| soriinaa a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 6 luni.Toate bune si frumoase, in fine.Ideea e ca, de ceva vreme mi-a propus sa o facem. In momentul repectiv nu eram pregatita, si i-am spus ar fi mai bine sa mai asteptam. A fost de acord, si a spus ca ma asteapta cat am nevoie. Recent, am inceput sa ma gandesc serios la treaba asta, si am ajuns la concluzia ca il iubesc foarte mult, si ca as vrea sa o fac cu el. De fiecare data cand vorbim despre asta, si ne gandim cum o sa fie, simt ca vreau si ca imi doresc, insa, ori de cate ori, avem ocazia, si ne hotaram, acum o facem, incepe sa ma cuprinda o frica peste care nu pot sa trec. Daca eu il iubesc, si simt ca vreau, si chiar simt ca si el ma iubeste, si mi-a demonstrat asta, nu inteleg de ce nu pot trece peste, nici nu inteleg, de la ce vine frica asta mai exact. Stiu ca nimeni probabil, nu o sa poata sa imi explice exact, dar niste sfaturi, chiar mi-ar fi de folos. Sper ca m-am facut inteleasa, si va rog, chiar as avea nevoie. Multumesc :*!

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ca sa simti asa,nu esti pregatita inca,draga mea.
Nu stiu cati ani ai si nici nu vreau sa stiu,dar o sa-ti explic cateva lucruri, macar sa fii informata.
Deci, inceputa inainte de 17 ani si jumatate, viata sexuala, iti mareste riscul de cancer de col uterin de 10 ori.Nu sunt de neglijat nici restul,rani pe colul uterin,chisturi,fibroame,trompe uterine infundate,sarcini nedorite,avorturi fatale care duc la sterilitate,la imposibilitatea sa mai ai copii vreodata,sa nu mai pomenesc de bolile cu transmisie sexuala!
Si toate astea, pentru ce? Pentru un pas pe care te-ai grabi sa-l faci, desi ai o viata inainte pentru asta?!? Nu ti se pare ca te autoironizezi si-ti bati singura joc de tine?
La 17 ani si jumatate, se incheie dezvoltarea fiziologica a organismului unei fete, colul uterin vine in pozitia in care un contact sexual nu-l raneste si intreg organismul este capabil de procreere.Bineinteles ca,folosind mijloace de contraceptie,poti evita o sarcina nedorita sau o BTS(boala cu transmisie sexuala).
Plus ca vei avea si o oarecare maturitate,sa poti sa te protejezi de una singura si sa-ti iei masuri de siguranta suplimentare,in asa fel incat,sa te poti bucura de noul tau statut de femeie!
O data inceputa viata sexuala,vei fi nevoita sa-ti incepi si vizitele regulate la medicul ginecolog,organismul feminin este expus la zeci de pericole si el e singurul care poate aprecia corect starea ta de sanatate!
Bariera psihologica pe care o simti,inainte de a face acest pas este reactia fiecarei fete inainte sa treaca la stadiul de femeie,necunoasterea suficienta a ceea ce se poate intampla,actul in sine,toate astea,pe de o parte te atrag,pe de alta te umplu de neliniste.
Virginitatea se pierde o singura data in viata,nu poti,o data pierduta,sa regreti si sa vrei s-o iei de la inceput,amintirea acestui moment,fie buna,fie rea,te va insoti toata viata ta,motiv pentru care momentul asta ca si partenerul trebuiesc alesi cu mare grija,cu multa maturitate,care la varste fragede,cam lipsesc...
Pe de alta parte,desi momentul in sine si partenerul sunt extrem de importanti,nu trebuie sa-ti transformi virginitatea intr-un premiu pe care ar trebui sa-l oferi celui mai bun! Nu.
Este un act absolut fiziologic,te transformi,pur si simplu,in femeie si ramai asa,o viata!
Ai grija,deci,si CAND si cu CINE o vei face,intreaga ta viata va fi influentata de decizia asta!
Acum stii, cat de cat, decizi singura de acum.
Si sper sa fii inteleapta.
Sa ai grija de tine!

| Zenithf a răspuns:

Ce varsta aveti voi? Cat de bine sunteti informati despre acest subiect? Ce religie aveti, cum va intelegeti cu parintii vostri? In special tu ai putea fi influentata de relatia ta cu biserica sau cu parintii si si aceasta influenta sa te inhibe. Exista n variabile si nu pot sa-ti zic mai multe daca nu stiu care este situatia exacta.

| soriinaa explică (pentru Zenithf):

Eu am 17, el 18. Si nu e vorba de religie, sau de parinti. Cu parintii ne intelegem foarte bine, amandoi. Cu mama, am si discutat putin despre asta, si ma sprijina, dar. nu inteleg de la vine frica, si de ce nu pot sa trec peste, daca eu chiar il iubesc, si simt ca vreau sa fac asta.

| Zenithf a răspuns:

Este poate frica de schimbare, teama de consecinte (nu este nici o metoda 100% sigura ca sa nu ramai insarcinata, decat abstinenta).
Este poate ca si frica de injectie, care desi stii ca este buna pentru tine, doare la inceput. Nu intotdeauna doare, dar nu poti stii asta pana nu ai incercat.
Este un instinct de conservare, vezi ca si in natura femelele nu fac cu oricine, masculii trebuie sa dea o lupta pentru ele. Masculul trebuie sa se dovedeasca a fi capabil pentru a perpetua specia, mai ales ca femela nu poate sa faca decat un numar limitat de pui. Toate astea se pot manifesta inconstient in aceasta frica.

| AlinaaAli a răspuns:

