| MadaMadalina1234 a întrebat:

Sunt impreuna cu un tip de 2 luni si ceva. Ieri am iesit cu el pe afara si la sfarsitul intalnirii m-a sarutat french, dar eu nu am facut absolut nimic. Pentru ca ....nu am mai avut vreun sarut pana acum.
Maine, dupa scoala, cand o sa vrea sa ma conduca pana in fata blocului sigur o sa mai indrazneasca o data sa ma sarute.
Stiu ca sarutul e un lucru ce ar trebui sa vina de la sine, stiu asta, dar chiar am nevoie de niste sfaturi. Cum sa sarut? Cand stiu ca vrea sa ma sarute?
Cum practic sarutul frantuzesc?
Sunt foarte timida...tin sa precizez.
Nu vreau copy-paste de pe net.
Pls help

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh, îmi amintesc acum ceva timp că ieșeam cu un tip. După multe ieșiri, când m-a condus până acasă, era foarte apropiat de mine. Știam că urma să mă sărute și eram așa agitată încât în momentul în care m-a înconjurat cu brațul, m-am împleticit cumva și l-am călcat din greșeală pe picior. O fost un adevărat fail, dar nu ăsta-i important. Voiam să-ți arăt cât de important e să nu te panichezi laughing

Cum știi că vrea să te sărute? Hm, când apropierea e foarte mare, sau când se uită la buzele tale, chestii d'astea.

Lasă-l pe el să preia controlul, lasă-l să te sărute și încearcă să faci ceea ce face și el. Și cel mai important, nu te gândi foarte mult la ce trebuie să faci, lasă-te dusă de val. smug

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca tu nu stii sa saruti, lasa-l pe el sa te sarute, in felul acesta inveti si tu sa saruti.

| kavasaki99 a răspuns:

Lasă-te dusă de val. mamă laughing

| Beatrice_Crina_2001 a răspuns:

Nici eu nu am avut primul sarut inca. Am aproape 16 ani. Nu a venit timpul inca. In vara, un tip a vrut sa ma sarute insa l-am evitat pentru ca imi era frica. M-am informat din textul pe care ti-l voi lasa mai jos si acum sunt mai increzatoate. Imi doresc acest lucru acum.

| Beatrice_Crina_2001 a răspuns:

Textul!
Daca inca nu ai avut parte de primul sarut si iti pui o multime de intrebari legat de ce trebuie sa stii inainte de primul sarut sau ce ai de facut in momentul sarutului am sa incerc sa iti explic pas cu pas. Daca deja primul sarut a apus de mult in viata te voi ajuta sa iti reamintesti fiorii pe care i-ai simtit cand te-ai sarutat prima data.
Sarutul cunoscut si sub denumirea de french kiss sau sarutul cu limba este unul dintre cele mai placute momente din viata unui om si mai ales a unei femei care traieste mai intens momentul acest moment.
Mai joi voi incerca sa raspund la cateva intrebari legata de sarut pe care orice fata si le pune inainte si dupa primul sarut.
La ce varsta pot sa ma sarut prima data?
Din fericire, sarutul nu are o lege cand e bine sa te saruti pentru prima data sau daca faci ceva ilegal daca e inainte 18 ani. Poti sa te simti libera sa alegi singura momentul potrivit sau sa te lasi purtata de val. Din fericire nu poti contacta nici o boala sexuala, cu exceptia SIDA, in cazul in care persoana cu care te saruti e infectata si prezinta scurgeri de sange in gura, ceea ce e foarte rar intalnit pentru ca pana sa ajungi sa te saruti cu cineva il studiezi putin. Dar sa nu ne gandim la asa ceva si sa iti raspund la aceasta intrebare. Statisticile declara ca media la care o persoana se saruta pentru prima data este de 14 ani. In ziua de azi copii prind foarte repede orice miscare din jurul lor si astfel inainteaza cu pasi repezi spre urmatorii pasi. Asa ca esti singura care decide cand e momentul potrivit sa incerci french kiss-ul si mai important e sa iti gasesti persoana potrivita. Acuma sa nu te gandesti ca poti sa iti saruti " iubitul " numa cateva luni dupa ce vorbiti, ci intai cunoste-l putin din punct de vedere a igienei pentru ca nu vrei ca prima experienta sa iti lase un gust amar sau de usturoi.
Cum e primul sarut?
Toate fetele cand vine vorba despre a explica ce este de fapt sarutul, desi il practica, e greu sa vi-l explice. Incearca sa nu te gandesti ca nu o sa stii ce sa faci sau ca trebuie sa ai o tehnica bine studiata de acasa, pentru ca nu e deloc asa. Cand vei ajunge in momentul acela, chiar daca te vei saruta cu unul care nici el nu s-a mai sarutat veti stii ce sa faceti, iar daca dai peste un baiat care deja a experimentat sarutul nu-ti face nici cea mai mica problema. Te va invata el tot ce trebuie sa stii dar numai prin practica si nu prin cuvinte. Daca esti mai timida si ti-e frica ca nu vei stii ce sa faci poti sa discuti cu partenerul despre asta. Fi linistita ca nu va rade de tine chiar o sa ii fi mai draga. Nu uita ca baietilor le plac sa fie ei primii din viata ta cand vine vorba de sarut sau dragoste. Sa nu fi dezamagita daca nu e asa cum te asteptai pentru ca ai o viata inainte sa inveti si sa iti formezi propriul stil. Important e sa ai o respiratie proaspata atat tu cat si baiatul pe care il saruti, mai ales cand e vorba de primul sarut. Cu timpul cand vei avea un sot nu o sa iti displaca sa iti saruti sotiorul nici dupa ce ai terminat de mancat, insa prima data e important sa ai parte de un sarut fresh.

