucruri de astea? nu cred, iubesti o amintire, amintirea barbatului pe care credeai ca este, care te iubea. daca sar intoarce acum la tine, ai putea uita ce ti-a spus? nu cred, sunt rani care nu se vindeca.
cineva mi-a zis o vorba"cei al tau e pus deoparte"asa a fost sa fie, stiu ca il vrei ianpoi, si eu il vreau si mi-e dor de el desi avem doar o zi de cand ne-am despartit, da stiu ca asa e mai bine.
capul sus si nu-i da satisfactie, demonstreazai ca poti fara el, arata-i ce a pierdut, o femeie puternica care stie sa iubeasca da vrea si respect, nu una care sufera pentru ceva ce nu merita.asta chiar il va durea candvawinking>big grin

| Mixed a răspuns:

Buna Elena!:*
Prin situatia asta am trecut si eu acum vreo 2 ani cred... o sa fie nasol primele 2 saptamani, dar o sa te obisnuiesti cu ideea si o sa fie bine, apoi s-a intamplat ca eu am aflat ca era din cauza prietenei mele "cele mai bune " aceasta despartire asa ca mi-am sters de tot din cap ideea, Nu se merita sa ma stresez singura...
Stiu ca e greu dar incearca sa uiti pentru ca viata merge inainte cu sau fara el.:*

| vlad22 a răspuns:

NU trebuie sa gandesti asa, ca o sa iesi cu alt baiat si ca s-ar putea sa nu tii la el si ca s-ar putea sa il ranesti. Ce naiba ...Stii vorba aia."Carpe Diem" ( Traieste Clipa). Trebuie sa te gandesti ca el are de pierdut nu tu. Si eu sunt sigur ca poti sa mergi inainte si fara el. Si mai sunt sigur ca o sa gasesti persoana potrivita care sa te merite. Succes.

| Alexia_7883 a răspuns:

Ai drepate suferinta ta nu o intelege nimeni decat tu, dar cand vezi ca toate eforturile pe care tu le-ai facut nu au dat nici un rezultat incearca sa fi tare. ce nu te omoara te face mai puternic, s-au destramat imperii, familii de ani de zile de casnicie. pur si simplu asa a vrut destinul, capul sus esti o fata cu toata viata inainte.vei gasi pe cineva sa iti aline suferinta provocata.mult noroc.Alexia

| iceclub a răspuns:

Meu sa merg cu el la iubita lui sa vorbim sa ies din casa am acceptat si am plecat si ma suna ma ia la intrebari i-am spus ca sunt la prietena llu fratele meu si a inceput sa tipe la mine sa imi vorbeasca foarte urat si a zis sa ies afara sa vorbim.am iesit si cand m-a vazut a venit spre mine a aruncat cu cheile in mine si mi-a dat o palma si dupa au urmat lacrimi si multe tipete si din acea zi am incetat sa "il iubesc" ma minteam dupa o saptamana ce s-a intamplat m`am desp de el stiu e foarte aiurea dar nu puteam sa fac pasul asta pana cand nu eram sigura pe mine l`am facut si mia parut rau stau sa ma gandesc ca de la o palma incepe totul si mai bine incerc sa imi mai traiesc "copilaria" care a mai ramas sa zicem asa si sa nu eram sigura ca prieteni care ii lasasem pentru el,o sa mai vorbeasca cu mine, dar mi-au demostrat ca sunt langa mine si ma ajuta sa ma ridic si sincer sunt fericita cand sunt cu ei, dar mai am seri in care sufar si ma gandesc la el nu pot sa il uit asa repede si sa iti spun in momentul de fata am pe altcineva si ma face sa ma simt foarte speciala si am gasit foarte multe calitati pe care el nu le avea si multe altele si sunt de acord cu gigiro ca nu exista persoana care nu poate fi inlocuita asta e pe scut povestea mea eu una am incercat sa ies cu prieteni sa socializez mai mult sa imi gasesc hobbyuri etc sa ma distraga si sa nu raman singura si oarecum da roade dar usor usor preci peste:*