| forte a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de cateva luni dar ne stim de cativa ani, timp in care am avut o relatie "friends with benefits" (asta cand nu aveam eu prieten, pentru ca de cand ne stim el nu a avut prietena).
In prima perioada a relatiei, i-am permis foarte multe (legate de comportament), mai exact i-am oferit libertate totala, nu ma suparam mai deloc. Asta era oarecum rasplata mea pentru faptul ca el a ajuns, in sfarsit, sa tina la mine. Desi ne certam aproape zilnic din toate prostiile, lucrul acesta ne-a tinut oarecum relatia in picioare, nelasandu-ne sa ne plictisim.
De vreo saptamana incoace, am avut cateva certuri cu mama iar ea mi-a interzis sa mai umblu cu el. Am ajuns la un "acord" cu ea, sa fac o pauza cu el, dupa care, daca inca voi mai tine la el, ea nu va mai fi impotriva relatiei. Bineinteles, ma "ascund" de ea, si continui relatia. Dar de atunci, m-am detasat si eu in mare parte. Nu mai pot sa accept toate fazele pe care le acceptam (referitor la alte fete, de ex sa vorbeasca non stop cu altele, sa le mai "Atinga" etc.). Dar mi-a promis ca nu o va mai face. In ultimele zile, a inceput sa se roage de mine sa nu mai fiu asa "distanta", sa-mi revin, sa fiu cea pe care o "iubea atat de mult". M-a amenintat oarecum, ca pentru felul in care l-am facut sa sufere, dupa ce ne vom desparti voi regreta ca l-am cunoscut. In fine, am "trecut peste" si incerc sa ma comport ok, dar stiu ca nu voi putea sa accept toate fazele de dinainte. Mi-a zis ca "vorbeste cu altele" pentru ca nu mai simte ca poate vorbi cu mine deoarece ma supar imediat. (Vorbeste cu altele, in sensul ca le povesteste ce a facut etc, cum vorbea cu mine inainte sa ma -schimb- eu). Mi se pare ca am intrat fix intr-o "telenovela". Nu ma pot distanta total de el, pentru ca a facut parte atata timp din viata mea, dar nici nu stiu ce sa mai fac sa fie ok relatia.

5 răspunsuri:
| unknow a răspuns:

E aiurea! tu zici ca nu te poti distanta,ca treci peste multe, faci atatea compromisuri,.ok ok! si el? EL CIUCIU! daca ma intelegi, el se foloseste de santajul sentimental, ceea ce a fost,a fost doar din partea ta,asa intens! El e pe langa, daca ar fi tinut si el atat de mult, cum spui tu ca tii, ar fi facut ceva, ar fi incercat sa repare ce e stricat, ca sa nu mai zic, ca nu ar mai vb cu altele non stop!
parerea mea e ca, prietenia dintre voi,[cu bebeficii], l-a apropiat de tine doar din cauza beneficiilor, nu si a prietenieilaughing.
E doar un baiat, un animal nesimtit ca si celilalti! Intelegi? Deschide ochii si ia atitudine, nu iti mai bate joc de tine! tu te respecti sau nu?!?

| forte explică (pentru unknow):

Ideea e ca el imi demontreaza atunci cand suntem impreuna ca, chiar tine la mine.
Ma respect, am incercat de vreo 2 ori sa ma despart de el, dar a plans si.

| IMC90 a răspuns:

Te uiti prea mult la televizor...

| Rebecca009 a răspuns:

Inca o confirmare ca aceste "prietenii cu beneficii" sunt cele mai proaste idei posibile.