E scarbos sarutul?
Sunt sigura ca mai multe va intrebati acest lucru, pentru ca cel putin eu si prietene mele toate ne-am intrebat acelasi lucru. Problema e ca nu ai de ce sa iti faci probleme din privinta aceasta mai ales ca e ceva natural si normal. In momentul sarutului nu mai ai timp sa te gandesti la ceea ce se intampla in acel moment pentru ca se petrece destul de repede, ma refer la primul sarut. Poate te gandesti ca e ceva scarbos din cauza salivei care se impreuneaza insa daca ai o respiratie curata atat tu cat si baiatul atunci e totul perfect.
Cred ca nu l-am sarutat bine sau Nu stiu daca sarut bine?
Sunt doua intrebari pe care ti le pui dupa ce ai incercat sarutul. Insa sa stii ca orice femeie isi pune aceleasi intrebari iar raspunsurile sunt simple. In timp vei ajunge sa saruti mai multi baieti si iti vei da seama ca nu tu esti de vina daca unul va spune ca saruti bine sau saruti asa si asa. Asta pentru ca fiecare suntem diferiti si ne plac diferite lucruri, facute in diferite moduri. Totul e sa stii si sa retii ca in momentul in care vei fi mai mult timp cu iubitul tau ambii o sa va schimbati modul de a saruta, decat ati facut-o prima data. Si asta pentru ca va obisnuiti unu cu celalat si o sa vorbiti pe aceasta tema, cum va place sa va sarutati, si o sa gasiti o cale de mijloc. Un exemplu ar fi: tu saruti mai lent iar el mai rapid. In timp veti combina aceste doua moduri astfel incat sa fie placut pentru amandoi momentul sarutului.
Nu am o dantura frumoasa, ce ma fac?
Dantura in cele mai multe cazuri nu conteaza atat de mult incat sa ti cont de ea 100% sau sa spui ca nu te saruti cu tipul acela ca poate are o mica carie sau dintii strambi. Din fericire cazul in care va puteti atinge dintii e destul de rar, dar totusi se intampla. Nu e nimic grav, decat poate o sa va doara putin, in functie de intensitatea lovirii. Trebuie sa stii ca o dantura curata de multe ori face mai multi bani decat una perfecta dar nespalata.
Trebuie sa inchid ochii cand ma sarut?
Nu exista o anumita regula insa in general, pentru a savura din plin momentul sarutului, iti inchizi ochii fara sa vrei. Tu de fapt trebuie sa simti cum limba ta se atinge de a lui iar acest procedeu te face sa plutesti. Totusi la primul sarut e indicat sa iti inchizi ochii pentru a nu te concentra si asupra acestui fapt. Sa te gandesti ca asa : iti place sa visezi cu ochii deschisi sau inchisi? Iar daca raspunsul e cu ochii inchisi atunci acela e stilul tau. Daca dureaza mai mult sarutul atunci pentru experienta ii poti deschide pentru cateva secunde sa vezi cum e. Parerea mea e sa lasi aceasta experienta pentru saruturile viitoare.
Cate feluri de saruturi sunt?
Nu stiu daca se stie cu exactitate cate sunt pentru ca e in functie de cum privesti. De exemplu este sarutul doar pe buze, care nu implica limba, sau cel care implica si limba. Pe urma cel care implica limba, mai exact french kiss-ul, poate fi mai lent, mai rapid, combinate, cu limba mai adanca sau mai in afara, etc. Asta totul depinde de tine cat esti dispusa sa accepti de la partener. Oricum le vei incerca pe toate si vei experimenta tot felul de moduri pana o sa va gasiti sarutul potrivit. Un lucru sa il stii: daca nu-ti place cum saruta persoana iubita incearca sa discuti cu el pentru a gasi o cale de mijloc. Nu e nimic jenant sa vorbiti despre asa ceva.
Primul sarut sa stii ca nu il vei uita niciodata indiferent ca a fost cu o persoana pe care nu o mai vezi sau nu mai stii de ea nimic, pentru ca de fapt conteaza momentul si mai putin persoana, dar care totusi trebuie aleasa pentru igiena necesara primului sarut. O sa vedeti ca o sa va amintiti cu drag de primul sarut chiar daca nu a fost o experienta prea placuta, si in timp veti zambi cand o sa va aduceti aminte de el. E un lucru pe care fiecare persoana in viata il face cel putin o data.
Funda?

