| anonim_4396 a întrebat:

Sunt disperata deja. Am probleme in privinta sexului. Daca ma gandesc singura la scenarii sau sunt cu iubitul meu undeva unde stiu ca nu avem cum sa facem sex dar ne atingem, ma ud maxim dar in schimb, cand ajungem sa facem sex pe bune si ne dezbracam, ma usuc cumplit si ma ustura. Nu merge nici cu jumătate de ora de preludiu si oral etc. Sunt dependenta de lubrifiant la 20 si putin de ani si ma ustura mereu... Nu stiu ce sa ma mai fac, exact asa am pățit si cu fostul. Ma afectează extrem de tare situatia asta. Și nu am nimic ginecologic, merg regulat pentru analize

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nivelul foarte mic al lubrifierii mucoasei vaginale si aparitia asa numitului sindrom al vaginului uscat este cel mai des provocat de nivelul scazut al hormonului esential feminin : estrogenul sau din cauza unor fluctuatii foarte mari a activitatii hormonale care in unele cazuri pot sa apara efectiv pe fond pshico-mintal labil.
Medicul ginecolog in evidenta caruia va aflati, este in masura va ofere sfaturile cele mai bune/indicate in privinta tratamentului terapeutic de urmat. Medicul are datoria si obligatia sa decida în cazul tau care este tratamentul hormonal necesar si indicat sa fie cel potrivit in cazul dumneavostra. Multa sanatate!

14 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Este o manifestare de frigiditate. Cauta pe internet ce trebuie sa faci sau consulta un medic.

| CristianaMaria a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu cred... Eu am dorințe sexuale foarte des si ma excit asa de una singura sau chiar cu el dar pana sa ne apucam... Cand sa ne apucam, se instalează desertul. Am avut cu un singur barbat parte de sex super bun dar pers respectiva avea penisul mai mic. Actualul si fostul au penisul mai mare, penis cu care aparent nu sunt prea compatibila ca si marime dar nu imi pot alege iubitul cautand unul cu penis mic, mi se pare absurd. Eu imi ador actualul iubit. Nu stiu ce sa fac, ce sa mai încerc

| CristianaMaria a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cu un băiat (care avea penisul mai mic) era extraordinar mereu sexul. In schimb, ceilalti doi parteneri il aveau mai mare (in grosime). Nu știu cum sa fac sa ma adaptez la situația asta... Imi iubesc iubitul si nu pot sa imi aleg iubitul in funcție de penisul lui. Mi as dori sa ma adaptez la orice dimensiune

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Cred ca ai dreptate. Asculta ce spune corbualbrosu ca este de meserie.

| Dana1999 a răspuns:

E o problemă psihotica nu ginecologica. Poate nu esti sufic8enr de atrasă de el

| Paul754880338 a răspuns:

Cred ca frustrarile sunt ceea ce stau intre realitate si momentul acela in care te simti excitata dar departe de actul sexual real. Poate ar trebui o oglinda sa iti fie interlocutor, intrebarile clare si raspunsurile fara ocolisuri.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Dana1999):

Il ador... E perfect... Eu sunt speriata deoarece el si fostul au penisul cam la fel in grosime si cel cu care a fost super il avea mai mic. Si mi se pare atata de stupid si de nedrept sa aleg baietii in funcție de marimea penisului lor si culmea, sa nu reacționez bine la penisuri mari si doar peste dinalea dau

| Dana1999 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Păi vaginul nu este pentru toate tipurile de penis. Nu ti face placere tie chiar daca il vezi un băiat bine. Nu esti compotatibila sexual

| CristianaMaria a răspuns (pentru Dana1999):

Mi se pare extraordinar de stupid sa aleg un partener in funcție de penis sau sa pierd unul de milioane pentru ca are penisul prea mare pentru mine... Si sa fac sex cu n tipi pana dau de un penis ok si sa fie si tipul ok. Efectiv e ireal

| Dana1999 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Dacă nu ti face placere, acum ce vrei sa faci? Baga in tine cât poti dar daca nu e plăcut, Pentru ce?
Din pacate oamenii trebuie să fie compatibili si din punct de vedere intim.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Dana1999):

Speram sa existe o metoda prin care sa ma pot lubrifia calumea si sa mearga. Pt ca momentan cea mai mare problema e ca sunt uscata cand vine vorba de sex. Ma gândesc ca prin asta si compensam problema marimii dar nu stiu cum sa procedez sau sa gasesc cauza pentru care nu reusesc sa ma umezesc cand anung in fața faptului

| Dana1999 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Cauza este ca nu esti suficient de eccitatata cand o faceti. Poti sa folosesti cati lubrifianti vreo ca nu ti vor rezolva problema.

| corbulalbrosu a răspuns:

Allexandra07 explică (pentru corbulalbrosu):
Cu un băiat (care avea penisul mai mic) era extraordinar mereu sexul. In schimb, ceilalti doi parteneri il aveau mai mare (in grosime). Nu știu cum sa fac sa ma adaptez la situația asta... Imi iubesc iubitul si nu pot sa imi aleg iubitul in funcție de penisul lui. Mi as dori sa ma adaptez la orice dimensiune.
In cazul vostru este posibil ca de fapt organele voastre genitale sa nu fie compatibile d.p.d.v. anatomic, sau mai poate exista si acea neplacuta particularitate a muschilor vaginului tau de a fi afectati de simptomul de rigiditate musculara care poate fi provocat de mai mulți factori. Miotonia este unul din factorii rigiditatii musculare cea care nu permite intinderea lor din cauza lipsei de elasticitate si astfel este posibil ca vaginul tau sa nu se largeasca cat este nevoie pentru a permite penetrarea sa cu usurinta de un penis prea gros.
Medicul ginecolog si/sau medicul chirurg estetician in urma unei consultatii de specialitate, pot decide daca in cazul tau ar fi indicat sa se recurga la o modelare a vaginului tau prin vagionoplastie. Este procedeul prin care se elimina atat relaxarea anormala si pierderea elasticitatii vaginului care poate sa apara atat din cauza imbatranirii, a nasterii, a unor interventii ginecologice si asa mai departe, sau viceversa, din cauza amintita mai sus. Procedura are rolul de micsorare/strangere a lumenului vaginal, de intarire a musculaturii vaginului sau altfel spus de reconstructie vaginala insa vaginoplastia poate fi efectuata si cu scopul opus : de largire a lumenului vaginal artificial in anumite cazuri. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Prin niciun fel de atingeri săruturi și frecarea clitorisului nu te umezesti deloc pentru începerea penetrării?