Buna!
aceasta frica pe care o simti tu,o simt majoritate fetelor care inca nu si-au inceput viata sexuala,dar sunt pe punctul sa o faca!
Iti este frica de ceea ce va urma,iti este frica de ceea ce vor spune parintii tai daca afla,iti este frica de faptul ca poate el nu va fi multumit de tine si cel mai frica iti este de ceea ce o sa se intample acolo:d daca o sa doara,daca o sa stii ce sa faci,etc!
Toate astea,trebuie sa ti le scoti din cap,nu va urma nimic rau, decat mai multa iubire si caldura in relatia ta,, parintii tai nu au cum sa afle.asta daca nu le spui tuwinking,el bineinteles ca o sa fie multumit,de ata fi sigura! iar durere nu o sa simti aproape deloc,mai ales daca esti foarte excitata,si chiar daca o sa simti,stai linistita ca de rusine nu o sa spui nimiclaughing da nu cred ca te doare daca stie sa te excite!
lasa-te dusa de val,nu te mai gandi la nimic,incearca sa te relaxezi,sa ai incredere in tine, si daca tu crezi cu adevarat ca te iubeste si il iubesti si merita sa fie primul, fa-o!
nu e asa de greu oh go on.mai incolo o sa iti para rau ca nu ai factu-o mai repede laughing)

| Nuvăsufăr a răspuns:

Pregătită?
Mă jur, că voi credeţi că vă duce-ţi în spaţiu sau concuraţi la olimpiade, nu că doar staţi pe spate, în timp ce el dă la pompă.
Nu vă înţeleg deloc...

| doc69 a răspuns:

Te gandesti prea mult in acel moment.din cauza asta te ia frica e fireasca.cel mai bine e sa te deconectezi dans muzica o cina romantica sa aveti timp si loc sa va desfasurati, de ce nu o sampanie sau un pahar de vin bun, o sa vezi ca nu o sa mai ai acea senzatie de frica

| ania a răspuns:

E normal sa iti fie frica. Intuiesti ca repercursiunile unei eventuale sarcini se rasfrang aproape numai asupra ta si ca pe urma te vei simti vinovata si murdara, mai putin valoroasa. Am vorbit cu atatea fete fete, femei care chiar daca au facut avort, deci au scapat de complicatie pe moment, au avut pe urma casmaruri cu copii care le striga, ducand cu ele o nefericire pe zeci de ani. Nici o metoda de contraceptie nu e suta la suta sigura, sunt sub 99 % si nimeni nu iti poate garanta ca tu nu vei fi in partea cu 1%. Plus riscul bolilor venerice.
Eu cred ca reticenta ta e un dar de la Dumnezeu, care te atentioneaza in trup si in constiinta ca daca iti incepi viata sexuala intr-un cadru nesigur, te pui intr-un mare pericol. Ai auzit probabil de atatea fete care si-au inceput viata sexuala si pe urma au fost parasite si au suferit mult. Daca simti ca doresti sa o faci inseamna doar ca esti normala si sanatoasa din punct de vedere sexual. Eu cred ca te pot bucura cu adevarat de relatia fizica doar cu persoana cu care esti casatorita, pentru ca si-a luat un angajament fata de tine, in rest sentimentele sunt schimbatoare.

| crissz a răspuns:

Pai daca esti sigura ca te iubeste si mai ales ca si tu il iubesti de ce nu? Frica asta cred ca este la oricare fata,sint mai multe cauze cum ar fi ca mai pe urma sa va despartiti si tu adica ramai asa, apoi unele de parinti le e frica, sau ce va spune viitorul prieten.Mai stiu eu, fiecare cu ale sale.Insa daca tii frica poate totusi nu-l crezi pe el persoana potrivita? Vezi ca tu stii mai bine.Sau posibil ca constiinta te macina, problema e ca tu nu ai scris virsta ta si nici a prietenului, probabil ca s-o fi scrie era mai usor de spus.Cred ca daca te iubeste cu adevarat va astepta atita timp cit tu o sa ai nevoie!

| jupiterestru a răspuns:

Pai daca il iubesti,fa-o. Frica = constiinta,inceputu e greu,lasa-te dusa de val si nu te gandi la ce nu trebuie! p.s Folosit prezervativu, am vazut atatea cazuri aici, sa nu ajungi sa postezi si tu peste 3 luni ca esti gravidahappy

| Emazio a răspuns (pentru jupiterestru):

Iubirea nu se manifesta prin sex, sau dragoste.

| Bianca0019 a răspuns:

Bună. După părerea mea faptul că te cuprinde frica este pur şi simplu un semn că încă nu-i timpul. Să o faceţi fără "programare", când tu te vei simţi în al nouălea cer înainte de toate. Altfel ai porni cu stângul. Cred că acea frică există pentru gândurile: să nu afle ai mei, cum rămâne cu religia, mă protejeze 100%, ce schimbări vor weapărea? Nimeni nu te poate obliga să o faci, nu fă de dragul nimănui. Nu fi nerăbdătoare. Fă-o din dragoste, însă faptul că nu o faci dovedeşte şi maturitate. Totul e cu 2 feţe! Încrederea, siguranta, sinceritatea şi dragostea sunt pe primul loc in1 relaţie! Ai grijă de tine. Succes:*

| adiiitimisoara a răspuns:

Eu te inteleg cel mai bine asta problema creca si cu pretena mea sadsad ne simtim bine ne sarutam ne excitam si vad ca si ia ar vrea s-o faca da nu stiu ce o retine happy si tot timpu vorbim la tel prin sms o intreb daca o s-o facem si zice da si dupa aia imi zice eu zic da aicea da cand ne vedem nu mai pot s-o facem