| Beatrice_Crina_2001 a răspuns:

Daca inca nu ai avut parte de primul sarut si iti pui o multime de intrebari legat de ce trebuie sa stii inainte de primul sarut sau ce ai de facut in momentul sarutului am sa incerc sa iti explic pas cu pas. Daca deja primul sarut a apus de mult in viata te voi ajuta sa iti reamintesti fiorii pe care i-ai simtit cand te-ai sarutat prima data.
Sarutul cunoscut si sub denumirea de french kiss sau sarutul cu limba este unul dintre cele mai placute momente din viata unui om si mai ales a unei femei care traieste mai intens momentul acest moment.
Mai joi voi incerca sa raspund la cateva intrebari legata de sarut pe care orice fata si le pune inainte si dupa primul sarut.
La ce varsta pot sa ma sarut prima data?
Din fericire, sarutul nu are o lege cand e bine sa te saruti pentru prima data sau daca faci ceva ilegal daca e inainte 18 ani. Poti sa te simti libera sa alegi singura momentul potrivit sau sa te lasi purtata de val. Din fericire nu poti contacta nici o boala sexuala, cu exceptia SIDA, in cazul in care persoana cu care te saruti e infectata si prezinta scurgeri de sange in gura, ceea ce e foarte rar intalnit pentru ca pana sa ajungi sa te saruti cu cineva il studiezi putin. Dar sa nu ne gandim la asa ceva si sa iti raspund la aceasta intrebare. Statisticile declara ca media la care o persoana se saruta pentru prima data este de 14 ani. In ziua de azi copii prind foarte repede orice miscare din jurul lor si astfel inainteaza cu pasi repezi spre urmatorii pasi. Asa ca esti singura care decide cand e momentul potrivit sa incerci french kiss-ul si mai important e sa iti gasesti persoana potrivita. Acuma sa nu te gandesti ca poti sa iti saruti " iubitul " numa cateva luni dupa ce vorbiti, ci intai cunoste-l putin din punct de vedere a igienei pentru ca nu vrei ca prima experienta sa iti lase un gust amar sau de usturoi.
Cum e primul sarut?
Toate fetele cand vine vorba despre a explica ce este de fapt sarutul, desi il practica, e greu sa vi-l explice. Incearca sa nu te gandesti ca nu o sa stii ce sa faci sau ca trebuie sa ai o tehnica bine studiata de acasa, pentru ca nu e deloc asa. Cand vei ajunge in momentul acela, chiar daca te vei saruta cu unul care nici el nu s-a mai sarutat veti stii ce sa faceti, iar daca dai peste un baiat care deja a experimentat sarutul nu-ti face nici cea mai mica problema. Te va invata el tot ce trebuie sa stii dar numai prin practica si nu prin cuvinte. Daca esti mai timida si ti-e frica ca nu vei stii ce sa faci poti sa discuti cu partenerul despre asta. Fi linistita ca nu va rade de tine chiar o sa ii fi mai draga. Nu uita ca baietilor le plac sa fie ei primii din viata ta cand vine vorba de sarut sau dragoste. Sa nu fi dezamagita daca nu e asa cum te asteptai pentru ca ai o viata inainte sa inveti si sa iti formezi propriul stil. Important e sa ai o respiratie proaspata atat tu cat si baiatul pe care il saruti, mai ales cand e vorba de primul sarut. Cu timpul cand vei avea un sot nu o sa iti displaca sa iti saruti sotiorul nici dupa ce ai terminat de mancat, insa prima data e important sa ai parte de un sarut fresh.

