| SameMistake a întrebat:

Sunt impreuna cu iubitul meu de 3 ani, iar inainte de a fi impreuna am fost mult timp doar prieteni. Asadar, suntem foarte atasati unul de altul si, desi suntem tineri, privim amandoi in aceeasi directie, ne impartasim dorinta de a ne forma in viitor o familie impreuna.
El nu mi-a gresit niciodata(poate decat cu chestii insignifiante). Este foarte loial, fidel, il cunosc in totalitate si vorbim absolut orice. Eu fiind mai mica decat el cu doi ani, la inceput nu eram sigura ca vreau o relatie stabila, preferam "relatiile jucause si trecatoare". Dar el m-a facut sa imi doresc mai mult. Am ajuns intr-un timp foarte scurt sa il iubesc enorm, sa fiu parte din el si el din mine. Din pacate, eu i-am gresit lui de cateva ori, destul de grav, dar el a reusit sa ma ierte fiindca ne iubeam foarte mult, si pt ca eu nu eram obisnuita cu asa ceva la inceput, si de asta aveam pe atunci obiceiul de a flirta cu alti baieti sau de a il minti(cu lucruri mici ce-i drept). Insa au trecut problemele astea.
Relatia noastra a devenit una superba, sigura. Inca suntem extrem de indragostiti unul de altul si ne iubim foarte mult.
Dar a aparut o alta problema, tot la mine. Noi destul de rar ne dorim sa iesim separat, eu cu prietenii mei, el cu ai lui. Cand vine vorba sa ies eu, intr-adevar, iubitul meu e putin gelos, dar nu ne certam din cauza asta. In schimb, cand vine vorba sa iasa el, am senzatia ca sufar de vreo boala mentala. Mereu imi promit ca nu voi mai face o astfel de criza, dar niciodata nu ma pot controla. El stie dinainte ca nu prea imi convine, dar eu ajung sa il rog sa se duca, pentru ca nu vreau sa fie incatusat in relatia asta. Vreau sa fie fericit. Dar cand se face timpul sa plece, si stiu ca el e acolo, fara mine, si imi imaginez fel si fel de scene total ireale, o iau razna la propriu. Devin foarte nervoasa, iritata, stresata, imi doresc sa dau in ceva sa imi consum toata forta pe care o capat in momentele alea. Este exasperant, atat pentru mine, cat si pentru el. Nu pot intelege de ce reactionez asa, din moment ce el nu mi-a dat niciodata vreun semn pentru care ar trebui sa fiu geloasa. Imi face zilnic complimente, este indragostit de mine, dar eu tot devin incontrolabila de gelozie.
M-am gandit ca poate ar trebui sa inchei aceasta relatie, fiindca ii fac extrem de mult rau si simt ca nu se poate bucura de unele lucruri din cauza mea. Nu stiu care alta ar mai putea fi solutia. Ne iubim atat de mult, dar nu mai vreau sa aiba de suferit din cauza mea.
Multumesc din suflet pentru timpul acordat si astept orice fel de sfaturi.

8 răspunsuri:
| raisa1993maria a răspuns:

Nu renunta atat de usor! Si eu am trecut prin astfel de momente, iar el nu ma prea intelegea, nu stia de ce fac asa avand in vedere ca nu mi-a dat niciodata motive. Nu stiu cum mi-a trecut gelozia, stiu doar ca ma rugam in fiecare seara sa scap de starea asta, ma enerva faptul ca nu aveam motive intemeiate sa procedez asa si cu toate astea eu o faceam. M-am trezit pur si simplu intr-o zi si am realizat ca nu ma mai dereanjeaza, cel putin nu in masura aia. Nu renunta la el, apoi o sa-ti para rau.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Nu ai destula incredere in tine. Daca esti sigura ca te iubeste, de ce sa iti faci filme in cap care va face pe amandoi sa suferiti? Lasa-l sa se duca, relaxeaza-te, daca va iubiti, nu o sa gresiti

| JaneEyer a răspuns:

Sincer, despărţirea în situaţia voastră nu e o soluţie pe care să o iei în considerare. Gândeşte-te că o să îl pierzi cu totul, pentru că o relaţie de prietenie cu cineva la care ţii nu o să funcţioneze niciodată.
Trebuie să încerci să îţi controlezi "crizele", e o soluţie mult mai bună. De exemplu, găseşte-ţi ceva de făcut în timp ce el e plecat, ocupă-ţi mintea cu altceva, o să treacă timpul şi nici măcar nu o să îţi dai seama.
Trebuie, înainte de toate, să aveţi încredere unul în altul. (:

| Alcyon a răspuns:

Nu mi se pare ca despartirea e o solutie. Probabil ca asa o sa faci de fiecare data cand vei avea o relatie. Ce inseamna asta? Sa mori singura? Trebuie sa inveti sa te controlezi.

http://www.stimulintern.com/2012/10/cum-tratezi-dependenta-de-iubire.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate, lasa-l sa plece. langa o isterica asa ca tine, nu se poate numi viata. tare faza ca tu i.ai gresit lui mai mult dar tu ai nasul mai mare, tipic laughing.

| corhaz a răspuns:

Formuleaza mai sus ca te-a iertat pentru ca te iubeste nu ca va iubiti.nu inteleg dc iti arde de relatii jucause cand gasesti unul potrivit.asa fac toate apoi zic ca nu exista baiat bun

| AndreescuMMO a răspuns:

Daca vrei sa pui capat relatiei inseamna ca nu il iubesti. doar crezi ca il iubesti, pe persoana iubita nu vrei sa o lasi sa plece de langa tine niciodata. in schimb crizele si toate ideile astea le ai datorita faptului ca tu facea-i asa. daca tu nu facea-i lucrurile alea avai mai multa incredere si mai multa incredere in tine. eu te sfatuiesc sa nu stici relatia asta. daca spui ca nu te-a insealat niciodata, crezi ca vei gasi ceva mai bun? iti spun eu : NU! pentru ca baietii de genul ala gasesti din ce in ce mai rar. iar baieti de genu ala isi cauta fete cuminti care sunt fidele relatiei. asa ca incearca sa te temperezi si sa intelegi ca te iubeste. crede-ma ca daca nu te-ar iubii te-ar fi insealat demult. iar daca e pana acolo. incercati sa va faceti prieteni comuni si sa iesit toti. nu sa aveti prieteni separati pentru ca si asta poate fi un motiv al crizelor tale de gelozie. pentru ca nu ii cunosti prieteni sad

| Narcis0102 a răspuns:

Doamneee,esti nebun? straight face.Cum dracu`sa ii dai papuci ca ai crize din astea? straight face. Stai chill te iubeste, si eu zic ca in 3 ani, zic ca s-a obisnuit omu`, si oricum ai fii, zic ca el te iubeste si va fi langa tine mereu! Deci nu fa greseala asta sa te desprti de el..Mai ales dupa 3 ani, prin cate ati trecut si cate chestii ati facut impreuna..Deci stai lejer.winking