| adriana12 a întrebat:

Sunt ingrijorata ca nu mi-a venit ciclul de 6 zile si ultima data am facut sex neprotejat acum 2 saptamani, dar in timpul actului a ejacuat afara si nu am inceput de mult timp viata sexuala...nu mi-am facut inca un test de sarcina. E posibil sa fiu insarcinata? Ca pana acum nu mi-a intarziat niciodata.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o posibilitate destul de serioasa. Coitul intrerupt e o metoda destul de nesigura care trebuie intotdeauna combinata cu calendarul (adica in zilele 8-16 care sunt cele mai fertile se apeleaza la prezervativ sau abstinenta). Ziua a 20 a in care presupun eu ca ai facut sex neprotejat (doua saptamani minus 6 zile intarziere=8 zile< 28-8=20), e nesigura, in sensul ca poate fi fertila dar poate si sa nu fie. La 6 zile de intarziere, ia-ti doua teste diferite de sarcina si fa-le in doua zile diferite din urina de dimineata. Daca sunt amandoua negative, nu esti insarcinata si trebuie sa te duci cat de curand la ginecolog (saptamana asta sau cel tarziu la inceputul saptamanii viitoare) pentru a depista cauza dereglarii. Daca intre timp ai menstruatie, trebuie sa te duci dupa menstruatie.
Daca vreunul din teste este pozitiv, atunci esti insarcinata.

32 răspunsuri:
| roccoeu a răspuns:

E serioasa treba fa-ti un test de sarcina si vezi daca esti insarcinata nici mie nu mi-a venit 2 luni la rand si nu eram la inceput si nici nu imi incepusem viata sexuala dar apoi nu am mai avut nimic

| doguletz a răspuns:

dietei pe care a facut-o :d.sunt cel mai fericit omlove struck. cel mai frumos cadou de Mos Niculae.ieee\:d/ sper sa va ajute si pe voi.ca e cea mai grea situatie.

| laura15_5036 a răspuns:

Nu stiu nu imi dau seama? ca nici mie nu mi-a venit de o saptamana