E scarbos sarutul?
Sunt sigura ca mai multe va intrebati acest lucru, pentru ca cel putin eu si prietene mele toate ne-am intrebat acelasi lucru. Problema e ca nu ai de ce sa iti faci probleme din privinta aceasta mai ales ca e ceva natural si normal. In momentul sarutului nu mai ai timp sa te gandesti la ceea ce se intampla in acel moment pentru ca se petrece destul de repede, ma refer la primul sarut. Poate te gandesti ca e ceva scarbos din cauza salivei care se impreuneaza insa daca ai o respiratie curata atat tu cat si baiatul atunci e totul perfect.
Cred ca nu l-am sarutat bine sau Nu stiu daca sarut bine?
Sunt doua intrebari pe care ti le pui dupa ce ai incercat sarutul. Insa sa stii ca orice femeie isi pune aceleasi intrebari iar raspunsurile sunt simple. In timp vei ajunge sa saruti mai multi baieti si iti vei da seama ca nu tu esti de vina daca unul va spune ca saruti bine sau saruti asa si asa. Asta pentru ca fiecare suntem diferiti si ne plac diferite lucruri, facute in diferite moduri. Totul e sa stii si sa retii ca in momentul in care vei fi mai mult timp cu iubitul tau ambii o sa va schimbati modul de a saruta, decat ati facut-o prima data. Si asta pentru ca va obisnuiti unu cu celalat si o sa vorbiti pe aceasta tema, cum va place sa va sarutati, si o sa gasiti o cale de mijloc. Un exemplu ar fi: tu saruti mai lent iar el mai rapid. In timp veti combina aceste doua moduri astfel incat sa fie placut pentru amandoi momentul sarutului.
Nu am o dantura frumoasa, ce ma fac?
Dantura in cele mai multe cazuri nu conteaza atat de mult incat sa ti cont de ea 100% sau sa spui ca nu te saruti cu tipul acela ca poate are o mica carie sau dintii strambi. Din fericire cazul in care va puteti atinge dintii e destul de rar, dar totusi se intampla. Nu e nimic grav, decat poate o sa va doara putin, in functie de intensitatea lovirii. Trebuie sa stii ca o dantura curata de multe ori face mai multi bani decat una perfecta dar nespalata.
Trebuie sa inchid ochii cand ma sarut?
Nu exista o anumita regula insa in general, pentru a savura din plin momentul sarutului, iti inchizi ochii fara sa vrei. Tu de fapt trebuie sa simti cum limba ta se atinge de a lui iar acest procedeu te face sa plutesti. Totusi la primul sarut e indicat sa iti inchizi ochii pentru a nu te concentra si asupra acestui fapt. Sa te gandesti ca asa : iti place sa visezi cu ochii deschisi sau inchisi? Iar daca raspunsul e cu ochii inchisi atunci acela e stilul tau. Daca dureaza mai mult sarutul atunci pentru experienta ii poti deschide pentru cateva secunde sa vezi cum e. Parerea mea e sa lasi aceasta experienta pentru saruturile viitoare.
Cate feluri de saruturi sunt?
Nu stiu daca se stie cu exactitate cate sunt pentru ca e in functie de cum privesti. De exemplu este sarutul doar pe buze, care nu implica limba, sau cel care implica si limba. Pe urma cel care implica limba, mai exact french kiss-ul, poate fi mai lent, mai rapid, combinate, cu limba mai adanca sau mai in afara, etc. Asta totul depinde de tine cat esti dispusa sa accepti de la partener. Oricum le vei incerca pe toate si vei experimenta tot felul de moduri pana o sa va gasiti sarutul potrivit. Un lucru sa il stii: daca nu-ti place cum saruta persoana iubita incearca sa discuti cu el pentru a gasi o cale de mijloc. Nu e nimic jenant sa vorbiti despre asa ceva.
Primul sarut sa stii ca nu il vei uita niciodata indiferent ca a fost cu o persoana pe care nu o mai vezi sau nu mai stii de ea nimic, pentru ca de fapt conteaza momentul si mai putin persoana, dar care totusi trebuie aleasa pentru igiena necesara primului sarut. O sa vedeti ca o sa va amintiti cu drag de primul sarut chiar daca nu a fost o experienta prea placuta, si in timp veti zambi cand o sa va aduceti aminte de el. E un lucru pe care fiecare persoana in viata il face cel putin o data.

| DanielRoleplaY a răspuns:

Sarutul e o afectiune, cand sa stii ca te saruta sunt baiat, cand partenerul tau se aproape de tine sta in fata ta sau lateral si iti vorbeste si se apropie tot mai mult de fata ta/buzele. daca inca esti la inceput si cum ai zis timida saruti simple adica doar il atingi pe puze doar stringi buzele si le cuplati.